ארגון עובדי הפלחה
ניר ותלם 3
מחירון דיגיטלי
גלבוע טייר סנטר

שוק הגרעינים - עדכון קצר

21/02/2017

מחירי התירס והחיטה הגיע לשיא חדש של למעלה משבעה חודשים במהלך השבוע שעבר, כאשר לקראת סוף השבוע הארוך בארה"ב חלו מימושים. בסיכום שבועי ירדו מחירי התירס הסויה והחיטה. שבוע המסחר הקצר בארה"ב, שמתחיל היום, יסתיים בפקיעת האופציות לחודש מרץ ביום שישי הקרוב ,מה שעשוי להוסיף לתנודתיות לקראת סוף השבוע. הספקולנטים הגדילו את האחזקות שלהם בסחורות חקלאיות לשיא של תשעה חודשים. מחירה של חבית נפט מסוג WTI נסחרת בקרוב ל-54 דולר.

 

התירס סיים את השבוע שעבר בירידה של 6.25 סנט לרמת 368.25 סנט לבושל. במהלך השבוע שעבר נגע התירס ברמת ההתנגדות של 380, אותה לא ראינו מאז יוני בשנה שעברה. דו"ח משרד החקלאות האמריקאי, שתאם פחות או יותר את הציפיות בתירס, הצביע על ירידה במלאי העולמי, על רקע גידול בביקושים. ייצור האתנול ממשיך להיות קרוב לשיא כל הזמנים. יצוא התירס מארה"ב היה מאכזב בשבוע שעבר והנמוך מזה חמישה שבועות. סנטור מקסיקני יעלה הצעת חוק השבוע לרכוש תירס רק מארגנטינה וברזיל, על רקע צעדיו של טראמפ. מקסיקו היא יבואן התירס השלישי בגודלו מארה"ב (17.7 מיליארד דולר). המהלך הזה נראה הפגנתי בעיקרו ולא פרקטי. הספקולנטים ממשיכים להגדיל את פוזיציית הלונג (הימור על עליות) בתירס בכ-54 אלף חוזים ואופציות ללמעלה מ-150 אלף חוזים.

 

החיטה, בדומה לתירס, נגעה בשיא אותו לא ראינו מאז יוני, ברמת ה-474 סנט לבושל, אך לאחר מימושים בימי חמישי ושישי סיימה ברמת 456.25 סנט לבושל, ירידה של 4.25 סנט בסיכום שבועי. חיטת שיקגו ירדה בכ-8 סנט בסיכום שבועי לרמת 441. התחושה של הסוחרים לקראת סוף השבוע הייתה שהחיטה רצה למעלה מהר מדי ושעיקר הריצה נבעה מכיסוי שורטים של ספקולנטים, מה שאכן בא לידי ביטוי בדו"ח התחייבות הסוחרים השבועי, שהצביע על קיצוץ משמעותי ברמות השורט (הימור על ירידות) של הספקולנטים לרמה הנמוכה ביותר מזה שנה. בסיכום חוזים ואופציות, רמת השורט על החיטה עומדת על כ-12 אלף חוזים, לעומת למעלה מ-100 אלף בתחילת השנה. חדשות טובות לחיטה מכיוון אירופה ורוסיה, שם, על פי ההערכות, היבולים במצב מצוין, הפעילו לחץ על המחיר. רוסיה מכרה 360 אלף טון נוספים למצריים ו-360 אלף טון לאתיופיה, דבר שחיזק מעט את המחירים בים השחור. לאחר קפיצה של קרוב ל-10% במחיר החיטה מתחילת השנה, צפויים המחירים להתייצב. הסוחרים יחפשו טריגרים נוספים כדוגמת מזג אוויר או גידול ביצוא מארה"ב בכדי לדחוף את המחירים גבוה יותר.

 

הסויה סיימה את השבוע בירידה של 26.5 סנט ל-1032 סנט לבושל. כוספת סויה ירדה ב-2.50 דולר וסגרה ב-339.6 דולר לטון. השמן ממשיך לאבד גובה וירד ב-1.72 סנט לפאונד בסיכום שבועי לרמת 32.9. חברות פרטיות מעריכות את היבול הסופי בברזיל ב-105 מיליון טון, לעומת משרד החקלאות האמריקאי, שמעריך מיליון פחות. COFCO הסינית מעריכה את יבוא הסויה בסין ב-89 מיליון טון, לעומת משרד החקלאות האמריקאי, שהעריך את היבוא הסיני ב-86 מיליון. בצד ההיצע, התמונה נראית טוב להמשך השנה, מה גם שהאמריקאים צפויים להגדיל שטחי מזרע. הביקושים מסין ממשיכים להאפיל על ההערכות כך שהסויה מקבלת תמיכה מכיוון זה. השלכות ההצפות בארגנטינה בינואר על היבול הסופי ואיכותו עדיין אינן ברורות. הספקולנטים ממשיכים בפוזיציית הלונג שלהם על הסויה ומוצריה ועומדים על רמה של מעל 100 אלף חוזים בסויה והכוספה וכ-85 אלף חוזים בשמן .

 

לסיכום, הגרעינים, כצפוי, הגיעו בשבוע שעבר לרמת "התנגדות טכנית", כלומר, רמת מחירים בה אמורים להגיע קצת מימושים לאור הריצה המהירה למעלה. התיקון אכן הגיע בצורת מימושים לקראת סוף השבוע שעבר. עם פתיחת מסחר הלילה, לאחר סוף השבוע הארוך, נסחרים הגרעינים ביציבות. הדולר שב ומתחזק לקראת פרסום הפרוטוקול של הפדרל ריזרב האמריקאי מחר. מעבר לפקיעת האופציות ביום שישי אין חדשות מהותיות השבוע בגזרת הגרעינים, למעט נתוני היצוא היום וביום שישי.

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד