ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
גלבוע טייר סנטר

עדכון קצר - שוק הגרעינים

29/08/2017

יומיים לפני סוף אוגוסט מחירי הגרעינים נוגעים בשפל חדש לשנה זו, על רקע שיפור במזג האוויר, התקדמות הקציר ופוזיציות שורט (הימור על ירידות של ספקולנטים). במהלך אוגוסט ירדו מחירי התירס בכ-9.5%. הסויה איבדה כ-7% מערכה והחיטה התרסקה בכ-17% מתחילת אוגוסט לשפל מחירים של שנה.

 

סיור יבולים של החברה הפרטית פרופרמר, שנערך בשבוע שעבר באזורי הגידול, העריך כי היבולים יהיו קטנים ממה שצפה משרד החקלאות האמריקאי בדו"ח האחרון, אם כי לא בהפרש ניכר כפי שהעריכו קודם. פתיחת שבוע המסחר אתמול היתה על רקע האכזבה מהדו"ח של פרופרמר ואיזון פוזיציות לקראת סוף החודש.

 

הדולר ממשיך להיחלש מול סל המטבעות העולמי לשפל של שנה וחצי, על רקע הצהרות פחות אופטימיות של הנגידה ילן בסקירה הכלכלית האחרונה. גם הנגיד האירופאי דראגי הביע חשש ממדיניות ארה"ב, כאשר ברקע היורו בשיא של שנתיים וחצי אל מול הדולר, כשהוא חוצה את רמת 1.20.

 

הנפט, שחצה את ה-50 דולר לחבית במהלך החודש, חזר לרמת ה-46 דולר לחבית, שפל מחירים של חודש, בזמן שמחירי הדלק קפצו בארה"ב לשיא של ארבעה חודשים. הרציונל מאחורי תנועת המחירים ההפוכה הוא בתי זיקוק רבים שהושבתו באזור מפרץ מקסיקו בעקבות סופת ההוריקן "הארווי" ויצרו ביקוש לדלק, אך הביקוש לנפט יירד, ככל הנראה, השבוע, לאור השבתת בתי הזיקוק.

 

תנועת מחירי הגרעינים השנה דומה למאוד לשנה שעברה. עליות מחירים חדות בתחילת הקיץ ואז התרסקות מחירים על רקע שיפור במזג האוויר. בשנה שעברה רמת השפל של החיטה והתירס, שהיתה גם שפל של עשור במחירים, הגיעה בשבוע האחרון של אוגוסט והשבוע הראשון של ספטמבר בהתאמה, במה שקרוי "לחץ הקציר". האם גם כאן נראה תנועה דומה לשנה שעברה? הסויה הגיעה לרמות השפל שלה בתחילת אוקטובר בשנה שעברה, גם כן לקראת סיום הקציר.

 

התירס נסחר הבוקר ברמת 350 סנט לבושל בחוזי דצמבר, למעשה, הרמה הנמוכה ביותר השנה. חברת פרופרמר העריכה יבול של 167 סנט לבושל, לעומת קרוב ל-170 על פי ה-USDA. בסך הכול, עדיין יבול גדול בהרבה מההערכות בתחילת הקיץ. הספקולנטים מחזיקים עדיין בפוזיציית לונג על התירס של כ-30 אלף חוזים, לאחר שבשבוע שעבר מכרו 50 אלף חוזים. מבחינת איכויות, הדו"ח שפורסם אתמול הצביע על 62% מהתירס במצב טוב עד מצוין, ללא שינוי מהשבוע שעבר. בנק קומרז הגרמני ובנק רבו ההולנדי העריכו שמחירי התירס ברבעון האחרון יגיעו לאזור 370-380 סנט לבושל, על רקע סיום הקציר ובניית פרמיית סיכון לדרום אמריקה. לעומת זאת, בטווח קצר, אנליסטים מעריכים שעוד לפני סיום הרבעון הנוכחי עשויים מחירי התירס עוד לרדת.

 

החיטה נסחרת הבוקר ב-395 סנט לבושל בחוזי ספטמבר קנזס, כאשר חוזי דצמבר, שיהפכו לחוזי הספוט מיום שישי, נסחרים ב-424 סנט לבושל. החיטה בשפל מחירים של שנה. ארגון הגרעינים העולמי, שהפחית את הערכותיו למלאי החיטה ב-3 מיליון טון לפני חודש, שינה את הערכתו, ובהתאם ל-USDA קבע שיבול החיטה יהיה בשיא כל הזמנים בשנה הקרובה. הספקולנטים מחזיקים עדיין כ-40 אלף חוזים הימור על עליות בקנזס וכמות זהה של חוזים בהימור על ירידות בשיקגו (במילים אחרות, הם מהמרים שהמרווח בין קנזס לשיקגו יחזור לרמה הנורמלית, בה קנזס נסחרת מעל שיקגו). כרגע התקווה היחידה של השוורים בחבורה היא עדיין שהחיטה במצב של מכירת יתר קיצונית, כלומר, תיקון טכני בקרוב. הבנקים האירופאיים מעריכים (עדיין ) מחיר של 10%-15% גבוה יותר לקראת סוף השנה, בהסתמך על העובדה שהמחירים בשוק הפיזי לא ירדו כפי שירדה הבורסה והחקלאים האמריקאים לא ימהרו למכור עכשיו.

 

הסויה נסחרת הבוקר ב-940 סנט לבושל, לאחר שכבר נסחרה בשפל של 920 אחרי הדו"ח. כוספת סויה, שמחירה עבר את ה-340 דולר לטון במהלך יולי, נסחרת הבוקר ב-298 דולר לטון. שמן הסויה, שקיבל רוח גבית מעליית מחירי שמן הדקל, נסחר באזור 34.50 סנט לפאונד. 62% מיבול הסויה במצב טוב עד מצוין. הערכות היבולים של חברת פרופרמר אחרי הסיור בשבוע שעבר די דומה להערכות ה-USDA. הביקושים צפויים לעלות לאור רמת המחירים הנמוכה. חשש מקרה במהלך ספטמבר עשוי לתת קצת פרמיית סיכון למחיר הספקולנטים בשורט של כ-50 אלף חוזים בסויה ועשרת אלפים חוזים בכוספה. בשמן הספקולנטים מהמרים על עליות עם לונג של 60 אלף חוזים. עדכוני מזג האוויר ימשיכו להשפיע על המחיר בחודש הקרוב. ייתכן שהחץ המחירים יימשך עד הקציר.

 

לסיכום, חודש אוגוסט הפך את הקערה על פיה בשוק הגרעינים, כאשר ירידות חדות הביאו את השוק ממצב של עליות מחירים מתחילת השנה לשפל מחירים של שנה. סיום הקיץ אמור לספק תמיכה מסוימת למחירים, בעיקר לאור העובדה שמבחינה טכנית הם במצב "מכירת יתר".

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד