ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
גלבוע טייר סנטר

עדכון קצר - שוק הגרעינים

10/09/2017

מחירי הגרעינים נסחרו ביציבות בשבוע שעבר, שהיה שבוע מסחר מקוצר לרגל הלייבור דיי. ב-12.9 יפרסם משרד החקלאות האמריקאי את דו"ח ההיצע והביקוש החודשי, בו הוא צפוי לעדכן מעט למטה את יבול התירס והסויה ולעדכן כלפי מעלה את מלאי החיטה העולמי, על רקע יבול גדול מהצפוי ברוסיה.

 

לאחר ירידות חדות במהלך הקיץ ובעיקר באוגוסט, זינקו המחירים בחדות ביום המסחר האחרון של החודש, לפני היציאה לסופ"ש הארוך, כאשר מחירי התירס, שיום קודם נגעו בשפל של שנה, זינקו ב-3.5%. הסויה זינקה ב-3.2% והחיטה ב-1.5%. העליות ביום האחרון של אוגוסט המתיקו אך במעט את הגלולה המרה של החודש, במהלכו איבד התירס קרוב ל-8% מערכו, החיטה ירדה בכ-14%, הסויה וכוספת הסויה ירדו ב-6% עד 8% לאורך העקום, כאשר מחירי שמן הסויה נסחרו ביציבות. השבוע שעבר המשיך את מגמת העלייה, כאשר ביום חמישי החלו קצת מימושים, בעיקר על רקע טכני. בשנה שעברה, היתה התחתית של המחירים בדיוק בין השבוע האחרון של אוגוסט והשבוע הראשון של ספטמבר. האם צפוי שידור חוזר?

 

ארה"ב מתמודדת עם נזקים של שתי סופות הוריקן קשות, "הארווי", שפגעה בטקסס לפני שבועיים והותירה נזק רב, ו"אירמה", שעדיין בהתהוות ומותירה הרס חסר תקדים בפלורידה. במקביל, רעידת אדמה של 8 בסולם ריכטר ביום שישי האחרון במקסיקו, עם צונאמי בעקבותיה, מותירה נזק כבד בנפש ורכוש. ההוריקן בטקסס פגעה בעיקר בשדות הכותנה ובמחסני כותנה והציפה אותם, עם נזק כבד שקשה עדיין לאמוד אותו. טקסס אחראית ל-50% מיבול הכותנה בארה"ב. מחירי הכותנה זינקו לשיא של חצי שנה. בפלורידה, שם היבול הגדול ביותר של תפוזים בארה"ב, הנזק צפוי להיות כבד, כאשר עוד בהיערכות לסופה זינקו מחירי רכז התפוזים בבורסה בכ-15%. הסופות גם הסבו נזק למחסנים לוגסיטיים ולדרכי הגישה לנמלים והאטו את קצב היצוא מארה"ב בשבוע שעבר. ההשלכות להמשך עדיין לא ידועות וארה"ב תתמודד עם נזק של מאות מיליארדי דולרים בחודשים הקרובים. לאור האסונות הוגדלה תקרת החוב של ארה"ב.

 

מעבר לאסונות הטבע, ארה"ב מתמודדת עם איומים חוזרים ונשנים והתרסות מצד צפון קוריאה. מחירי הזהב נסחרים ברף העליון של טווח המחירים בארבע השנים האחרונות, כאשר המשקיעים מחפשים סוג של מקלט בעיתות משבר. הדולר ממשיך להיחלש מול סל המטבעות העולמי לשפל של שנתיים וחצי, על רקע הצהרות פחות אופטימיות של הנגידה ילן בסקירה הכלכלית האחרונה. גם הנגיד האירופאי דראגי הביע חשש ממדיניות ארה"ב, כאשר ברקע, היורו בשיא מאז ינואר 2015 מול הדולר, כשהוא חוצה את רמת 1.20. מחיר חבית נפט באזור 48 דולר, כאשר חבית מסוג ברנט נסחרת באזור 54. דולר. 

 

התירס נסחר הבוקר ברמת 357 סנט לבושל בחוזי דצמבר, לאחר שבשבוע שעבר נסחר ביציבות והוסיף כ-1.5 סנט לערכו בסיכום שבועי. הספקולנטים הגדילו את פוזיציית השורט המשולבת של חוזים ואופציות לכ-15 אלף חוזים (הימור על ירידות). בדו"ח האיכויות האחרון של השנה, שפורסם בשבוע שעבר, 61% מיבול התירס דורג באיכות טוב עד מצוין, הרבה מתחת לממוצע הרב-שנתי של מעל 70%. היבול הגדול בברזיל נתקל בבעיות אחסון ולוגיסיטיקה. חלק מהשדות לא נקצרו. הדו"ח מחר צפוי להצביע על ירידה קטנה ביבול הסופי בארה"ב. רמת ה-360 סנט לבושל מהווה רמת התנגדות טכנית בשלב הזה. החקלאים האמריקאים מחזיקים חזק כרגע ולא ממהרים למכור.

 

החיטה נסחרת הבוקר ב-442 סנט לבושל בקנזס, לעומת 439 סנט לבושל בשיקגו. החיטה נגעה בשבוע האחרון של אוגוסט בשפל מחירים של שנה, ולמעשה, לאחר שמונה שבועות רצופים של ירידות, התייצבה ועברה לעליות. ארגון הגרעינים העולמי, שהפחית את הערכותיו למלאי החיטה ב-3 מיליון טון לפני חודש, שינה את הערכתו, ובהתאם ל-USDA קבע שיבול החיטה יהיה בשיא כל הזמנים בשנה הקרובה, על רקע גידול משמעותי ביבול החיטה ברוסיה. הספקולנטים מחזיקים כ-55 אלף חוזים בשורט על חיטת שיקגו וקצת פחות מ-30 אלף חוזים בהימור על עליות בקנזס. קיימים דיווחים על מחסור בחלבון גבוה (הפרמיות גבוהות), כמו גם דיווחים על בעיות לוגיסטיות ברוסיה. התחזקות הרובל עשויה לתמוך במחירי החיטה האמריקאית. קציר חיטת האביב בארה"ב עומד על למעלה מ-90%. לחיטה רמת התנגדות טכנית באזור 450 סנט לבושל, כאשר קיימת תמיכה חזקה ברמות 420.

 

הסויה נסחרת הבוקר ב-965 סנט לבושל, כוספת סויה נסחרת הבוקר ב-303.5 דולר לטון. שמן הסויה, שקיבל רוח גבית מעליית מחירי שמן הדקל, נסחר באזור 34.80 סנט לפאונד. 61% מיבול הסויה במצב טוב עד מצוין, נכון לדו"ח האחרון לשנה זו, כאשר גם כאן מדובר ברמה נמוכה מהממוצע הרב-שנתי. מזג האוויר עשוי להיות בעייתי לסויה בשבועיים הקרובים, עם פוטנציאל לנזק. הערכות ה-USDA מחר צפויות להיות דומות לחודש שעבר. הספקולנטים בשורט של כ-40אלף חוזים בסויה וכ-3,000 חוזים בכוספה. בשמן הספקולנטים מהמרים על עליות, עם לונג של 115 אלף חוזים. עדכוני מזג האוויר ימשיכו להשפיע על המחיר בחודש הקרוב.

 

לסיכום, עשרה ימים לסיום הקיץ, הדו"ח מחר יכתיב את הטון להמשך. תנועת מחירי הגרעינים השנה דומה למאוד לשנה שעברה. עליות מחירים חדות בתחילת הקיץ ואז התרסקות מחירים על רקע שיפור במזג האוויר. בשנה שעברה רמת השפל של החיטה והתירס, שהיתה גם שפל של עשור במחירים, הגיעה בשבוע האחרון של אוגוסט והשבוע הראשון של ספטמבר, ועושה רושם שאנחנו במהלך דומה. ללא הפתעות מרעישות בדו"ח מחר צפויים מחירי הגרעינים להתייצב במהלך החודש ולהתחיל להיסחר בהתאם להערכות מדרום אמריקה ברבעון האחרון.

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד