ארגון עובדי הפלחה
ניר ותלם 3
מחירון דיגיטלי
גלבוע טייר סנטר

עדכון קצר - שוק הגרעינים

7/08/2018

לאחר הסגירה החזקה של חודש יולי, בה עלו מחירי הגרעינים, חודש אוגוסט נפתח בשבוע שעבר במגמה מעורבת. במוקד, מחירי החיטה ממשיכים לשבור שיאים במומנטום חזק מאוד, כאשר הבוקר נסחרת חיטת מאטיף (צרפתית) בשיא של ארבע וחצי שנים וחיטת קנזס בשיא של שלוש וחצי שנים. מחירי חיטה מהים השחור נוסקים אף הם. החיטה הוסיפה במהלך חודש יולי 18% לערכה והיא הסחורה שעלתה בשיעור החד ביותר מתחילת השנה (כ-40%). הסויה, שעלתה ב-5.5% ביולי, תיקנה מעט בשבוע האחרון, כאשר מלחמת הסחר עדיין ברקע. התירס נסחר ביציבות מתחילת אוגוסט, לאחר שהוסיף 6.5% לערכו במהלך יולי.

 

ביום שישי הקרוב יפרסם משרד החקלאות האמריקאי את דו"ח ההיצע והביקוש החודשי ,שיציג הפעם הערכות יבול על בסיס בדיקה בשטח ולא על פי סקר. הדו"ח ייבחן מקרוב, כאשר הסכנה של פגיעה ביבול התירס או הסויה בארה"ב השנה היא לא גדולה, כך שההערכות המלאי העולמי והביקושים יהיו במוקד.

 

הדולר ממשיך במסע ההתחזקות שלו והפעם לא פוסח גם על השקל ונסחר ב-3.71, שיא של שנה וחצי, וזאת חרף העלאת הדירוג של ישראל לשיא כל הזמנים. ייתכן והדבר מסמל שהדולר-שקל קבע כבר את רמת השפל לשנים הקרובות לפני מספר חודשים ב-3.40, ומכאן יתייצב או יתחזק.

 

הסנקציות על איראן נכנסו לתוקף אתמול ומחיר חבית מסוג WTI חוצה שוב הבוקר את רמת ה-69 דולר. חבית מסוג ברנט נסחרת מעל 74 דולר. בקיץ שעבר מחירי החביות היו 48 דולר ו-52 דולר בהתאמה. טראמפ ממשיך וימשיך לספק כותרות שישפיעו על הכלכלה והשווקים בתקופה הקרובה.

 

התירס (ספטמבר) נסחר הבוקר ב-372 סנט לבושל. דו"ח התקדמות היבולים שפורסם אתמול שוב הצביע על התקדמות מהירה מהצפוי בהתפתחות התירס. מבחינת איכות, 71% מהתירס במצב טוב עד מצוין. מזג האוויר נראה סביר במודלים של השבועיים הקרובים ולא צפוי איום מיוחד ליבולים. נתוני היצוא, כמו גם ייצור האתנול, ממשיכים להיות חזקים. הספקולנטים, על פי הערכות אחרונות, עומדים על כ-25 אלף חוזים בלונג (הימור על עליות), לראשונה מזה שישה שבועות. ההערכות בדו"ח הקרוב מדברות על הגדלת היבול בארה"ב. השאלה היא באיזה שיעור. במידה שהדו"ח יהיה ניטרלי, סביר להניח שמחיר התירס ינסה לבחון את רמת ההתנגדות ב-380 סנט לבושל.

 

החיטה הקשה (קנזס) נסחרת הבוקר ב-596 סנט לבושל. חיטת שיקגו נסחרת ב-583 סנט לבושל, רמה שלא ראינו מינואר 2015. חיטה צרפתית נסחרת בשיא של ארבע וחצי שנים, 215 יורו לטון. עיקר עליית המחירים מאחורי הקלעים מתנהלת באזור הים השחור, כאשר המחירים של החוזה החדש בבורסה נעים סביב 240 דולר לטון. ממשיכים לעלות בחדות, על רקע חשש ליבולים מאירופה והים השחור וחשש שבדו"ח של יום שישי הקרוב הערכת המלאים העולמיים תעודכן עוד כלפי מטה על ידי ה-USDA. רוח גבית נוספת מקבלת החיטה מדו"ח האיכויות של אתמול בערב, שהראה 4% ירידה בכמות החיטה המדורגת טוב עד מצוין (הצפי היה 2% ירידה). הספקולנטים בלונג של כ-45 אלף חוזים בקנזס, לעומת לונג של כ-35 אלף חוזים בשיקגו, ההימור הגדול ביותר על עליות מזה שנה.

 

הסויה נסחרת הבוקר ב-895 סנט לבושל, לאחר שלפני שבועיים נגעה בשפל מחירים. כוספת סויה נסחרת הבוקר ברמת 332 דולר לטון ומנסה להתייצב. השמן נסחר באזור ה-29 סנט לפאונד, עדיין קרוב לשפל של קרוב לשלוש שנים. 67% מהסויה מדורגת טוב עד מצוין, כאשר גל החום בשבוע שעבר הוריד את הדירוג. השוורים מאמינים שכל פתרון, אפילו חלקי עם סין, יקפיץ את המחירים בצורה חדה ומציינים ביקושים חזקים בתוך ארה"ב. הדובים עדיין לא רואים את הסיפור עם סין ממשיך להכביד על השוק ומציינים רמות מלאי עולמיות בשיא. הספקולנטים מחזיקים עדיין באותה פוזיציה בשבועות האחרונים, של שורט על הפולים ועל השמן מעל 50 אלף חוזים, לעומת לונג של כ-100 אלף חוזים על כוספת סויה.

 

לסיכום, היבול החדש בארה"ב מסתמן כיבול טוב, כאשר התקופה הקריטית מבחינת מזג אוויר די מאחורינו. המלאים העולמיים בתירס והחיטה בסימן ירידה והעדכון ביום שישי הקרוב יבהיר את גודל הירידה. החיטה תמשיך ליהנות מרוח גבית, אם כי תנודות חדות ותיקונים אינם צריכים להפתיע אף אחד. בסויה המחיר ממשיך להיות מושפע בעיקר ממלחמת הסחר, כאשר שמועות על הסדר בין ארה"ב לסין בשבוע שעבר סיפקו רמז קל של מה עתיד לבוא אם המגעים יבשילו. ביום שישי דו"ח ה-USDA, כך שתנודתיות צפויה לקראת סוף השבוע.

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד