ארגון עובדי הפלחה
ניר ותלם 3
מחירון דיגיטלי
גלבוע טייר סנטר

שוק הגרעינים - עדכון קצר

3/07/2017

ביום שישי פרסם משרד החקלאות האמריקאי את דו"ח שטחי הזריעה והמלאים הרבעוניים. השוק הגיב בעליות חדות בהובלת החיטה. הדו"ח שמר על המוניטין שלו כ"מזיז שוק". המוטיבים הבולטים בדו"ח היו מלאי שיא בחיטה ובתירס והמלאי השלישי בגודלו אי פעם בסויה, אם כי נמוך מההערכות מוקדמות. מבחינת שטחי הזריעה, השוק ציפה לפעם הראשונה ששטחי זריעת הסויה יהיו גדולים משטחי זריעת התירס והתבדה. על פי הדו"ח, התירס עם שטחי זריעה של 90.866 מיליון אקרים, לעומת 89.513 מיליון אקרים לסויה. בחיטה שטחי הזריעה הגיעו ל-45.657, שפל של 110 שנים. על פניו, דו"ח דובי לתירס, עם שטחי זריעה ומלאים מעל ההערכות, אך המומנטום החזק בחיטה והסויה, ששטחי הזריעה שלהן היו קטנים מההערכות, הצליח למשוך את התירס לסגירה חזקה למעלה. הדו"ח היה, למעשה, טריגר כיסוי שורטים (הימור על ירידות) שציפו לדו"ח ניטרלי דובי וקיבלו דו"ח ניטרלי שורי.

 

בנוסף, גל חום באזורי הגידול בשבועיים הקרובים ודיווחים על בעיות איכות גם באירופה, סיפקו תמיכה נוספת לשוק. יום המסחר בגרעינים יהיה מקוצר ויסתיים ב-20:00 שעון ישראל לרגל ערב יום העצמאות האמריקאי. מחר לא יתקיים מסחר וצריכת הבשר בארה"ב צפויה לעלות בצורה משמעותית. המסחר יתחדש ביום רביעי בבוקר.

 

בסיכום חצי שנתי, עלו מחירי החיטה הרכה בכ-25%, החיטה הקשה (קנזס) הוסיפה כ-22%, התירס עלה ב-5.25%, הסויה סיימה את החציון הראשון בירידות של 5.5%, כאשר כוספת סויה ירדה בכ-2.7% והשמן איבד 4.3% מערכו. הדולר איבד קרוב ל-7% מול סל המטבעות העיקרי בחצי הראשון של 2017, חרף שתי העלאות ריבית בארה"ב במרץ וביוני. הנפט איבד כ-14% מערכו מתחילת השנה ובימים האחרונים של החודש הצליח לסגור מעל 46 דולר לחבית, לאחר שמספר ימים קודם לכן נגע כבר ב-42 דולר. חבית נפט מסוג ברנט סגרה ב-48.64 דולר.

 

התירס נסחר הבוקר קרוב ל-385 סנט לבושל בחוזי ספטמבר, לאחר שהוסיף 13 סנט לערכו בשבוע שעבר (10 מהם אחרי הדו"ח). השוק ממשיך את המומנטום של יום שישי. הספקולנטים, נכון לדו"ח התחייבות הסוחרים, מכרו חוזים על התירס והגיעו במצב של שורט (הימור על ירידות) של כ-36 אלף חוזים. ניתן לשייך, כאמור, חלק מהעליות ביום שישי והלילה לשינוי בפוזיציה שלהם אחרי הדו"ח. דו"ח האיכויות ביום שני שעבר הצביע על 67% מהיבול במצב טוב עד מצוין (לעומת 75% בשנה שעברה). היום בלילה נקבל עדכון נוסף. המודלים של מזג האוויר מצביעים על יובש וחום מעל הממוצע בשבועיים הקרובים, אם כי נקבל עדכון למודל במהלך היום. אף על פי שהנתונים הפונדמנטליים הנוכחיים בתירס אינם מצדיקים עליית מחירים חדה בשלב זה, המומנטום הכללי בהובלת החיטה מושך את התירס למעלה. מספר גופי ההערכה פרטיים מדברים על יבול קטן בהרבה מההערכות ה-USDA. בשבועות הקרובים מזג האוויר יהיה קריטי והסוחרים יעקבו מקרוב אחרי ההתפתחויות.

 

החיטה נסחרת הבוקר קרוב ל-544 סנט לבושל (עלייה של 13 סנט) בחוזי ספטמבר בקנזס. חיטת שיקגו ב-541 סנט לבושל. בשבוע שעבר עלתה חיטת קנזס ב-47 סנט! וסגרה ב-511 סנט לבושל בחוזי יולי, ביום האחרון למסחר בחוזה זה (ראשון של Delivery). איכויות החיטה נתנו את הטריגר הראשוני לעליות בתחילת השבוע, כאשר דו"ח האיכויות ביום שני הצביע על 40% מחיטת האביב במצב טוב עד מצוין, לעומת 75% בשלב זה בשנה שעברה וממוצע רב-שנתי של 70% בתקופה זו (שפל של 26 שנה!). גם בצרפת דיווחו היום שישי על ירידה נוספת של 3% באיכויות. חיטת מיניאפוליס (אביבית) נסחרה ביום שישי האחרון במעל 800 סנט לבושל, לראשונה מאז 2008, ויש גופים רבים שמעריכים שנראה 1,000 סנט לבושל ב-2018 (מה זה יעשה לקנזס ושיקגו?). חיטה צרפתית (מאטיף) צפויה לשוב ולהיסחר במעל 180 יורו לטון עם פתיחת המסחר היום. דו"ח הזריעה והמלאים נתן לספקולנטים שעוד הימרו על ירידות, נוקאאוט סופי ביום שישי האחרון. כאשר הם הגיעו לדו"ח עם פוזיציית שורט קטנה בשיקגו של כ-12 אלף חוזים ופוזיציית לונג של כ-60 אלף חוזים בקנזס. המשתמשים הסופיים גם כן נכנסו ל"פאניקת קנייה" ביום האחרון של החודש. המומנטום החיובי נמשך, כאמור, במסחר לילה, כשהחיטה מקבלת רוח גבית מתחזית מזג האוויר ואיזון פוזיציות לפני החג. מבחינה טכנית, החיטה נכנסה למצב "קניית יתר", כך שמימושים בשלב כלשהו היום או בהמשך השבוע לא יהוו הפתעה.

 

הסויה, שנסחרת הבוקר ב-965 סנט לבושל, קיבלה רוח גבית מדו"ח שטחי הזריעה ביום שישי. אף על פי שמדובר על שטחי הזריעה הגדולים בהיסטוריה של הסויה, ההערכות המוקדמות היו גבוהות יותר. הספקולנטים הגיעו לדו"ח עם פוזיציית שיא של שורט 160 אלף חוזים, היו חייבים לשנות כיוון אחרי פרסום הדו"ח, ושלחו את השוק לעליות חדות. בסיכום שבועי הוסיפה הסויה 38 סנט לערכה בשבוע שעבר, כוספת סויה עלתה ב-11 דולר והשמן הוסיף 1.32 סנט לערכו. הבוקר נמשך המומנטום בכוספה, עם עלייה של קרוב ל-7 דולר לרמת 313 דולר לטון, השמן עולה ב-0.22 סנט נוספים ל-33.3 סנט לפאונד בחוזי אוגוסט (שיא של ארבעה חודשים). הדו"ח בהחלט שורי לסויה ודו"ח הביקוש וההיצע העולמי בשבוע הבא עשוי לתת דחיפה נוספת, עם עלייה בביקושים מכיוון המזרח. מזג האוויר כמובן יהיה במוקד כבכל קיץ, אך בשקלול שטחי הזריעה הקטנים יותר, עשוי לשנות את יחס המלאים לשימוש בצורה משמעותית (מה שעשוי להיות כגודל הציפייה גודל האכזבה, במקרה זה). לספקולנטים תהיה פחות מוטיבציה להמר על ירידות בסויה בתקופה הקרובה.

 

לסיכום, סיום סוער לחודש יוני (כצפוי, יש לומר), כאשר המומנטום השלילי שליווה את הגרעינים בתחילת הרבעון ובמהלכו, התחלף במומנטום חיובי. חשוב לזכור שמלאי הגרעינים עדיין ברמות שיא ושינוי לחיוב במזג האוויר יכול לשנות את התמונה. התנודתיות חוזרת לשוק ומתחילה להזכיר את 2011 ואפילו (לוותיקים) את 2008. ניהול הסיכונים הוא המפתח לחודשי הקיץ. מזג האוויר יהיה במוקד. מחר, כאמור, לא יתקיים מסחר.

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד