ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
גלבוע טייר סנטר

עדכון קצר - שוק הגרעינים

9/07/2018

לאחר שירדו בחדות במהלך יוני בשיעורים דו-ספרתיים, התייצבו מחירי הגרעינים בשבוע שעבר, שהיה שבוע מסחר מקוצר לרגל ה-4 ביולי. ביום שישי, לאחר הטלת המכסים הרשמית ההדדית בין ארה"ב לסין, עברו הגרעינים לעליות חדות וסיימו למעשה שבוע ראשון בעליות לראשונה מזה שישה שבועות. האם מדובר ב"מכור שמועות, קנה חדשות" קלאסי? או שמא מדובר בתיקון טכני? מוקדם עדיין לקבוע. לדעת רבים מהאנליסטים, התירס והסויה הרחיקו לכת בירידות. על אף תנאי גידול מושלמים עד עתה וצפי ליבול תירס גדול יותר מההערכה המוקדמת, עושה רושם שלפחות חצי מהירידה היתה נמנעת לולא מלחמת הסחר. פולי הסויה הגיעו בשבוע שעבר בנקודה מסוימת לשפל מחירים של תשע שנים.

 

ביום חמישי הקרוב, דו"ח ההיצע והביקוש החודשי, שצפוי להשפיע על המחירים להמשך. מעניין יהיה לראות אם משרד החקלאות האמריקאי ישנה הערכות יבוא ויצוא עולמיים לאור מלחמת הסחר וידבק בהערכות על ירידת המלאי העולמית בתירס, שעשויה להוביל לשפל של למעלה מ-40 שנה ביחס מלאי שימוש בתירס.

 

הדולר אינדקס, שהגיע לשיא של למעלה משנה לאחר העלאת הריבית בארה"ב בחודש שעבר, נסוג בשבוע שעבר מול סל המטבעות העולמי, על רקע חשש ממלחמת הסחר ונתוני תעסוקה מאכזבים ביום שישי.

 

חבית מסוג WTI נסחרת הבוקר קרוב ל-74 דולר, וחבית מסוג ברנט נסחרת קרוב ל-78 דולר (בחודש שעבר הפער היה 11 דולר). מחירי הנפט נסחרים בשיא של למעלה משלוש וחצי שנים. החשש שחברות אופ"ק לא יצליחו באמת להגדיל תפוקה במקביל לחשש מהסנקציות נגד איראן יוצרים חשש אמיתי לאספקה הסדירה של נפט בשוק בשנה הקרובה.

 

התירס נסחר הבוקר ב-356 סנט לבושל, לאחר שקטע רצף ירידות שבועיות בשבוע שעבר. נתוני היצוא ממשיכים להיות חזקים והדו"ח ביום חמישי צפוי להצביע על ירידה ביבול הברזילאי ולספק תמיכה מסוימת לשוק. מזג האוויר מתעתע מעט בתקופה קריטית לגידול (POLINATION) . צפוי מזג אוויר חם ויבש מהרגיל, אם כי המודלים סותרים בחלק מהמקומות. התירס עדיין נמצא במצב "מכירת יתר". על אף הפתיחה האדומה של השבוע, השוק ינסה להמשיך להתייצב, בעיקר אחרי הדו"ח, כשמלחמת הסחר ומזג האוויר ימשיכו ברקע. היום בלילה נקבל עדכון מצב היבולים ופוזיציית הספקולנטים.

 

החיטה הקשה (קנזס) נסחרת הבוקר ב-508 סנט לבושל, לאחר שאיבדה בשבוע שהוסיפה 24 סנט לערכה בשבוע שעבר. חיטת שיקגו נסחרת ב-510 סנט לבושל, לאחר שעלתה ב-14סנט בסיכום שבועי. החיטה, שבדרך כלל בתקופה הזו יורדת במחיר, לאור הקציר של היבול החדש בארה"ב, קיבלה תמיכה מצרפת, שהודיעה במפתיע על יבול קטן מהצפוי ב-4.7 מיליון טון, וגרמניה, שהודיעה שהיבול שלה צפוי להיות הקטן ביותר מזה עשור. אל מול מלאים עולמיים גדולים מהשנים האחרונות, השוק ימשיך לבחון את קצב קיטון ההערכות היבול העולמי, בעיקר מאזור הים השחור, דבר שימשיך לספק תמיכה למחיר.

 

הסויה נסחרת הבוקר ב-862 סנט לבושל, לאחר שעלתה ב-14סנט בשבוע שעבר. כוספת הסויה הוסיפה כ-7 דולר לערכה בשבוע שעבר והבוקר מחזירה כמחצית מהעלייה ונסחרת ברמת 335 דולר לטון. מלחמת הסחר היא המשקולת העיקרית על מחירי הסויה, שכן הסינים מייבאים סויה בקרוב ל-5 מיליארד דולר בשנה מארה"ב. המחירים נגעו, כאמור, בשפל של כמעט עשור בשבוע שעבר. הנפילה החדה בריאל הברזילאי ומזג האוויר הנוח בארה"ב מוסיפים לחץ על המחיר.

 

לסיכום, מיותר לציין שתחזית בשוק מסוג זה היא משימה כמעט בלתי אפשרית. האמריקאים הטילו את המכסים על מוצרים סיניים ביום שישי בגובה 34 מיליארד דולר ומתכננים סבב נוסף של 16 מיליארד בקרוב. הסינים מגיבים בינתיים במטבע זהה, אם כי ברור שיבוא הסויה מארה"ב בלתי נמנע, גם במכס גבוה מ-25%. השווקים הגלובאליים "נרגעו" אחרי הידיעה ביום שישי, אם כי הבטן הרכה של ארה"ב ובסיס הבוחרים של טראמפ נמצא במערב התיכון של ארה"ב – מוצרי החקלאות שימשיכו לסבול מלחץ ותנודתיות. האירופאים והמקסיקנים מצטרפים אף הם ל"מלחמה". כל דיבור על משא ומתן או פשרות בנוגע למכסים עשוי לתת דחיפה רצינית כלפי מעלה למחירים. בינתיים, המסחר ימשיך להיות מהוסס.

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד