ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
גלבוע טייר סנטר

שוק הגרעינים - עדכון קצר

21/11/2016

כשבועיים לאחר הבחירות בארה"ב השווקים הפינסיים והסחורות נסחרים בתנודתיות גבוהה. רבים חזו כי הדולר ייחלש במקרה שטראמפ ייבחר והשווקים הפיננסיים יקרסו. בפועל, הדולר אינדקס (מדד הדולר אל מול השטרלינג, יורו, ין, פרנק שוויצרי, דולר אוסטרלי ודולר קנדי) זינק לשיא של 14 שנים ביום שישי. היורו בשפל של למעלה משנה מול הדולר ומספר אנליסטים מעריכים שהדולר והיורו ייסחרו באחד לאחד במהלך 2017, בעיקר לאור צפי לפתיחת פער ריביות של ארה"ב על שאר העולם. העלאת ריבית בארה"ב כבר בדצמבר נראית סבירה מאוד.

 

הגרעינים, על אף דו"חUSDA  דובי לפני עשרה ימים, ועל אף הדולר החזק, מגלים יציבות. חברת אינפורמה פרסמה הערכה מחודשת בשבוע שעבר ליבול תירס מעט קטן מהצפוי, יבול סויה מעט גדול מהצפוי ושטחי זריעת חיטת חורף בארה"ב קטנים ב-5% מההערכה קודמת.

 

השבוע יהיה שבוע מסחר קצר בארה"ב, לרגל חג ההודיה, שיחול ביום חמישי. השווקים יהיו סגורים ביום חמישי והמסחר יתחדש ביום שישי אחר הצהריים שעון ישראל. ביום שישי תהיה גם פקיעת האופציות בגרעינים לחודש דצמבר והמסחר צפוי להיות תנודתי.

 

התירס סיים את השבוע שעבר בעלייה של כ-5.25 סנט לרמת 345.5 סנט לבושל. התירס נפל בחדות לאחר פרסום דו"חUSDA . בכנס הגלובאלי של שוק הגרעינים, שנערך בג'נבה לפני כשבועיים, העריכו השחקנים הגדולים בשוק שמחירי התירס לא צפויים לעלות בקרוב, לאור היבול הגדול בארה"ב, שהקציר שלו מסתיים בימים אלו. בדרך כלל, בתקופה של חג ההודיה וסיום הקציר, מחירי התירס נוטים דווקא לעלות. השוק יעבור להתרכז בתמונת היבול מדרום אמריקה בתקופה הקרובה, וכרגע מזג האוויר שם נראה טוב. הספקולנטים שוב הופכים את הפוזיציה שלהם בתירס ומהמרים על עליות. בשבוע שאחרי הדו"ח מכרו כ-75 אלף חוזים וכרגע המאזן שלהם עומד על כ-17 אלף חוזים בשורט.

 

החיטה סגרה את השבוע התנודתי בעלייה של 3.5 סנט, לרמת 413.75 סנט לבושל. חיטת שיקגו עלתה בכ-5 סנט לרמת 408 סנט לבושל. במהלך השבוע בחנה החיטה את הרמות הנמוכות של טווח המסחר, אך הדו"ח של חברת אינפורמה בדבר צמצום שטחי המזרע, בנוסף ליובש באזורי הגידול בארה"ב, סיפקו תמיכה לשוק. הסיפור בחיטה ממשיך להיות קושי במציאת חיטה איכותית ומחירים שעולים בפיזיקל לעומת מחירי הבורסה שמפגרים מאחור. היכולת של החיטה לסיים את השבוע בירוק על אף התחזקות הדולר בהחלט הפתיעה רבים ואולי מהווה סימן להמשך. הספקולנטים עדיין לא מרפים, כאשר המאזן עומד על שורט של למעלה מ-100 אלף חוזים. בימים הקרובים לפני החג ופקיעת האופציות רבים מהם ירצו לאזן פוזיציות, מה שעשוי לספק תמיכה לשוק.    

 

הסויה נסחרה ללא שינוי בסיכום השבוע שעבר וסגרה ב-993.75 סנט לבושל. כוספת סויה עלתה בכשלושה דולרים לרמת 310.5 דולר לטון. שמן הסויה נחלש ב-0.4 סנט לרמת 34.05 סנט לפאונד, שפל של קרוב לחודש. קציר הסויה בשלבי סיום, עם איכויות טובות מאוד. מדובר ביבול הטוב בהיסטוריה של ארה"ב, ומנגד, נתוני היצוא ממשיכים להרשים. מזג האוויר בדרום אמריקה נוח ויאפשר התקדמות הזריעה. היחלשות הריאל הברזילאי עשויה להעיב על המחירים בהמשך. הספקולנטים הקטינו פוזיציית לונג בסויה לאחר דו"ח ה-USDA  ועומדים על כ-85 אלף חוזים בפולים, 34 אלף חוזים בלונג בכוספת סויה, ו-43 אלף חוזים בשמן סויה.

 

לסיכום, לאחר פתיחה שלילית לחודש נובמבר בגרעינים ובסחורות בכלל, בעיקר לאור חוסר הוודאות בדבר הבחירות בארה"ב, השווקים מתייצבים. השוק עדיין מעקל את תוצאות הבחירות וההשפעה על הסחר העולמי. מדיניות ארה"ב בנושא תתבהר בחודשים הקרובים ולא מן הנמנע שנראה תנודות חדות בהמשך. בראייה היסטורית, הגרעינים סיימו את חודש נובמבר בטון חיובי ונראה שינסו לעשות זאת גם הפעם.  

 

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד