ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
גלבוע טייר סנטר

עדכון קצר - שוק הגרעינים

19/11/2017

השבוע שעבר היה שבוע תנודתי בשוק הסחורות ובשוק הגרעינים בפרט. חוסר ודאות לגבי רפורמת המיסוי של ארה"ב, הצהרות לוחמניות של לבנון כלפי סעודיה ודיונים מתמשכים לגבי הברקזיט, יצרו תנודתיות במטבעות ובמחירי הנפט, שהשליכו על כלל הסחורות.

 

דו"ח ההיצע והביקוש של ה-USDA, שפורסם לפני כ-10 ימים, הוציא את הגרעינים מטווח המסחר הצר שליווה אותם באוקטובר והוביל את מחירי התירס והחיטה לשפל חדש בשבוע שעבר, כאשר הסויה שוברת למטה את כל רמות התמיכה. מחירי הגרעינים סיימו את השבוע שעבר בטון חיובי, לאור שמועות על יבוא גדול של סויה ותירס שצפוי בשבוע הקרוב מכיוון סין.

 

בגזרת המאקרו, איבד הדולר גובה לאחר שהגיע לשיא של ארבעה חודשים מול סל המטבעות העיקרי בסוף אוקטובר. לאחר תיקון מחירים בתחילת השבוע שעבר, הנפט ממשיך להיסחר ברמות גבוהות, כאשר חבית מסוג WTI נסחרת בקרוב ל-57 דולר, רמת מחירים אותה ראינו לאחרונה ביולי 2015!. מחיר חבית מסוג ברנט סגר את השבוע שעבר קרוב ל-63 דולר. 

 

שבוע המסחר בארה"ב יהיה מקוצר וביום חמישי לא יתקיים מסחר לרגל חג ההודיה. ביום שישי יסתיים המסחר ב-20:00 שעון ישראל והאופציות על הגרעינים לחודש דצמבר יפקעו, מה שמבטיח תנודתיות לפני חג ההודיה וביום שישי.

 

התירס נסגר בשבוע שעבר ברמת 343 סנט לבושל, ירידה של 0.5 סנט בסיכום שבועי, לאחר שנגע בשפל שנתי של 336 בתחילת השבוע. נתוני הקציר מחר יצביעו, ככל הנראה, על כך ש-92% מיבול התירס כבר נקצר, פיגור קל אחרי הממוצע הרב-שנתי. דו"ח ה-USDA הצביע על יבול שיא של 175.4 בושלים לאייקר. המחירים הנמוכים ומזג אוויר בעייתי עשויים להקטין את שטחי גידול התירס בעיקר בברזיל. היבוא הצפוי של תירס מסין לאור הגידול הצפוי בשימוש באתנול ופוזיציית שיא של ספקולנטים בשורט (165 אלף חוזים) אמורים לספק תמיכה לשוק בתקופה הקרובה.

 

החיטה סגרה את השבוע שעבר ב-422 סנט לבושל בקנזס, ירידה של 11 סנט בסיכום שבועי, לעומת 427.25 בשיקגו, ירידה של 4 סנט בלבד בסיכום שבועי. ההשתנות במרווח בין שיקגו לקנזס מיוחסת בעיקר למחירי הפרמיה הגבוהים של קנזס ומחירי האחסון בנוסף לפעילות ספקולטיבית. זריעת החורף למעשה הסתיימה, כאשר שטחי זריעת החיטה בארה"ב יהיו הקטנים בהיסטוריה. רוסיה זכתה במכרז השישי ברציפות של המצרים בשבוע שעבר, כאשר מכרו 240 אלף טון ב-210 דולר CIF. ישנן הערכות שבאזור הים השחור שטחי הגידול יהיו קטנים בפועל מהתכנון המקורי. הספקולנטים צמצמו פוזיציות שורט (הימור על ירידות) בקנזס וכרגע בפוזיציה נייטרלית לעומת כ-81 אלף חוזים בשורט בשיקגו לעומת 96 בשבוע שעבר.

 

הסויה שירדה בחדות בתחילת השבוע לשפל מחירים של חמישה שבועות, סגרה ביום שישי ב-990.5 סנט לבושל, עלייה של 13 סנט בסיכום שבועי. כוספת סויה סגרה ב-318.2 לטון, עלייה של 3.7 דולר בסיכום שבועי, והשמן ב-34.44, ירידה של 0.37 סנט לפאונד. קציר הסויה הסתיים למעשה ורוב החדשות כבר מתומחרות בשוק. קצב היצוא ממשיך להיות טוב וההערכות על הזמנות קרובות מסין עוד לפני חג ההודיה גרמו לריצת מחירים חדה ביום שישי וסגירת שבוע חיובית. גם חשש מיובש בארגנטינה ותחזיות ש"לה נינה" יכולה לפקוד השנה סיפקו תמיכה לשוק. הספקולנטים ניטרלים בסויה, לאחר חודשים רבים שהחזיקו פוזיציית לונג לעומת כ-40 אלף חוזים בלונג בכוספה ולונג של כ-80 אלף חוזים בשמן.

 

לסיכום, אנחנו בישורת האחרונה של השנה. שוק הסחורות בכללותו נמצא בערך במקום בו התחיל, כאשר מחירי האנרגיה והסחורות התעשייתיות עלו אל מול ירידה במחירי הסחורות החקלאיות, שסובלות מעודף היצע. ביום חמישי יחגגו האמריקאים את חג ההודיה וביום שישי ייצאו לקניות המפורסמות של ה"בלייק פריידיי". סוחרי סחורות בוול סטריט נוהגים להתבדח על כך שביום שישי הזה, אפשר למצוא גם מחירי סחורות בבורסה במחירי מציאה. עושה רושם שלפחות הגרעינים במחירי "בלייק פריידיי", על דעת חלק מהאנליסטים. ימים יגידו.

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד