ארגון עובדי הפלחה
ניר ותלם 3
מחירון דיגיטלי
גלבוע טייר סנטר

שוק הגרעינים - עדכון קצר

14/02/2017

מחירי התירס והחיטה טיפסו אתמול לשיא של למעלה משבעה חודשים! על רקע פרסום דו"ח משרד החקלאות האמריקאי, שהצביע על עלייה בביקושים לגרעינים וירידה במלאים. התירס הוסיף כ-6.5% לערכו מאז תחילת השנה, כוספת הסויה עלתה בכ-9.5% והחיטה מובילה את קומפלקס הגרעינים, עם עלייה של 11.5% מתחילת השנה.

 

בגזרת המאקרו הדולר שב ומתחזק מעט, כאשר מחירי הנפט נעים בטווח שבין 52-54 דולר. מבדיקה אחרונה של משרד האנרגיה האמריקאי עולה שחברות אופ"ק אכן עומדות בהסכמים והקיצוץ של 1.2 עד 1.4 מיליון חביות ביום אכן תקף.

 

הריאל הברזילאי בשיא של שנה וחצי מול הדולר (תומך במחירי הסויה והתירס בעיקר) והרובל בשיא של שנה מול הדולר (תומך במחיר החיטה בעיקר).

 

התירס סיים את השבוע שעבר בעלייה של 9.25 סנט לרמת 374.50 סנט לבושל. דו"ח משרד החקלאות האמריקאי, שתאם, פחות או יותר, את הציפיות בתירס, הצביע על ירידה במלאי העולמי על רקע גידול בביקושים. מחירי התירס בסין בשיא של שנה וחצי והסינים מעודדים שימוש בתירס למספוא. ייצור האתנול קרוב לשיא כל הזמנים. אתמול הגיעו מחירי התירס לדצמבר לרמת 400 סנט לבושל, אותה לא ראינו מזה זמן רב. הספקולנטים הגדילו את פוזיציית הלונג (הימור על עליות) בתירס בכ-30 אלף חוזים לקראת הדו"ח ועומדים על קרוב ל-100אלף חוזים.

 

החיטה ממשיכה את תיקון המחירים מהשפל בו נגעה ב-2016. בשבוע שעבר הוסיפה חיטת קנזס 20 סנט לערכה וסגרה ב-460.50 סנט לבושל. חיטת שיקגו זינבה מאחור, עם עלייה של 18.75 סנט לבושל לרמת 449. ירידה של 5 מיליון טון במלאי העולמי של החיטה מ-753 ל-748 מיליון טון, ככל הנראה, הנתון המשמעותי ביותר בדו"ח משרד ה-USDA, כשעל פי ההערכות תגיע צריכת החיטה לשיא כל הזמנים, 740 מיליון טון. בצורת באוסטרליה (אומנם בשלהי הקציר), ירידה ביבול בהודו (שמייבאת 5 מיליון טון השנה לראשונה מזה עשור) ובקזחסטאן, תרמו לעליות במחיר. גם מזג אוויר "משוגע" באזורי הגידול, עם קרוב ל-30 מעלות באוקלהומה וקנזס שיהפכו לקרה פוטנציאלית השבוע, גורם חשש לפגיעה ביבול. אתמול נגעה החיטה בשיא חדש של שמונה חודשים. הספקולנטים עדיין בפוזיציית שורט על חיטת שיקגו (כ-44 אלף חוזים), וככל הנראה, ימשיכו לסגור אותה.

 

הסויה החזירה בשבוע שעבר את הירידות מהשבוע הראשון של פברואר (עם קצת עודף). בסיכום שבועי עלו פולי סויה ב-32 סנט ל-1,059 סנט לבושל. כוספת סויה עלתה ב-10.50 דולר וסגרה ב-342 דולר לטון. השמן עלה ב-0.75 סנט ל-34.6 לפאונד. הדו"ח ביום חמישי הצביע על יבול שיא של 104מיליון טון בברזיל, בהתאם לצפי. השלכות ההצפות בארגנטינה על היבול הסופי ואיכותו עדיין אינן ברורות. מה שכן, הסינים חזרו מחופשת ראש השנה וקנו סויה. הספקולטים ממשיכים בפוזיציית הלונג שלהם על הסויה ומוצריה ועומדים על רמה של כ-100 אלף חוזים בסויה והכוספה וכ-85 אלף חוזים בשמן.

 

לסיכום, המומנטום החיובי מתחילת השנה נמשך בגרעינים והתיאבון לסיכון והשקעה בקטגוריית התבואות עולה אצל הספקולנטים. הגרעינים נסחרים באזור "התנגדות טכנית", כלומר, רמת מחירים בה אמורים להגיע קצת מימושים לאור הריצה המהירה למעלה. כך שירידה במחירים בימים בקרובים לא אמורה להפתיע אף אחד, אם כי צפויה להיות מוגבלת. המשך המומנטום החיובי תלוי במזג האוויר ונתוני היצוא. הנחת המוצא עימה התחלנו את השנה, שהגרעינים ייצאו השנה מהשפל הרב-שנתי שלהם, שרירה וקיימת.

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד