ארגון עובדי הפלחה
ניר ותלם 3
מחירון דיגיטלי
גלבוע טייר סנטר

עדכון שוק הגרעינים

9/08/2016

חודש אוגוסט שהחל בשבוע שעבר לא הביא עימו בשורה לגרעינים, שהמשיכו את המגמה מיולי. הסויה והתירס המשיכו לרדת, כאשר ביום חמישי נגעו מחירי התירס בשפל של שבע שנים. החיטה התייצבה על רקע בעיות באירופה. גם השבוע השני של אוגוסט, שנפתח אתמול, נסחר בסימן יציבות, על רקע הערכות לגידול הביקושים מארה"ב ברמת המחירים הנוכחית. מחיר חבית הנפט, שהספיק לשבור את רמת ה-40 דולר לחבית כלפי מטה בשבוע שעבר חזר אתמול להיסחר ב-43 דולר לחבית. נתוני התעסוקה בארה"ב ממשיכים להפתיע לטובה והבורסה האמריקאית שוברת שיאים. הדולר מתחזק לאור ההערכה שהעלאת ריבית בארה"ב לפני סוף השנה היא עובדה מוגמרת.

 

ביום שישי הקרוב בשעה 19:00 שעון ישראל יפרסם ה USDA את דו"ח ההיצע והביקוש החודשי, עם תמונת מצב עולמית.

 

התירס, שנסחר באמצע יוני בפיק של 437 סנט לבושל, נגע ביום חמישי האחרון בשפל שבע שנים 320 סנט לבושל! את השבוע סיים התירס בירידה של קצת יותר מ-10 סנט, ברמת 324.25 סנט לבושל. נתוני היצוא של התירס ממשיכים להיות טובים, ובמקביל, דו"ח איכויות היבול, שהתפרסם אתמול והיה צריך להצביע על עלייה בכמות התירס באיכות "טוב עד מצוין", הפתיע והצביע על ירידה של 2%, לרמת 74% טוב עד מצוין (עדיין גבוה מהממוצע הרב-שנתי). לאור הנתון, מגלה התירס יציבות במסחר הלילה וייתכן שיקבל דחיפה נוספת במסחר היום. הספקולנטים נמצאים בשורט גדול (הימור על ירידות) של כ-80 אלף חוזים בתירס. הדו"ח ביום שישי הקרוב עשוי להצביע על הערכת יבולים של שיא כל הזמנים - 14.77 מיליארד בושלים.

 

החיטה, שנסחרה בתחילת יוני ב-493 סנט לבושל ובתחילת יולי בשפל של 391 סנט לבושל, התייצבה במהלך יולי מעל 400 סנט לבושל ונסחרת בטווח מסחר צר של 405 עד 414 מזה שבועיים. את השבוע שעבר סיימה חיטת קנזס בעליות קלות של 2 סנט, לרמת 411.75 סנט לבושל. חיטת שיקגו, שאיבדה במהלך יולי את הפרמיה בה נסחרה מעל חיטת קנזס, עלתה ב-8 סנט בשבוע שעבר, לרמת 416 סנט לבושל. הספקולנטים עדיין מחזיקים בפוזיציית שורט של כ-130 אלף חוזים על החיטה וההנחה היא שאם לא נראה תנועה חדה כלפי מטה (מתחת ל-400) במהלך השבוע הקרוב, הם יתחילו לחפש הזדמנויות אחרות, דבר שייתן דחיפה מסוימת לשוק, גם אם בגדר תיקון טכני. מבחינה פונדמנטלית, על אף הצפי ליבול שיא עולמי, אנחנו מדווחים על ירידה חדה ביבול הצרפתי, כאשר היבול לדונם בשפל של 32 שנה והיבול הכולל בשפל של שבע שנים. גם גרמניה ורומניה מדווחות על בעיות איכות, שנובעות בעיקר מקיץ רטוב (מדי) ולא מבצורת. יבול השיא מרוסיה, שאמור לחפות על הירידה בצרפת, סובל מבעיית איכות וחיטה עם חלבון גבוה לא בנמצא כרגע. התחושה הכללית היא שהחיטה מיצתה את הירידות בשלב זה והצפי הוא לתיקון מחירים כבר השבוע, לקראת הדו"ח של יום שישי. עם זאת, בהיעדר תמיכה משאר הגרעינים החיטה כנראה תמשיך לדשדש ברמות הנמוכות.

 

הסויה, שנגעה ברמת 1,200 סנט לבושל באמצע יוני, ירדה בשבוע שעבר מתחת לרמה הפסיכולגית של 1,000 סנט לבושל. את השבוע שעבר סיימה הסויה בירידה של 32 סנט, לרמת 988 סנט לבושל, כאשר כוספת סויה סיימה בירידה של 15.5 דולר, לרמת 334.4 דולר לטון. במהלך השבוע שעבר נגעה כוספת הסויה בשפל של ארבעה חודשים, ברמת 324 דולר לטון. מחיר כוספת הסויה עדיין גבוה ב-25% ממחירו בתחילת השנה, ועושה רושם שהביקושים לחלבון אינם הולכים להיעצר בקרוב (בתשעת הימים האחרונים הסינים הזמינו 3.4 מיליון טון סויה מארה"ב). שמן הסויה נסחר ביציבות בשבוע שעבר, ברמת 30.63 סנט לפאונד, על רקע הירידה החדה במחיר הכוספה, עלייה במחיר שמן הדקל והתייצבות מחירי הנפט. בניגוד לתירס והחיטה, הספקולנטים עדיין מהמרים על עליות בסויה והם בפוזיצצית לונג של מעל 80 אלף חוזים בסויה והכוספה ונייטרליים בשמן (אם כי מדובר בצמצום משמעותי מרמות של מעל 100 אלף בחודש שעבר). חודש אוגוסט הוא הקריטי ביותר לגידול הסויה. כרגע יש סימנים ליובש מסוים באזורי הגידול, כמו גם טמפרטורות גבוהות מהממוצע בעוד כשבועיים. הסוחרים יעקבו מקרוב אחרי התפתחויות. הדו"ח ביום שישי צפוי להצביע על יבול שיא של 3.95 מיליארד בושלים.

 

לסיכום, אחרי חודשיים רעים במיוחד לגרעינים, עם ירידות חדות לשפל רב-שנתי בתירס והחיטה, השוק יחפש תחתית במהלך אוגוסט. כיאה לתקופה הזו לעדכוני מזג האוויר יש משמעות רבה ואנחנו נמשיך לחוות תנודתיות רבה. נתוני היצוא מארה"ב והערכות ה-USDA ביום שישי יהיו אף הם במוקד. השבוע יתנהל בסימן הדו"ח ביום שישי והתנודתיות תגבר ככל שנתקרב לסופ"ש. לאור פוזיציית השורט הגדולה של הספקולנטים בחיטה והתירס לא מן הנמנע שנקבל תנועת מחירים חדה כלפי מעלה, אך בכדי לקבל שינוי מגמה אמיתי נצטרך להמתין קצת מעבר לכך.

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד