ארגון עובדי הפלחה
ניר ותלם 3
מחירון דיגיטלי
גלבוע טייר סנטר

שוק הגרעינים - עדכון קצר

12/12/2016

ביום שישי פרסם משרד החקלאות האמריקאי את דו"ח ההיצע והביקוש החודשי. המספרים מובאים למטה. כמו כן מצורפים נתוני הדו"ח כפי שהובאו על ידי ADM בצורה סכמטית-גרפית, שמשווה תוצאות לציפיות. דו"ח דצמבר הוא, בדרך כלל, "דו"ח מאזן", ולרוב אין בו נתונים חדשים לגבי צפי היבול. משרד החקלאות הותיר את הערכות המלאים בארה"ב על כנן והעלה את רמת המלאים העולמית. הדו"ח נתפס כ"דובי", ובמקרה הטוב נייטרלי בחלקיו, ולמרות זאת, על אף שהשוק הגיב בירידות מיד לאחר הפרסום, הגרעינים סיימו בירוק והשלימו שבוע חיובי.

 

בגזרת המאקרו, חודש לאחר בחירת טראמפ, הבורסות בארה"ב ממשיכות לשבור שיאים, כאשר נתוני התעסוקה ממשיכים להיות טובים. שר האוצר החדש של טראמפ, סטיבן ניוצ'ין, שותף בכיר לשעבר בגולדמן סאקס ואיש שעשה את הונו בתעשייה הפיננסית, נתפס בעיני רבים כפרו וול סטריט ושר שיוכל לקדם צמיחה כלכלית. הנפט שובר במסחר הלילה שיא של שנה וחצי, כאשר מחיר חבית נפט חוצה את קו ה-54 דולר בניו יורק ואת קו 57 דולר בלונדון, לאחר שבמהלך סוף השבוע החליטו יצרניות הנפט שאינן חברות באופ"ק על קיצוץ ראשון מזה 15 שנה של תפוקת הנפט בכ-600 אלף חביות ביום. בכך הצטרפו המדינות הללו לחברות אופ"ק, שהחליטו לפני שבועיים על קיצוץ של 1.2 מיליון ביום. למעשה, מבינות כל יצרניות הנפט, שעודף הייצור פגע אנושות בכל התעשייה ועדיף להרוויח פחות מאשר להפסיד. מאז החלטת הקיצוץ של חברות אופ"ק בסוף נובמבר זינק מחיר הנפט בכ-20%. ביום רביעי הקרוב ייפגשו חברי הפדרל ריזרב האמריקאי לפגישה האחרונה השנה, בה יחליטו אם להעלות ריבית. ההערכות מדברות על העלאה של רבע אחוז בסבירות גבוהה. הדולר אינדקס בשיא של 14 שנה מול סל המטבעות, כך שסביר להניח שההעלאה כבר מתומחרת בשוק, אם כי התגובה של השוק בטווח קצר עשויה להיות תנודתית.

 

התירס עלה בשבוע שעבר ב-12.5 סנט וסגר ב-359.25 סנט לבושל. דו"ח הגרעינים, כאמור, לא סיפק הפתעות מיוחדות. מלאי התירס העולמיים גבוהים, ובמקביל, קיים חשש מסוים להיקף היבוא מסין בשנה הקרובה. עם זאת, עליית מחירי הנפט וחשש מבעיות מזג אוויר בארגנטינה מספקים תמיכה לשוק בטווח הקצר. הספקולנטים הפכו את הפוזיציה שלהם שוב ללונג (הימור על עליות), אם כי מדובר בפוזיציה קטנה יחסית של כ-22 אלף חוזים.

 

החיטה פתחה את חודש דצמבר בירידות חדות ונסחרה קרוב לשפל המחירים של העשור האחרון. את השבוע שעבר סיימה חיטת שיקגו בעלייה של 12.5 סנט לרמת 416.25 סנט לבושל, כאשר חיטת קנזס, שכבר שברה את רמת ה-400 למטה במהלך השבוע, סגרה בעלייה שבועית של 5 סנט לרמת 413.75. (לפני מספר שבועות קנזס נסחרה כמעט ב-20 סנט מעל שיקגו). מלאי שיא עולמיים משאירים סוחרים רבים סקפטיים באשר לאפשרות שנראה תיקון מחירים משמעותי בחיטה בקרוב. הדולר החזק גם כן מכביד על התחרות של ארה"ב. הדו"ח ביום שישי השאיר את המלאים בארה"ב על כנם, כאשר ברמה העולמית הציג גידול במלאי, שמגיע, רובו ככולו, מאוסטרליה. הספקולנטים עדיין בפוזיציית שורט גדולה על חיטה של קרוב ל-100 אלף חוזים. העובדה שמחיר החיטה החזיק את רמת ה-400 סנט לבושל ואנחנו מתקרבים לישורת האחרונה של השנה, עשויה לספק תמיכה למחירים בטווח הקצר.

 

הסויה עלתה בשבוע שעבר ב-10 סנט בסיכום שבועי לרמת 1,038 סנט לבושל. דו"ח המלאים שוב השאיר את המלאים בארה"ב על כנם, כאשר העלה את המלאי העולמי, בעיקר בגלל ברזיל. משרד החקלאות האמריקאי מעריך ביקושים גבוהים יותר בשנה הבאה, לאור הגדלת מנדט הביו-דיזל בארה"ב. השמן תיקן לאחר העליות החדות ואיבד כ-0.8 סנט בשבוע שעבר לרמת 36.94 סנט לפאונד, לאחר שה-OIL SHARE שבר שיא בתחילת דצמבר. כוספת סויה הוסיפה כ-6.3 דולר וסגרה ב-318.8 לטון. הביקושים מסין ומזג האוויר בדרום אמריקה יכתיבו את הטון בהמשך.

 

לסיכום, הנפט והחלטת הריבית בארה"ב יהיו במוקד השווקים הפיננסיים השבוע. בגרעינים המוקד עובר לביקושים מסין ולמזג האוויר בדרום אמריקה לסויה ולתירס, ומזג האוויר בארה"ב באזורי גידול חיטת החורף. חוזי דצמבר יורדים מהמסכים השבוע ומחירי הספוט עוברים לינואר בסויה ומרץ בתירס והחיטה. תגובת השוק אחרי הדו"ח גרמה ללא מעט גירוד ראשים ותהיות לגבי העליות, יש הסוברים שהשוק כבר תימחר את החדשות לפני הדו"ח, ויש הטוענים שהתנועה במהותה היתה טכנית והשוק עשוי לחדש ירידות בהמשך.

 

 

 

 

 

  USDA SUPPLY/DEMAND ESTIMATES - DECEMBER 2016
הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד