ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
גלבוע טייר סנטר

עדכון קצר - שוק הגרעינים

24/01/2018

שוק הגרעינים עדיין מחפש כיוון מתחילת השנה, כאשר הסויה עולה שבעה ימים ברציפות ומשלימה זינוק של קרוב ל-10%, על רקע יובש בארגנטינה בתקופה קריטית לגידולים. כוספת סויה, שהוסיפה לערכה 30 דולר בשבעת ימי המסחר האחרונים, מושכת למעלה בשוק הפיזי גם את מחירי ה-DDG והגלוטן פיד. התירס ממשיך לנוע באזור ה-350 סנט לבושל והחיטה מאבדת גובה אתמול והבוקר, על רקע גשמים באזורי הגידול בארה"ב, ש-44% מהם סובלים מתנאי בצורת עד כה. הרובל, שמתחזק מול הדולר, מחזק את המחירים בשוק הפיזי, כאשר הדיסוננס של עליות מחירים בשוק הפיזי, כולל של חיטת המספוא, עומד מנגד לירידות בבורסה האמריקאית. ביום שישי יפקעו האופציות על הגרעינים לחודש פברואר. ייתכן ונחווה קצת תנודתיות ביום שישי לקראת סיום המסחר.

 

הדולר אינדקס, שנגע בשיא של 15 שנה אחרי בחירתו של טראמפ, נמצא בשפל של שלוש שנים מול סל המטבעות המרכזי, בראשות היורו, שנוגע כבר ב-1.23 לדולר. מחירי חבית נפט WTI ב-64.50 דולר הבוקר, כאשר חבית מסוג ברנט נסחרת סביב ה-70 דולר.

 

התירס נסחר הבוקר ב-350 סנט לבושל, המחיר בו התחיל את השנה, כאשר טווח המסחר שלו מתחילת השנה נע בין 345.5 בנמוך לעומת 354.75 בגבוה. נתוני היצוא בשבועות האחרונים אכזבו מעט. בנוסף, מזג האוויר באזורי גידול התירס בדרום אמריקה בסך הכול נוח, אף על פי שהיובש בארגנטינה עשוי להשפיע גם על אזורי הגידול שם. ייצור האתנול עלה בשבוע שעבר, על רקע עליית מחירי הנפט. היום נדע אם המגמה הזו ממשיכה, בניגוד להערכות האנליסטים, שצופים האטה מסוימת. מתרבות ההערכות ששטחי זריעת התירס יצומצמו בארה"ב השנה, על רקע הרווחיות הנמוכה במקרה הטוב של החקלאים, ההערכות המלאות יפורסמו על ידי ה-USDA בסוף מרץ. הספקולנטים עדיין בפוזיציית שורט (הימור על ירידות) על התירס, של קרוב ל-150 אלף חוזים ואופציות.

 

החיטה הקשה (קנזס) נסחרת הבוקר ב-422 סנט לבושל, כאשר היא קרובה לחלק התחתון של טווח המחירים שלה מתחילת השנה, שנע בין 420.5 ל-443 סנט לבושל. מלאי עולמי גדול ממשיך להכביד על המחיר בבורסה, כאשר, מנגד, הפרמיות הגבוהות והדולר הנחלש לא מתורגמים לשוק הפיזי, שם המחיר למעשה בעלייה. קרוב למחצית משטחי הגידול שסובלים מתנאי בצורת קיבלו ממטרים בסוף השבוע האחרון, דבר שיצר לחץ על המחיר. עושה רושם שרמת המחירים הנוכחית (עם טווח של עשרה סנט פלוס-מינוס) תמשיך להוות תמיכה למחירים, כאשר הספקולנטים, שנמצאים בשורט של למעלה מ-110 אלף חוזים ואופציות בשיקגו ונייטרלים בקנזס, עשויים לשנות את התמונה בהמשך.

 

הסויה נסחרת הבוקר ב-985 סנט לבושל והוסיפה מתחילת החודש כ-4% לערכה. נתוני היצוא בסויה היו טובים מהצפוי השבוע. כוספת סויה, הסיפור החם מתחילת השנה, נסחרת הבוקר ב-338.3 דולר לטון, לאחר שחצתה את רף ה-340 דולר אתמול. ארגנטינה, יצואנית כוספת הסויה הגדולה בעולם, סובלת מיובש, שעל פי התחזית, עשוי להיכנס איתנו עמוק לתוך פברואר. אם אכן התחזית תתממש, מחירי הסויה ימשיכו, ככל הנראה, להאמיר לתוך האביב. השמן נסחר הבוקר ב-32.64 סנט לפאונד, ירידה של כ-1.5% מתחילת השנה, אך יצרני השמן כמובן סובלים מירידה משמעותית ב-OIL SHARE, על רקע העלייה החדה במחירי הכוספה. הספקולנטים בשורט של למעלה מ-90 אלף חוזים בפולי סויה (כנראה שצמצמו השבוע). בכוספת סויה עברו הספקולנטים ללונג של כ-37 אלף חוזים ובשמן לונג של כ-17 אלף חוזים.

 

לסיכום, פתיחת שנה "שקטה" למדי בתירס ובחיטה, לעומת פתיחה יחסית סוערת בסויה. הדו"ח מ-12 בינואר הצביע על מלאים גדולים בגרעינים, דבר שיצר לחץ כלפי מטה על התירס והחיטה. התנועה בסויה, שהיתה חדה ומהירה, יכולה לבצע תיקון מסוים. עם זאת, מזג האוויר בארגנטינה הוא זה שיכתיב את הכיוון, ולא מן הנמנע שנראה את המחירים גבוהים לאורך זמן. התנועה בסויה צריכה לספק אות אזהרה לכל העוסקים בשוק הגרעינים ומפתחים נטייה לאדישות, לאור רמות המחירים הנמוכות בחיטה ובתירס, ומספקת תזכורת למהירות והעוצמה שהדברים יכולים להשתנות, בעיקר לאור העובדה שהספקולנטים מצויים בפוזיציית שורט גדולה.

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד