ארגון עובדי הפלחה
ניר ותלם 3
מחירון דיגיטלי
גלבוע טייר סנטר

ירידות חדות בשוק הגרעינים

30/08/2016

השבוע שעבר היה שבוע אדום במיוחד לגרעינים, כאשר היבול החדש בתירס והחיטה ירד בחדות לשפל מחירים של 10 שנים. הירידות התעצמו ביום שישי, על רקע פקיעת האופציות לחודש ספטמבר ושבירת רמות טכניות. עם פתיחת שבוע המסחר המשיכו הירידות החדות בחיטה וגררו איתן גם את התירס והסויה. בדרך כלל ירידות חדות ביום שישי יוצרות דרישת ביטחונות גבוהה ולחץ על משקיעים לצאת מפוזיציות, לכן המשך המומנטום השלילי אתמול אינו אמור היה להוות הפתעה. יום שלישי (פעמיים כי טוב) מסמל בדרך כלל התייצבות אחרי ירידות חדות וניסיון של השוק "לתקן" קצת כלפי מעלה. התחזקות הדולר בשבוע שעבר גם כן יצרה לחץ מסוים על מחירי הסחורות.

 

בסקירה של סוף יוני הבאתי נתונים סטטיסטיים שתוצאות דו"ח כוונות הזריעה של סוף יוני בדרך כלל משפיעות על המחיר גם חודשיים אחרי והתנועה של השוק אחרי פרסום הדו"ח נמשכת לאורך חודשי הקיץ. גם השנה הזו נכנסה לסטטיסטיקה הזו, רק שבעצימות גבוהה יותר. מאז פרסום הדו"ח, בסוף יוני, שהצביע על שטחי זריעה גבוהים מהצפוי בתירס, איבד תירס כ-70 סנט ממחירו (כמעט 30 דולר לטון). כוספת הסויה איבדה 80 דולר לטון. פולי סויה ירדו כ-200 סנט לבושל. שמן הסויה הוא היחיד בקומפלקס שמחירו גבוה ב-2 סנט לפאונד (כ-45 דולר לטון) מערב הדו"ח, וזה לאור ירידת מחיר הכוספה. חיטת שיקגו איבדה 40 סנט מאז פרסום הדו"ח. חיטת קנזס איבדה 20 סנט במהלך הקיץ (בחיטה רוב הירידות קרו בשבוע שעבר). מצורף גרף מחירים של 10 שנים לגרעינים השונים לשימושכם.

 

התירס סיים את השבוע שעבר בירידה של 18 סנט. נכון לאתמול, מחיר הספוט (ספטמבר) ירד לרמת 312 סנט לבושל והיבול החדש (דצמבר) ירד לשפל של עשור, קצת מעל 320 סנט לבושל. בשבוע שעבר ערכו חברות הסקירה הפרטיות סיור בשטחי הגידול על מנת להעריך את גודל היבול. על אף שהעריכו יבול גדול וטוב בתירס, המספרים היו נמוכים בהרבה מהערכת ה-USDA בתחילת החודש. בנוסף, מספרי יצוא טובים ואפילו הערכות שסין תיכנס בקרוב לתמונה ותייבא תירס, לא היה בהם כדי לתמוך במחיר. הספקולנטים הורידו מעט את פוזיציית השורט על התירס במהלך השבוע שעבר ונכון לדו"ח התחייבות הסוחרים האחרון, עומדים על כ-90 אלף חוזים בשורט. מזג האוויר באזורי הגידול ממשיך להיות אידיאלי. חזית גשומה בטווח של שבועיים בערך עשויה לגרום לעיכוב בקציר.

 

החיטה, שדשדשה בטווח מחירים צר לאורך חודשי הקיץ, ועשתה רושם שראתה כבר את התחתית לשנה זו, התרסקה בששת ימי המסחר האחרונים לשפל מחירים שלא נראה מאז ספטמבר 2006. חיטת שיקגו (רכה) ירדה ב-43 סנט בשבוע שעבר ואתמול ב-13 נוספים, לרמת 370 סנט לבושל (מרגיש כמו מחיר של תירס). חיטת קנזס (קשה), שחזרה להיסחר בפרמיה על שיקגו, איבדה בשבוע שעבר 28 סנט ו-15 סנט נוספים אתמול לרמת 374 סנט לבושל. השוק האמריקאי פיצה על ירידת המחיר על ידי העלאה חדה של הפרמיות. לפני 10 ימים השוק היה בשיא של חודש בחיטה וכיום בשפל של 10 שנים, כאשר הספקולנטים עדיין בפוזיציית שורט גדולה לקראת המעבר מחוזי ספטמבר לדצמבר ביום חמישי הקרוב. דיווחים על מחסור בחיטה עם פרוטאין 13.5% גרמו להערכות שונות שגופי המסחר הגדולים יעשו סקוויז לשוק (מצב בו הם מחזיקים סחורה איכותית ולא מוכרים עד שהמחירים עולים בחדות). השוק התעלם מהערכה זו. ארגון הגרעינים העולמי העלה את הערכתו ליבול שיא של 743 מיליון טון חיטה בשנה הקרובה, כאשר הצריכה תעמוד על 733 מיליון טון, והארגון מציין בדו"ח את בעיות האיכות. נתוני היצוא גם כן היו טובים. למעשה מעבר ל"טריגר טכני" (פקיעת אופציות, גלגול חוזי ספטמבר לדצמבר ושבירת רמות התמיכה הקודמות), לא היו חדשות בשבוע שעבר שהצדיקו ירידות כה חדות.

 

הסויה נכנעה למומנטום השלילי ואיבדה אף היא 36 סנט מערכה לרמת 990 סנט לבושל. כוספת הסויה איבדה כ-9 דולר והשמן איבד 1.2 סנט לפאונד. בסיור שערכו חברות הסקירה נראה שבניגוד לההערכה המופרזת לגודל היבול בתירס של הUSDA, בסויה עושה רושם שהיבול יהיה גדול ואיכותי מהצפוי, מה שיצר לחץ על המחיר. הספקולנטים הוסיפו פוזיציות לונג בעיקר בשמן, שם כבר עברו את רף 100 אלף החוזים. גם בפולי הסויה ממשיכים הספקולנטים להאמין שיש מקום לעליות ומוסיפים כ-22 אלף חוזים לרמת 112 אלף בלונג. מספרי היצוא ממשיכים להיות טובים ובקצב גבוה גם מהשנה שעברה. כרגע מחיר הסויה ביבול החדש הוא במכפיל של מעל 3 על התירס, מה שאומר שמחירי הסויה צריכים להמשיך לרדת (ליחס ההיסטורי של 2.5). לחלופין, מחירי התירס יתקנו חזרה כלפי מעלה.

 

לסיכום, הירידות החדות בשבוע שעבר היו בעיקרן "טכניות". לא היו חדשות מיוחדות או שונות מהשבועות האחרונים שהצדיקו מכירה כל כך קיצונית, למעשה, היו מספר ידיעות שהיו צריכות לתמוך בשוק. עם זאת, פקיעת חוזי ספטמבר והתקדמות הקציר בתירס נותנות אותותיהן על השוק והספקולנטים לוחצים את המחירים למטה. העובדה שהפרמיות עולות מחזקת את ההשערה הזו. בחיטה, לדוגמה, על אף הירידות החדות, המחירים מאזור הים השחור יציבים ואף עולים. לירידות החדות במחירי הגרעינים לא תהיה השפעה מיידית על מחירי המזון בטווח הקרוב, שכן הגופים המסחריים בעולם הרחיבו כיסוי עוד לפני הקיץ, לאור ההערכות שהמחירים דווקא יעלו. גופי מסחר התכסו לתקופות של שישה עד תשעה חודשים במחירים גבוהים יחסית, וייקח זמן להיפטר מהמלאים הללו.

 

אם התחלנו עם סטטיסטיקה, אז בשנים בהן היו יבולים גדולים מאוד בסויה ובתירס, שפל המחירים השנתי היה לקראת סוף ספטמבר. בחיטה השפל בדרך כלל הגיע בחודש אוגוסט. כמובן לא מחייב שיקרה, אך יש גם היגיון בתזמון זה, כאשר ברבעון האחרון, לאחר הקציר בארה"ב, הגרעינים בונים "פרמיית סיכון" ליבול החדש מדרום אמריקה והספקולנטים מאזנים פוזיציות ברבעון האחרון של השנה. אחרי הירידות החדות שהכניסו את השוק לטריטוריית מכירת יתר (השוק ירד חזק בטווח קצר) צפויה התייצבות מסוימת לקראת סוף השבוע הארוך של האמריקאים (LABOR DAY) והמסחר יתחדש רק ביום שלישי הבא. עדכונים בהמשך.

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד