ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
גלבוע טייר סנטר

עדכון קצר - שוק הגרעינים

6/03/2018

הגרעינים סיימו את חודש פברואר שהסתיים ביום רביעי האחרון במגמת עלייה. מחירי הסויה נסקו לשיא של מעל שנה, מחירי כוספת סויה בשיא של 20 חודשים, התירס והחיטה הגיעו לרמת מחירים אותה לא ראינו מאז הקיץ. בסיכום חודשי עלה מחיר התריס ב-3.6%, החיטה עלתה ב-8.8%, פולי סויה עלו ב-5%, כוספת סויה הוסיפה קרוב ל-17% ושמן הסויה ירד ב-3.3%.

 

בזירת המאקרו גרם חודש פברואר לתהיות וגירודי ראש של אנליסטים רבים לאור הטלטול בשוקי המניות והירידות החדות שתוקנו בהמשך. לקראת סופ"ש שעבר חוו השווקים שוב ירידות ועליות ב"מדד הפחד" במקביל, כאשר טראמפ, כחלק ממדיניות "קודם אמריקה" מחליט על הטלת מכסים על אלומיניום ופלדה בכדי לעזור לתעשיות האמריקאיות ומכריז בעצם על "מלחמת סחר" . מעבר לתגובה הנקודתית עושה רושם שהשוק לא ממש התרשם מדברי טראמפ. השוק יזוז בהתאם להתפתחויות בפועל, אבל קיים חשש שמלחמת סחר עשויה לפגוע בחקלאים האמריקאים וגם בתעשיית הנפט המתאוששת בארה"ב. הנושא יזכה למעקב מקרוב. ארגוני הגרעינים (הסויה, החיטה והתירס) האמריקאים כבר פרסמו מכתב המביע חשש מהמהלך.

 

מחיר חבית נפט WTI נסחר הבוקר קרוב ל-61.2 דולר, לאחר שהחששות ממלחמת הסחר דחפו אותו למטה בשבוע שעבר. הדולר מתחזק מעט מול היורו על רקע הצפי להעלאת ריבית בארה"ב בעוד שבועיים וחוסר הוודאות לגבי תוצאות הבחירות באיטליה, שנערכו אתמול.

 

ביום חמישי הקרוב, ב-19:00 יפרסם משרד החקלאות האמריקאי את דו"ח ההיצע והביקוש החודשי, בו צפויים עדכונים בנושא היבול מדרום אמריקה ועיבוד פולי סויה בארה"ב, כמו גם הערכות היצוא. השוק צפוי לנוע בתנודתיות רבה לקראת סוף השבוע.

 

התירס נסחר הבוקר ב-385 סנט לבושל לאחר שפרץ בשבוע שעבר את רמת ההתנגדות של 370 סנט לבושל במחיר הספוט והוסיף כ-10 סנט לערכו בסיכום שבועי. ביום חמישי נקבל בדו"ח ההערכות יבול מדרום אמריקה, ובמקביל מתרבות ההערכות ששטחי זריעת התירס יצומצמו בארה"ב השנה, על רקע הרווחיות הנמוכה במקרה הטוב של החקלאים. הספקולנטים, שהתחילו את 2018 עם הימור על ירידות, הגדילו את פוזיציית הלונג (הימור על עליות ) בכ-40% וכרגע מחזיקים כ-140אלף חוזים. מצד אחד, מלאים גדולים מעיבים על האפשרות של ריצה חזקה למעלה בתירס ומלחמת הסחר הפוטנציאלית גורמת לחשש. מצד שני, הריצה של הסויה והחיטה והאפשרות של פגיעה מהותית ביבול בדרום אמריקה יש בה כדי לייצר מומנטום שייקח את מחירי התירס מעל 400 סנט לבושל עוד לפני סוף הרבעון.

 

החיטה הקשה (קנזס) נסחרת הבוקר ב-535 סנט לבושל, כאשר חיטה רכה (שיקגו) נסחרת ב-500 סנט לבושל. מזג האוויר הבעייתי באזורי הגידול בארה"ב יצר טריגר כיסוי שורטים של ספקולנטים בתחילת פברואר ורק בשבוע האחרון הוסיפו חיטת קנזס וחיטת שיקגו 49 סנט ו-36 סנט לערכן בהתאמה בסיכום שבועי. הפרמיות על החיטה ממשיכות לרדת, לאור העלייה החדה במחיר, אך עדיין מדובר בפרמיות גבוהות היסטורית. רק 11% מחיטת החורף הקשה מדורגת באיכות טוב עד מצוין, הנתון הגרוע בהיסטוריה לתקופה זו, ולעומת ממוצע רב-שנתי של מעל 40%. הדבר מסביר הן את העלייה במחיר והן את הפער מחיטת שיקגו. מזג האוויר הקפוא באירופה הוסיף לחששות. הספקולנטים צמצמו מעט פוזיציית לונג בקנזס ל-27 אלף חוזים, בזמן שבשיקגו מחזיקים פוזיציית שורט של כ-41 אלף חוזים. היום יהיה עדכון איכויות נוסף, ולא צפוי שינוי מהותי. מעבר לעובדה שהחיטה רצה חזק ומהר מדי, מה שעשוי לגרום למימושים כמו ביום שישי האחרון, החיטה צפויה לשמר פרמיית סיכון לתוך הרבעון השני. לחקלאים הישראלים ישנה אפשרות לקבע מחיר גבוה בכ-15-20% מעל השנה שעברה, שכן מחיר חיטה אמריקאית בישראל, בתוספת הפרמיות, מגיע קרוב ל-300 דולר, מחיר שלא ראינו מזה מספר שנים.

 

הסויה נסחרת הבוקר שוב ב-1,072 סנט לבושל, שיא של שנה, וסיימה את השבוע שעבר בעליות של 23.5 סנט. כוספת סויה נסחרת הבוקר ב-392 דולר לטון, שיא של 20 חודשים, לאחר שביום שישי חצתה לראשונה את רמת ה-400 דולר, טריגר שיצר מימושים, לאחר עלייה של קרוב ל-30% מתחילת השנה. בסיכום שבועי הוסיפה הסויה 15 דולר לטון בשבוע שעבר. השמן נסחר הבוקר ב-32.38 סנט לפאונד ונסחר ביציבות יחסית. ביום חמישי נקבל עדכון מה-USDA לגבי מידת הנזק בדרום אמריקה. ה-USDA נוטה להיות אופטימי בההערכות, כך שלא בטוח שהנזק הממשי יבוא לידי ביטוי בדו"ח הקרוב. הסינים חוזרים מחופשת השנה החדשה וצבר ההזמנות צפוי לעלות. הספקולנטים בלונג של כ-100 אלף חוזים בפולי סויה, בכוספת סויה הספקולנטים בלונג של 170 אלף חוזים (רמה גבוהה שלא נראתה שנים ועשויה להוות נורת אזהרה למימושים), ובשמן לונג של כ-50 אלף חוזים.

 

לסיכום, הגרעינים המשיכו את המומנטום החיובי מסוף ינואר גם במהלך פברואר ונכנסים באותו סנטימנט גם למרץ. חודש מרץ יהיה גדוש בדו"חות ונתונים, שהראשון בהם כבר בחמישי הקרוב. בסוף החודש יתפרסם אחד הדו"חות החשובים של השנה, אם לא החשוב שבהם (דו"ח כוונות הזריעה), והיבול בדרום אמריקה יגיע לישורת האחרונה, כך שצפוי לנו מסחר תנודתי. הגרעינים צפויים לשמר את פרמיית הסיכון ולהיסחר בגבול העליון של המחירים לכיוון סוף הרבעון. יחד עם זאת, הפוזיציה הגדולה של הספקולנטים והחשש ממלחמת סחר עשויים לגרום למימושים שיהוו עבור חלק מהמשתמשים הסופיים הזדמנות קנייה.

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד