ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
גלבוע טייר סנטר

שוק הגרעינים - עדכון קצר

12/09/2016

השבוע שעבר היה שבוע חיובי בשוק הגרעינים. הסויה, התירס והחיטה סיימו את השבוע עם עליות. לאחר שאיבדו למעלה מ8% במהלך אוגוסט עלו התירס והחיטה בשיעורים של 8% ו-4% בהתאמה מתחילת החודש. כוספת הסויה, שאיבדה כ-12% באוגוסט, עלתה כ-3% מתחילת החודש. ביום שני בשעה 19:00 (שעון ישראל) יפרסם משרד החקלאות האמריקאי את דו"ח ההיצע והביקוש החודשי. כחלק מההערכות הסוחרים לקראת הדו"ח, הגרעינים נעו בתזזיתיות ביום שישי, והצליחו לסיים את המסחר בירוק, אחרי שבילו את רוב היום בירידות. דו"ח חודש ספטמבר לא נחשב בדרך כלל ל"מזיז שוק", אך לאור הדו"ח הקודם, שהיה אופטימי במיוחד ביחס לגודל היבול ודחף את התירס והחיטה לשפל מחירים של 10 שנים, לא מן הנמנע שנראה תנועות חדות לאחר הפרסום.

 

בגזרת המאקרו גוברות ההערכות להעלאת ריבית בארה"ב החודש או לפחות פעם אחת לפני סוף השנה. שוקי המניות, שהתנהלו על מי מנוחות תקופה ארוכה, קיבלו את ה"טריגר המיוחל" ביום שישי, כאשר חבר הפד מבוסטון הצביע על האפשרות הזו של העלאת הריבית וסיפק תירוץ למכירה כללית. בסיום היום ירדו מדדי המניות המרכזיים בלמעלה מ-2.5%, מומנטום, שככל הנראה, ילווה את השווקים הגלובאליים עם פתיחת המסחר ביום שני. הנפט (ברנט), שחזר להיסחר ברמת ה-50 דולר לחבית בשבוע שעבר, על רקע ירידה חדה במלאים בארה"ב ושמועות על הסכם מתגבש בין רוסיה לסעודיה לוויסות מלאים, ירד אף הוא בחדות ביום שישי, על רקע הסנטימנט השלילי והתחזקות הדולר, וסיים את השבוע ב-48 דולר לחבית.

 

התירס הוסיף כ-13 סנט בשבוע שעבר, לרמת 341 סנט לבושל, הרמה הגבוהה ביותר מזה שלושה שבועות. נתוני היצוא בתירס ממשיכים להיות טובים ונתוני היצוא מארה"ב בהתאם ומעל ההערכות. הדו"ח ביום שני יעדכן, ככל הנראה, כלפי מטה את יבול התירס הצפוי, אם כי מדובר בשינוי מזערי ועדיין מדובר ביבול שיא של מעל 15 מיליארד בושלים. העובדה שהספקולנטים נמצאים עדיין בפוזיציית שורט גדולה (הימור על ירידות) של מעל 125 אלף חוזים על התירס, מעלה ספקות באשר להמשך הירידות מעבר לרמות שראינו במהלך אוגוסט (קצת מעל 300 סנט לבושל). רבים מהאנליסטים סבורים שרמות המחירים הנוכחיות בתירס יהוו את התחתית לשנים הקרובות.

 

החיטה עלתה בשבוע שעבר בכ-5 סנט בקנזס ושיקגו, וסגרה ב-418.5 ו-403 סנט לבושל בהתאמה. לא מזמן נסחרה חיטת שיקגו בפרמיה לא מבוטלת מעל חיטת קנזס, אך השוק איזן עצמו בחודש האחרון וחזר למצב נורמלי בו לחיטת קנזס ישנה פרמיה מעל שיקגו. החיטה הוסיפה כ-20 סנט מתחילת החודש לאחר הירידות החדות שליוו את סוף אוגוסט. לא קיבלנו חדשות פונדמנטליות מהותיות לאחרונה, מעבר לעובדה שרוסיה מבטלת את מס היצוא על חיטה (ברמות מחירים אלו קיים המינימום של 10 רובל לטון, כך שאין להחלטה משמעות). חיטה באיכות גבוהה עדיין חסרה בנמצא. מלאי שיא בעולם השנה, ככל הנראה, יקבלו תיקוף בדו"ח. נתוני היצוא טובים, מחירי חיטה אמריקאית דומים למחירים מהים השחור. הספקולנטים עדיין בפוזיציית שורט של מעל 100 אלף חוזים והמסחר הוא בעיקרו טכני. השבוע יירדו חוזי ספטמבר מהמסכים ונראה אם החיטה יכולה שוב לפרוץ את החלק העליון של טווח המחירים, באזור 435 סנט לבושל, או "להיתקע" בטווח המסחר שליווה אותה בקיץ. הדו"ח בשני פחות רלוונטי לחיטה והיא בעיקר תעקוב אחרי התנהגות התירס לאחר הדו"ח.

 

הסויה הוסיפה כ-28 סנט לערכה בשבוע שעבר וסגרה ב-980 סנט לבושל. כוספת סויה הוסיפה 9 דולר וסגרה ב-317.7 דולר והשמן הוסיף 0.3 סנט לערכו וסגר ב-33.10 סנט לפאונד. הסויה, שנהנתה ממזג אוויר אידיאלי במהלך הקיץ, ככל הנראה, תקבל עדכון יבול כלפי מעלה בדו"ח בשני. מצד שני, הביקושים גדולים מהצפוי, בעיקר מצד סין. השמן סיים שבוע חיובי חרף הירידות במחירי הנפט וזה על רקע עליות במחיר שמן הדקל בימים האחרונים. לאחר היבול הענק הצפוי השוק יעבור מתמונת ההיצע לתמונת הביקושים, מה שעשוי לייצר תמיכה למחיר, אם כי ייתכן שברמות נמוכות יותר מהרמות הנוכחיות. הספקולנטים מצמצמים מעט פוזיציות לקראת הדו"ח מחר אבל עדיין בפוזיציית לונג של למעלה מ-60 אלף חוזים על הסויה.

 

לסיכום, השווקים הגלובאליים צפויים להיפתח במגמה שלילית, על רקע הירידות בוול סטריט, והדולר צפוי להתחזק, דבר שיכול לייצר מומנטום שלילי גם בסחורות. מצד שני, דו"ח הגרעינים צפוי לספק תמיכה מסוימת, לפחות עד פרסום הדו"ח. התמונה הכללית לא השתנתה. בצד ההיצע אנו צפויים לראות את היבולים הגדולים בהיסטוריה של ארה"ב בתירס וסויה ומלאי שיא בחיטה. מצד שני, הביקוש גדל ומעניין לראות כיצד זה יבוא לידי ביטוי בדו"ח (צפויה ירידה מסויימת במלאי, השאלה מה גובהה). גוברות ההערכות שמחירי התירס והחיטה, שנמצאים בשפל הרב-שנתי שלהם, קרובים מאוד לתחתית, כאשר מנגד היבול הגדול בסויה עשוי להגביל את העליות וליצור לחץ על המחיר בהמשך הקציר.

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד