ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
גלבוע טייר סנטר

שוק הגרעינים - עדכון קצר

27/03/2017

חודש מרץ ממשיך להיות חודש קשה לחקלאים. מחירי הגרעינים ממשיכים את מגמת הירידה ומוחקים כמעט לחלוטין את העליות שליוו אותם מתחילת השנה. הספקולנטים שוב מעורבים בצורה אינטנסיבית יותר בשוק. ביום שישי הקרוב, היום האחרון של החודש והרבעון הראשון של 2016, יתפרסם דו"ח כוונות הזריעה והמלאים הרבעוניים. דו"ח זה, שהוא מהחשובים בשנה בשוק הגרעינים, בשילוב העובדה שמדובר בסוף הרבעון, עשוי לייצר טלטלות בשוק. השוורים בחבורה מקווים לקבל רוח גבית מהדו"ח.

 

בגזרת המאקרו, הנפט איבד כ-12% מערכו מתחילת החודש, והוא מהגורמים ללחץ על מחירי הגרעינים ומחירי הסחורות בכלל. הדולר אינדקס בשפל של ארבעה חודשים חרף העלאת הריבית בארה"ב. השוק צפה את העלאת הריבית וקיווה שההצהרות מכיוון הפד יצביעו על עליית ריבית מואצת יותר בהמשך, דבר שלא קרה בסופו של דבר ונתן את האות למכירה של הדולר.

 

התירס סיים את השבוע שעבר בירידה של 11.25 סנט לרמת 356.25 סנט לבושל, לאור גידול במלאי העולמי וההערכה שיבול התירס בברזיל, שנקצר בימים אלה, גדול מההערכות קודמות. התירס, שכבר חצה את רמת ה-380 סנט לבושל בפברואר, נסחר עכשיו ב-5 סנט (כ-1.5%) מעל רמתו בתחילת השנה. הצפי בדו"ח של יום שישי מדבר על צמצום שטחי המזרע של התירס ל-90.96 מיליון אקרים, לעומת 94 בשנה שעברה. המלאי הרבעוני צפוי להצביע על שיא של 8.5 מיליארד בושלים, לעומת 7.82 בתקופה המקבילה אשתקד. הספקולנטים מכרו כ-57 אלף חוזים במהלך השבוע שעבר, והמאזן שלהם עומד על 13 אלף חוזים.

 

החיטה, שהובילה את העליות של הגרעינים בתחילת השנה, מובילה את הירידות במרץ. חיטת קנזס איבדה 25.5 סנט לבושל (10 דולר לטון) בשבוע שעבר, נסגרה ב-428 סנט לבושל וכעת נסחרת ב-9 סנט בלבד מעל מחירה בתחילת השנה (לאחר שנגעה בשיא של 480 סנט לבושל לפני חודש). חיטת שיקגו סגרה את הפער מחיטת קנזס כאשר ירדה ב-11.5 סנט לרמת 424 סנט לבושל (סגירת המרווח בין החיטה הרכה לקשה היתה החדה ביותר בשיעור שבוע מאז קיץ 2015). גשמים מתוזמנים באזורי גידול החיטה מפיחים תקווה בדובים. הספקולנטים חוזרים להמר בשורט גדול על חיטה של מעל 80 אלף חוזים. הדו"ח ביום שישי צפוי להצביע על מלאי של 1.63 מיליארד בושלים לעומת 1.37 בשנה שעברה. שטחי המזרע, על פי הערכות כ-46 מיליון אקרים (שפל של 108 שנים), לעומת 50 בשנה שעברה. החיטה במצב "מכירת יתר" מבחינה טכנית.

 

הסויה סיימה את השבוע שעבר בירידה של 24 סנט לרמת 975 סנט לבושל, שפל של ארבעה חודשים. כוספת הסויה איבדה 10.7 דולר לרמת 318.2 דולר לטון, והשמן, ללא שינוי, נסגר ב-32.23 סנט לפאונד. רוב סוחרי הסויה ציפו לירידות עוד קודם לכן, לאור ההערכות על היבול הגדול בהיסטוריה בברזיל (יש כאלו המדברים על 114 מיליון טון, לעומת 95 בשנה שעברה והערכות של 104 מתחילת השנה). הירידה החדה במחירי הנפט, כמו גם הבריחה של ספקולנטים, הוסיפו לחץ לשוק. המלאי הצפוי בדו"ח הוא 1.68 לעומת 1.53 בשנה שעברה. מדובר במלאי שיא, אך יש לזכור שגם הביקושים בהתאם. שטחי הזריעה אמורים להגיע ל-88.2 השנה, לעומת 83.4 בשנה שעברה. הספקולנטים עברו במהלך מרץ להימור על ירידות בסויה, של כ-30 אלף חוזים לעומת כ-100 אלף חוזים בלונג לפני כחודש וחצי.

 

לסיכום, שבוע חשוב בשוק הגרעינים לפנינו, שעשוי לתת את הטון להמשך. המלאים ממשיכים להיות גבוהים וללא הפתעות מיוחדות בדו"ח או אירוע מזג אוויר משמעותי, השוק צפוי להיסחר סביב הרמות בהן הוא מצוי היום. לאחר הירידות החדות, השוק מצוי במצב "מכירת יתר", כך שייתכן שכבר בימים הקרובים ולקראת יום שישי נראה תיקון מחירים טכני כלפי מעלה.

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד