ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
גלבוע טייר סנטר

עדכון קצר - שוק הגרעינים

31/07/2017

בתום שבוע תנודתי סיימו מחירי הגרעינים את השבוע שעבר בירידות, מגמה שגולשת אל מסחר הלילה בארה"ב גם הבוקר (31 ביולי). הגורם המכריע בטווח הקצר ממשיך להיות מזג האוויר, כאשר בשבוע האחרון נכנסה חזית קרה וגשומה מהצפוי באזורי גידול התירס. מנגד, אזורי גידול החיטה, כמו גם חלק מאזורי גידולי הסויה, ממשיכים לסבול מתנאי בצורת. המודלים של מזג האוויר ממשיכים לתעתע ונראה שהתנודתיות שליוותה אותנו בחודש יולי, שמסתיים היום, תלווה אותנו גם במהלך אוגוסט.

 

הכלכלה האמריקאית צמחה ברבעון השני ב-2.6%, מעט מעל הצפוי. חברי הפד הצהירו שהחשש לאינפלציה פחת לאחרונה ומדיניות רכישת האג"חים של הפד הגיעה לסיומה. הדולר הוסיף להיחלש מול סל המטבעות המרכזי, כאשר היורו מזנק לשיא של 16 חודשים מולו. חבית נפט נסחרת מגרדת את ה-50 דולר הבוקר, כאשר חבית מסוג ברנט נסחרת קרוב ל-53 דולר. 

 

מדד הסחורות בשיא של חודשיים לאור עליית מחירי האנרגיה, המתכות והסחורות הרכות במהלך יולי.

 

התירס נסחר הבוקר בירידה של כ-5 סנט, לרמה של 370 סנט לבושל בחוזי ספטמבר. התירס התחיל את חודש יולי ברמה הזו למחירי הספוט. בשבוע שעבר, שהיה כאמור תנודתי במיוחד, איבד התירס כ-5 סנט מערכו ונסחר בטווח של 368 עד 383 סנט. הספקולנטים צמצמו מעט את פוזיציית הלונג שלהם בשבוע שעבר, שעדיין עומדת על כ-145 אלף חוזים בלונג (הימור על עליות). דו"ח האיכויות בשבוע שעבר הצביע על 62% מהיבול במצב טוב עד מצוין (לעומת 72% בשנה שעברה), והיום ב-23:00 נקבל עדכון נוסף, בו נראה אם השיפור במזג האוויר שיפר גם איכות היבולים. המודלים של מזג האוויר מצביעים על טמפרטורות ממצועות לעונה, כאשר כמות המשקעים עדיין לא ברורה. בסוף השבוע קיבלו מספר אזורי גידול כמות נכבדה מעל ההערכות של גשם. כבר עכשיו ברור שהתירס פסח על התקופה הקריטית, ללא קטסטרופה של ממש. עם זאת, גופי מסחר פרטיים מעריכים יבול קטן בהרבה מהערכת ה-USDA בדו"ח האחרון. ב-10 באוגוסט, הדו"ח הבא של ה-USDA, נקבל הערכה מחודשת.

 

החיטה נסחרת הבוקר קרוב ל-476 סנט לבושל בחוזי ספטמבר בקנזס ושיקגו (בדרך כלל קנזס נסחרת בפרמיה על שיקגו). בשבוע שעבר ירדה חיטת קנזס ב-14 סנט וסגרה ב-482 סנט לבושל. דו"ח האיכויות בשבוע שעבר הצביע על הידרדרות נוספת בדירוג חיטת האביב, שרק 32% מחיטת האביב במצב טוב עד מצוין. לעומת זאת, 41% מהחיטה במצב רע עד גרוע. בסיור איכויות החיטה והיבול בשבוע שעבר העריכו הסוקרים יבול לאקר של 38.1, לעומת 45.7 בשנה שעברה ו-40.3 על פי הערכת ה-USDA האחרונה. ארגון הגרעינים העולמי הוריד ב-3 מיליון טון את הערכת היבול העולמי. הספקולנטים עדיין מחזיקים פוזיציית לונג גדולה בקנזס, של מעל 80 אלף חוזים וכרבע מזה בשיקגו. היום נקבל עדכון איכויות נוסף וגם נתוני יצוא, שצפויים להראות יצוא גדול יותר מארה"ב לאור היחלשות הדולר.

 

הסויה, שנסחרת הבוקר ב-987 סנט לבושל, קיבלה רוח גבית בשבוע שעבר מדו"ח האיכויות, שהצביע במפתיע על הידרדרות נוספת באיכות הסויה, אך לאחר שבוע תנודתי סיימו הפולים בירידה של 8 סנט. כוספת סויה איבדה כ-2 דולר, והבוקר מאבדת עוד 5 ונסחרת ב-316 דולר לטון. שמן הסויה עלה בחדות והוסיף כ-0.8 סנט לערכו, לרמת 34.6 סנט לפאונד, שיא של קרוב לחצי שנה, על רקע קביעת בית המשפט בארה"ב שארגון הגנת הסביבה לא תרגם נכון את החוק מ-2005 לגבי מינון הביודיזל. ההערכה היא שהכמות תוגדל. גם עליית מחירי הנפט תמכה במחיר השמן. הספקולנטים קנו חוזים נוספים בשבוע שעבר ומהמרים על עליות בסויה. חודש אוגוסט הוא הקריטי ביותר עבור הסויה.

 

לסיכום, היום מגיע יולי לסיומו, כאשר הוא אופיין ב"מסחר מזג האוויר" קלאסי והתנודתיות היתה בהתאם. עושה רושם שהתירס צלח קטסטרופה, אך לא מן הנמנע שהדו"ח הקרוב של ה-USDA ב-10 לאוגוסט יהיה פחות אופטימי מזה של יולי. החיטה עדיין סובלת מתנאי בצורת ואחרי שזינקה לשיא של שנתיים והספיקה למחוק את כל העליות של יולי, היא לא אמרה עדיין את המילה האחרונה. הסויה נכנסת לתקופה קריטית ומזג האוויר במהלך אוגוסט יכתיב את המשך השנה. היום בערב, כאמור, עדכון איכויות וסוף חודש, כך שצפויה תנודתיות. ב-10 לחודש העדכון הבא של ה-USDA לגבי הערכת יבול, ביקוש והיצע ומלאים עולמיים. אחד האנליסטים המוכרים בשוק ציין בסקירה שלו ש"לא היה ממליץ להיות בשורט על הגרעינים באוגוסט". במילים אחרות, הסכנה מעליות (או לפחות מהעוצמה שלהן) גדולה יותר במהלך תקופת "מסחר מזג אוויר".

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד