ארגון עובדי הפלחה
ניר ותלם 3
מחירון דיגיטלי
גלבוע טייר סנטר

עדכון קצר - שוק הגרעינים

10/12/2017

דצמבר נפתח בשבוע שעבר בתנודתיות רבה בשוק הגרעינים, כאשר התירס והחיטה נוגעים במחירי שפל, בזמן שהסויה שוברת שיאים שלא ראינו מאז הקיץ. הקציר בארה"ב מאחורינו והפוקוס עובר לדרום אמריקה, שם מזג האוויר יוצר פרמיית סיכון למחירי הסויה. בשלב זה, שלושה שבועות לסוף השנה, הגרעינים חוזרים למקום בו התחילו את השנה, פחות או יותר, למעט כוספת הסויה, שמחירה גבוה בכ-10% ממתחילת השנה. ביום שני הקרוב, ב-19:00 שעון ישראל, יתפרסם הדו"ח החודשי האחרון ל-2017. הדו"ח לא צפוי לספק הפתעות מיוחדות והסוחרים יחכו לדו"ח של ינואר, שהוא בעל משמעות רבה יותר.

 

הנפט ממשיך להיסחר ברמות גבוהות, כאשר אופ"ק החליטו בשבוע שעבר להאריך את הסכם קיצוץ התפוקה בשנה נוספת. חבית מסוג WTI, שעברה את רמת 59 דולר אחרי ההחלטה, נסחרת הבוקר ב-56 דולר לאחר מימושים של ספקולנטים בימים האחרונים, וחבית מסוג ברנט נסחרת ב-61.5 דולר הבוקר. הנפט והדולר גם כן יהיו במוקד כאשר עליית ריבית נוספת בארה"ב צפויה כבר בשבוע הבא.

 

תירס – נסחר הבוקר ברמת 353.25 סנט לבושל ,כאשר לפני המעבר בין דצמבר למרץ הגיע לשפל השנתי של 336. התירס נהנה ממלאים גבוהים ועושה רושם שללא אירוע מזג אוויר משמעותי מדרום אמריקה, רמת המחירים שמלווה אותנו ברבעון האחרון תישמר. יובש בארגנטינה באזורי גידול הסויה עשוי להשפיע בהמשך גם על התירס. ייצור האתנול בארה"ב שבר השבוע את שיא כל הזמנים. הספקולנטים עדיין מחזיקים פוזיציית שורט גדולה על התירס של כ-120 אלף חוזים ואופציות.

 

חיטה - נסחרת הבוקר ב-423.5 סנט לבושל בקנזס וב-424.5 בשיקגו. החיטה, שנגעה במחירי שפל בסוף נובמבר, התחילה את השבוע ב-441 סנט לבושל, אך איבדה את המומנטום בימים האחרונים וחזרה לרמות השפל, על רקע הערכות ליבול חיטה גדול מהצפוי בקנדה והיחלשות הרובל. הספקולנטים עדיין בשורט גדול על החיטה. הפרמיות בקנזס שברו הבוקר שיא כשהגיעו לרמת 253 סנט לבושל, כאשר באוסטרליה ישנם דיווחים על בעיות איכות וגם אזורי הגידול של חיטת החורף סובלים מיובש. עושה רושם שהחיטה בבורסה מתומחרת בחסר לעומת הסחר בפיזיקל, והשאלה אם זה יבוא לידי ביטוי בתיקון מחירים בבורסה בשבועות הקרובים לקראת סוף השנה.

 

הסויה - נסחרת ב-999 סנט לבושל, כאשר כוספת הסויה נסחרת ב-340 דולר לטון, עלייה של 10% בשבועיים האחרונים בלבד. השמן ב-33.00 סנט לפאונד, כאשר ה-OIL SHARE ממשיך לאבד גובה. בין השאר, השמן מושפע מירידה חדה במחיר שמן הדקל, שממשיך בצניחה חופשית בחודש האחרון, בין השאר, על רקע התחזקות הרינגט המלזי. ארגנטינה, יצואנית כוספת הסויה הגדולה בעולם, סובלת מיובש באזורי הגידול, והגשמים בסופ"ש האחרון לא היו מספקים. פרמיית הסיכון של מזג האוויר תמשיך, כאמור, לשחק תפקיד בשבועות והחודשים הקרובים, כשתופעת "לה ניניה" מאיימת לפגוע בגידולים בהמשך, אולי גם באזורי גידול התירס. הספקולנטים עברו לפוזיציית לונג קטנה בסויה, לעומת כ-80 אלף חוזים בלונג בכוספה ולונג של כ-50 אלף חוזים בשמן, בשילוב חוזים ואופציות.

 

לסיכום, ישורת אחרונה בהחלט לשנה. הנרטיב של מלאים גדולים בגרעינים עומד אל מול סיכוני מזג אוויר בתקופה הקרובה. אל מול מחירי בורסה נמוכים בחיטה עומדים מחירים גבוהים יותר בשוק הפיזיקל, עם פרמיות שיא שמגיעות לכדי 60% מהמחיר בבורסה. התירס נסחר ביציבות, על רקע מלאים גדולים ומזג אוויר טוב יחסית, כאשר כוספת הסויה "לוהטת" ועולה בחדות על רקע חששות מזג אוויר בדרום אמריקה. השוק צפוי להמשיך להתנהל בתנודתיות עד סוף השנה, כשפוזיציית השורט הגדולה של הספקולנטים יש בה בכדי לגרום לתיקון חד כלפי מעלה, במידה שפרמיית מזג האוויר תגיע גם לחיטה או לתירס.

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד