ארגון עובדי הפלחה
ניר ותלם 3
מחירון דיגיטלי
גלבוע טייר סנטר

שוק הגרעינים בעקבות המצב ביפן

עדי פנחס, הברוקר של הארגון בארה"ב, בסקירה עדכנית של שוק הגרעינים בעקבות האירועים ביפן. לאחר הירידות החדות של הימים האחרונים הצפי הוא כי המחירים יעלו
24/03/2011
תירס. ייסחר קרוב לרמות 700 סנט בחודשי הקיץ
תירס. ייסחר קרוב לרמות 700 סנט בחודשי הקיץ

שוקי הסחורות, והגרעינים בפרט, ביצעו בימים האחרונים "צניחה חופשית" בעקבות מה שלקוח ותיק שלי הגדיר כ"ג'פאניקה" (אני יודע שיש מסעדה כזאת בארץ, אבל הכוונה היא כמובן לפאניקה בעקבות מה שקורה ביפן).

הירידות היו גורפות וחדות, ללא כל קשר לנתון כזה או אחר. שוקי המניות והסחורות ירדו בשיעורים של 5 עד 10 אחוזים. הריביות והמטבעות ביצעו תנודות חדות גם כן. אפילו סוחרי הנפט, שהתמקדו בשבועות האחרונים בעיקר במשבר בלוב ובמזה"ת, חשבו שירידת הביקושים מיפן תאפיל על בעיות האספקה מלוב, ולכן מיהרו למכור את אחזקותיהם ולגרום לצניחה חדה של 4% במחיר הנפט, שוב מתחת ל-100 דולר לחבית (סוחרי נפט הם מממהרי המגיבים לאירועים גלובליים לכן לא אתפלא אם נשוב במהירות לרמות גבוהות יותר בקרוב).

האם היפנים יפסיקו לאכול? לצרוך? לבנות? במידה ולא תהיה שואה גרעינית ביפן או שגל צונאמי חדש וגדול יטביע את האי כולו, אני מעריך שיבוא הסחורות יחזור לקצב גבוה אף מהרגיל, שכן המדינה תסבסד חלק מקניות אלו, כפי שקרה אחרי אסונות טבע גדולים בהיסטוריה, ולכן, למרות ההיבט האנושי הטראגי, לצרכנים שביניכם עשויה להיווצר פה הזדמנות. אני אומר זאת בזהירות הראויה, שכן אנחנו עדיין בלב הסערה ומחירי הסחורות עדיין גבוהים היסטורית. בשעת כתיבת שורות אלו נעשים מאמצים לכבות את השריפות בכורים הגרעיניים ביפן ולמנוע אסון כבד, שבהחלט יכול לדרדר את הכלכלה העולמית לשפל, לאור העובדה שיפן היא הכלכלה השלישית בגודלה בעולם. כולנו תקווה שנשמע צפירות הרגעה מיפן, ולכשזה יקרה, הבנייה המחודשת של יפן אמורה להביא באופן תיאורטי ביקושים גבוהים למתכות תעשייתיות וחומרי גלם הקשורים לבנייה, וליצור ביקוש גבוה לסחורות. אחרי רעידת האדמה הגדולה ביפן ב-1995  ירד מדד ה-Baltic Index, שמשקף מחירי הובלה של סחורות, בשיעור של כ-6% בשבוע. שלושה חודשים מאוחר יותר המדד עלה ב-20%.

לגבי הגרעינים:

בתחילת מרץ נסחר התירס בשיא של 743 סנט לבושל, יותר מפי שניים מאז יוני שנה שעברה, ומרחק נגיעה מהשיא של 2008. אז הגיע דו"ח המלאים ב-12 למרץ, שלא היה שונה מקודמו בפברואר, אך לשם שינוי לא היווה הפתעה לרעה מבחינת כמות המלאים, ובנוסף, היה פחות אופטימי בנושא היצוא האמריקאי. מספר ימים לפני הדו"ח החלו המימושים והשיא היה ב-15 במרץ, כאשר השוק ירד לרמות שלא נראו מתחילת השנה: 617 סנט לבושל. העובדה שיפן היא יבואנית התירס הגדולה ביותר בעולם גרמה להרבה מאוד ספקולנטים לברוח כל עוד נפשם בם. ללא כל קשר ליפן, עליית המחירים ב"יבול ישן" של כלל הגרעינים די מיצתה את עצמה. לאחר עליות רציפות של למעלה מ-100% בתירס, 85% בחיטה ו-65% בסויה מסוף יוני 2010 ועד תחילת מרץ השנה, המשקיעים והסוחרים החליטו לקחת אתנחתא קלה ולשבת קצת על הגדר, כאשר המבטים הם לעבר היבול החדש (חוזי ספטמבר ודצמבר בתירס וחיטה ונובמבר בסויה). המיקוד יהיה בעיקר הדו"ח של משרד החקלאות האמריקאי ב-31 למרץ, שיעריך את כוונות הזריעה ושטחי הגידול בחלוקה לגרעינים השונים. לאחר מכן, מזג האוויר בחודשי האביב והקיץ יהווה גורם מכריע. ביטוי לחשיבה זו ע"י המשקיעים ומגדרי הסיכונים מתבטא בעובדה ששיעור הירידות שאנו חווים בשבועיים האחרונים ביבול הישן חד הרבה יותר משיעור ביבול החדש, מה שגורם לצמצום המרווח במקרה של תירס או הרחבתו במקרה של חיטה. 

הסויה, למרות ירידות חדות, שומרת על יציבות מסוימת לעומת התירס והחיטה, וזאת לאור העובדה שגשמים בברזיל גרמו נזק מסוים ליבולים.

לסיכום:

האסון ביפן האיץ את המימושים בגרעינים, שללא כל קשר היו מגיעים בשלב זה, אם כי, להערכתי, לא בצורה חדה כל כך. עם דעיכת החדשות מיפן אני מעריך שנראה תיקונים כלפי מעלה בגרעינים, אם כי לא לרמות השיא שראינו אך בתחילת מרץ. סביר להניח שתירס ייסחר קרוב לרמות 700 סנט בחודשי הקיץ. לגבי הסויה והחיטה קשה לקבוע בשלב זה, אך רמת מחירים גבוהה בתירס בהחלט יכולה לייצר יציבות מחירים ברמות הנוכחיות (שגם הן גבוהות היסטורית). כאמור, דו"ח כוונות הזריעה בסוף מרץ יוכל לרמז במידה מסוימת על הבאות. נעקוב מקרוב.

קללה סינית ידועה אומרת "שיהיו לך חיים מעניינים". נראה לי שכולנו "התברכנו" בה.

עדי פנחס

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד