ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
גלבוע טייר סנטר

שוק הגרעינים - עדכון קצר

6/02/2017

חודש פברואר נפתח במגמה מעורבת בגרעינים. מחירי התירס מגרדים שיא מחירים של למעלה מחצי שנה, קרוב לרמת ה-370 סנט לבושל. החיטה חזרה לעליות והסויה ירדה בחדות והחזירה חלק ניכר מהעליות של ינואר, על רקע שיפור מזג אוויר בדרום אמריקה וההערכה שיבול הסויה בברזיל יהיה בשיא השנה. ביום חמישי הקרוב יתפרסם דו"ח ההערכות החודשי של ה-USDA, שצפוי להיות דומה לדו"ח ינואר. במוקד יהיו היבול בדררום אמריקה, שטחי זריעת החיטה בארה"ב והמלאים.

 

בגזרת המאקרו, ביום רביעי שעבר החליטו חברי הפד להשאיר את הריבית על כנה, 0.75%. הדולר נמצא במהלך תיקון ואיבד כ-2.5% מתחילת השנה מול סל המטבעות. נתוני התעסוקה בארה"ב ממשיכים להיות טובים: 227 אלף משרות נוספו לשוק העבודה האמריקאי בינואר, לעומת צפי ל-180 אלף. אחוז האבטלה, לעומת זאת, עומד על 4.8, כשהצפי היה שיישאר 4.7 אחוז. דונלד טראמפ ממשיך לספק כותרות, והשבוע ערך שיחות קשות עם נשיא מקסיקו וראש ממשלת אוסטרליה, ושיגר איומים כלפי איראן. מחירי הנפט יציבים. תעשיית הנפט שוב מתעוררת והקפיצה במספר האסדות הפעילות בארה"ב היא הגבוהה מזה שלוש שנים (עדיין נמוכה ביותר מ-50% מהשיא). הסינים חוזרים מחופשת ראש השנה שלהם והצפי הוא שנראה התעוררות בשווקים בעקבות כך.

 

התירס סיים את השבוע שעבר בעלייה של כ-2.75 סנט לרמת 365.25 סנט לבושל. המסחר היה שקט באופן יחסי, וההיעדרות של הסינים מהשוק גרמה ליצוא נמוך של DDG ואתנול מארה"ב. הספקולנטים צמצמו את פוזיציית הלונג (הימור על עליות) בתירס בכ-19 אלף חוזים ועומדים על קרוב ל-70 אלף חוזים. בדו"ח ביום חמישי צפוי ה-USDA להעריך את יבול התירס בברזיל ב-87.1 מיליון טון (לעומת 86.5 בינואר). היבול בארגנטינה יוערך ב-35.8 (לעומת 36.5 בדו"ח הקודם). לתירס התנגדות טכנית ברמת 370 סנט לבושל, שאם תישבר, אנו צפויים לראות קפיצה נוספת במחירים בטווח הקצר.

 

החיטה פתחה את 2017 בסערה וקפצה בחדות בשבועיים הראשונים, על רקע צמצום שטחי הזריעה בארה"ב וחששות מזג אוויר. לקראת סוף החודש חוותה תיקון מחירים ועם תחילת החודש עלתה שוב בשבוע מסחר תנודתי במיוחד, כשבסיומו הוסיפה כ-6.25 לערכה בקנזס וסגרה ב-440.5 סנט לבושל. חיטה רכה (שיקגו) עלתה בקרוב ל-10 סנט וסיימה את השבוע שעבר ב-430.25 סנט לבושל. הסיפור בחיטה ממשיך להיות מלאים עולמיים גדולים לעומת צמצום שטחי המזרע בארה"ב לרמת שלא נראתה מאז 1909, דבר שיקבל תיקוף בדו"ח ביום חמישי. המצרים קנו 410 אלף טון מרוסיה במחירי שיא של שבעה חודשים והאמריקאים ממשיכים לייצא בקצב טוב. הספקולנטים עדיין מחזיקים פוזיציית שורט של כ-60 אלף חוזים על החיטה.

 

הסויה התחילה את השנה במומנטום חיובי חזק, על רקע הצפות בארגנטינה וביקושים חזקים מסין. המומנטום התחלף בחלק האחרון של ינואר, לאור התייצבות מזג האוויר והיציאה של הסינים לחופשה. פולי סויה איבדו בשבוע שעבר 22 סנט מערכם ונסגרו ב-1027 סנט לבושל. כוספת סויה איבדה 11.40 דולר מערכה ונסגרה ב-331.60 דולר לשורט טון. שמן הסויה איבד כ-0.4 סנט מערכו בסיכום שבועי וסגר ב-33.86 סנט לפאונד. הדו"ח ביום חמישי צפוי להצביע על יבול שיא של 104.1 מיליון טון בברזיל (104 בדו"ח הקודם), למרות שגופים פרטיים מדברים גם על יבול של 106 מיליון טון. היבול בארגנטינה צפוי לעמוד בדו"ח על 54.5 מיליון טון לפי האנליסטים (57 בדו"ח הקודם). הספקולנטים צמצמו את הימור הלונג שלהם על הסויה ומוצריה בשבוע החולף, אך עדיין עומדים על רמה של כ-100 אלף חוזים בכל אחת מהקטגוריות. הבוקר אנו שומעים דיווחים מסין על כוונה לתמוך ולהגדיל את תעשיית הבשר במדינה, כדי לעמוד בביקושים, בין השאר, בהגברת ייצור תחמיץ תירס ואלפלפה (אספסת). הביקושים המחודשים מסין יעמדו במבחן בשבועות הקרובים.

 

לסיכום, הסינים חוזרים למשחק אחרי החופש, מזג האוויר נוח יחסית בדרום אמריקה, עם טמפרטורות גבוהות מהרגיל בחלק מהאזורים. ביום חמישי הדו"ח של ה-USDA ייצור, ללא ספק, תנודתיות שתיקח אותנו לסוף השבוע. דו"ח דומה לינואר צפוי לשמר את מחירי הגרעינים במומנטום חיובי ועשוי לחדש את התיאבון של הקרנות הספקולטיביות לגרעינים.

 

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד