ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
גלבוע טייר סנטר

עדכן קצר - שוק הגרעינים

25/07/2018

השבוע שעבר קטע רצף של ירידות חדות במחירי הגרעינים, שהחלו בסוף מאי, תחילתה הרשמית של מלחמת הסחר. מאז סוף מאי ועד תחילת השבוע שעבר איבדה הסויה כ-20% ממחירה, התירס איבד קרוב ל-16%, החיטה וכוספת הסויה ירדו ב-13% בתקופה הזו. בשבוע שעבר עלו מחירי הגרעינים ועשו רושם שכל "החדשות הרעות" כבר מתומחרות בשוק. התירס הוסיף 14 סנט לערכו בסיכום שבועי, הסויה הוסיפה כ-30 סנט, החיטה עלתה 16 ו-19 סנט בקנזס ושיקגו בהתאמה. כוספת הסויה והשמן שמרו על יציבות יחסית ועלו בשיעור קל.

 

אתמול פתחו הגרעינים את שבוע המסחר בעליות, כהמשך ישיר לשבוע שעבר, אך סיימו במגמה מעורבת, כאשר במסחר הלילה מסתמנות ירידות על רקע דו"ח התקדמות היבולים והאיכויות, שהיה טוב מהצפוי בתירס והסויה.

 

חבית מסוג WTI, שנסחרת הבוקר ב-68.35 דולר, מתייצבת אחרי ירידות חדות בשבועיים האחרונים. חבית מסוג ברנט, שכבר נסחרה פסיעה מרמת ה-80 דולר בתחילת יולי, מתייצבת אף היא ברמות של 73.3 דולר.

 

טראמפ, בהתבטאות חריגה לגבי מדיניות הבנק המרכזי, רמז שיש למתן את העלאות הריבית ודחק את הדולר מרמת השיא ל-2018, אליהן הגיע בשבוע שעבר. הדולר אינדקס נסחר ב-94.3.

 

התירס (ספטמבר) נסחר הבוקר ב-353 סנט לבושל, ירידה של כארבעה סנטים במסחר הלילה. דו"ח התקדמות היבולים, שפורסם אתמול, הצביע על התקדמות מהירה מהצפוי בהתפתחות התירס ובהינתן העיכוב בזריעה, הנתון הפתיע לא מעט אנשים. מבחינת איכות, 72% מהתירס במצב טוב עד מצוין. 10% יותר מהשנה שעברה ו-3% מעל הממוצע הרב-שנתי לתקופה זו. מזג האוויר נראה די טוב במודלים של השבועיים הקרובים ולא צפוי איום מיוחד ליבולים. התנובה לדונם תירס עשויה להגיע לשיא השנה, אם כי שטחי הזריעה קטנים יותר. נתוני היצוא, כמו גם ייצור האתנול, ממשיכים להיות חזקים. הספקולנטים, על פי הערכות אחרונות, עומדים על כ-55 אלף חוזים בשורט (הימור על ירידות). התירס עלה בשבעת ימי המסחר האחרונים ונראה אם המגמה השלילית מהלילה תימשך במסחר יום ותקטע את הרצף.

 

החיטה הקשה (קנזס) נסחרת הבוקר ב-507 סנט לבושל. חיטת שיקגו נסחרת ב-508 סנט לבושל, לאחר שעלו בחדות בשבוע שעבר, על רקע חשש ליבולים מאירופה והים השחור והערכת המלאים כלפי מטה על ידי ה-USDA. חיטת מאטיף (צרפתית), שמחירה דשדש במרבית השנה שעברה באזור של 160 יורו לטון, זינקה אתמול לשיא של שלוש שנים, 193 יורו לטון, לאור אותו חשש. החיטה תיהנה, ככל הנראה, מרוח גבית בתקופה הקרובה, כאשר התחזקות הדולר ומלחמת הסחר יגבילו את עוצמת העלייה בטווח הקצר. הספקולנטים בלונג של כ-24 אלף חוזים בקנזס, לעומת שורט של כ-5,000 חוזים בשיקגו.

 

הסויה נסחרת הבוקר ב-843 סנט לבושל, לאחר שתיקון המחירים למעלה בשבוע שעבר הרחיק אותה משפל מחירים בן תשע שנים, בו התחילה אותו. כוספת סויה נסחרת הבוקר ברמת 326.4 דולר לטון ומתקשה לפתח מומנטום חיובי. השמן נסחר באזור ה-28 סנט לפאונד, שפל של קרוב לשלוש שנים. 70% מהסויה מדורגת טוב עד מצוין, כאשר הסויה הגיבה טוב לגשמים האחרונים והיבול מתפתח בהתאם. כמו בשבוע שעבר, הספקולנטים בשורט על הפולים ועל השמן של מעל 50 אלף חוזים, לעומת לונג (כן, עדיין מאמינים בעליות) של כ-100 אלף חוזים על כוספת סויה.

 

לסיכום, בשבוע שעבר תהינו כמה נמוך אפשר לרדת, ואכן, המחירים תיקנו כלפי מעלה מאז יום שלישי שעבר ותיקנו מרמת השפל. עדיין לא מדובר בשינוי מגמה, כשמזג האוויר הטוב ומלחמת הסחר עדיין ברקע. היום אמור להיפתח באדום. יום שלישי שעבר סימן היפוך מגמה כלפי מעלה, ואם הגרעינים לא ישכילו להפוך מגמה במסחר יום ייתכן ושוב נבקר ברמות הנמוכות בימים הקרובים. ביום שישי פקיעת אופציות לחודש אוגוסט, כך שתנודתיות צפויה לקראת סוף השבוע. התחושה אצל רוב סוחרי הגרעינים הגדולים שהשוק תמחר כבר את היבול הגדול ומלחמת הסחר ותיקון מחירים אגרסיבי יותר כלפי מעלה מתבקש, אם כי קשה מאוד להעריך אם החל כבר.

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד