ארגון עובדי הפלחה
ניר ותלם 3
מחירון דיגיטלי
גלבוע טייר סנטר

עדכון קצר - שוק הגרעינים

8/10/2018

"אחרי החגים" כבר כאן. חודש אוקטובר והרבעון השלישי נפתחו בשבוע שעבר במומנטום שורי בשוק הגרעינים, כאשר מחירי הגרעינים עלו בארבעת מתוך חמשת ימי המסחר בשבוע שעבר. על אף נתונים דוביים בצד ההיצע, השחקנים בשוק מתחילים להתמקד בביקושים וביבול החדש בדרום אמריקה.

 

הרבעון השלישי שהיה תנודתי במיוחד ורצוף אירועי מאקרו השפיע גם על מחירי הגרעינים. חבית נפט מסוג WTI המשיכה לשבור שיא של ארבע שנים בשבוע שעבר, כשהגיעה כבר לרמת ה-77 דולר וחבית מסוג ברנט התקרבה לרמת 87. דולר הבוקר נסחרות החביות ב- 73.80 דולר וב-83.30 דולר בהתאמה, וההערכה כי מחירי הנפט ימשיכו להיות חזקים.

 

הדולר התחזק בשבוע שעבר, על רקע העלאת הריבית השלישית השנה בארה"ב והחוסן שמפגינה הכלכלה האמריקאית. נתוני התעסוקה בארה"ב, שפורסמו ביום שישי, הצביעו על 3.7% אבטלה, הרמה הנמוכה ביותר מאז 1969!

 

בברזיל ניצח מועמד הימין את הבחירות אתמול, עם 47%, והולך לסיבוב שני. הריאל התחזק משמעותית בשבוע האחרון, לאור הצפי לשינוי בבחירות.

 

הבנקים בסין חתכו את יחס הדרישה לביטחונות במהלך סוף השבוע, והסינים, שחזרו משבוע חופשה, צופים במדדי המניות שלהם יורדים בחדות כאשר מדדי שנגחאי ושנזן יורדים בלמעלה מ-3%!

 

ביום חמישי הקרוב, בשעה 19:00 שעון ישראל, יפרסם ה-USDA את דו"ח ההיצע והביקוש החודשי, דו"ח שבחודשים האחרונים גורם לירידות שערים, לאור הגדלת ההערכות המלאים. האם גם הפעם?

 

התירס, שהוסיף לערכו 12 סנט בשבוע שעבר, נסחר הבוקר ב-369 סנט לבושל, רמה דומה לרמתו ערב דו"ח ה-USDA של החודש שעבר ,שהצביע על שיא כל הזמנים ביבול לשטח (מעל 181 בושל לאייקר). הדו"ח הקרוב עשוי להצביע על יבול גדול אף יותר. התירס, למעשה, עבר שני דו"חות דוביים מאוד במהלך החודש האחרון, כאשר נסחר בשפל של קרוב ל-340 סנט לבושל, אך תיקן בחדות ומחק למעשה את השפעת הדו"חות. מחיר התירס לא עבר את רמת ה-370 סנט לבושל מאז 22 באוגוסט, ומעניין לראות אם יצליח לפרוץ את הרמה הזו וגם להחזיק השבוע. העלייה של כמעט 30 סנט מהתחתית בתירס תפסה חלק מסוחרים והאנליסטים בהפתעה מוחלטת. בין ההסברים לעליות: תיקון טכני וכיסוי שורטים של ספקולנטים, עליית מחירי הנפט והביקוש לאתנול בעקבות כך, ומעבר הפוקוס לביקושים, שממשיכים להיות טובים. הספקולנטים כיסו בצורה משמעותית את פוזיציית השורט שלהם בשבוע שעבר, כשירדו משורט של כ-60 אלף חוזים לשורט של כ-9,000 חוזים. גשמים באזורי הגידול יעכבו קצת את הקציר בארה"ב.

 

החיטה הקשה (קנזס) נסחרת הבוקר ב-527 סנט לבושל. חיטת שיקגו נסחרת ב-524 סנט לבושל, לאחר שהוסיפו לערכן 13 ו-12 סנט בהתאמה בשבוע שעבר. החיטה ממשיכה להפגין תנודתיות גבוהה ונסחרת בטווח מסחר צר בהיעדר חדשות מיוחדות. אוסטרליה וקנדה צפויות להציג השנה יבול קטן בלמעלה מ-10% לעומת השנה שעברה. היצוא מהים השחור צפוי לקטון. שמועות, שמופרכות כל פעם מחדש, לגבי עצירת היצוא מרוסיה, מספקות תמיכה לשוק. הספקולנטים מהמרים על עליות בחיטה, עם כ-36אלף חוזים בקנזס, לעומת שורט של 11 אלף חוזים בשיקגו.

 

הסויה נסחרת הבוקר ב-870 סנט לבושל, לאחר שהוסיפה כ-24 סנט לערכה בשבוע שעבר, כוספת הסויה נסחרת הבוקר ברמת 321 דולר לטון, לאחר שעלתה ב-11 דולר בשבוע שעבר. השמן נסחר ב-29.33 סנט לפאונד. דו"ח ה-USDA בחודש שעבר הצביע על שיא כל הזמנים ביבול הסויה בארה"ב. הדו"ח השבוע לא צפוי להציג שינוי מיוחד מההערכה קודמת. גשמים עזים באזורי הגידול מעכבים את הקציר. החדשות לגבי הסויה הן בעיקר דוביות, לאור מלחמת הסחר המתמשכת, היבול הגבוה הצפוי והיצוא הנמוך מארה"ב. העובדה שהסויה לא יורדת לאור המשך החדשות הדוביות אולי מצביעה על העובדה שהשוק כבר מתמחר את החדשות. לא מתקיימים כרגע מגעים בין הסינים לאמריקאים, אך ההערכות מדברות על פגישה בין טראמפ לנשיא סין בשולי ועדת ה-22G בסוף נובמבר, שאולי בה יושגו הבנות מסוימות. הספקולנטים בשורט של כ-75 אלף חוזים על הפולים ושורט של כ-9,000 חוזים על שמן, חיתוך משמעותי לעומת שבועות קודמים. הספקולנטים בלונג של כ-70 אלף חוזים על כוספת סויה.

 

לסיכום, הרבעון החדש נפתח במומנטום חיובי, אך הדו"ח ביום חמישי עשוי לשפוך מים קרים ולצנן את האווירה. התנודתיות תעלה ככל שנתקרב לדו"ח. השאלה הגדולה של הסוחרים והספקולנטים היא האם כל הנתונים הדוביים בגרעינים כבר מגולמים במחיר? הגשמים באזורי הגידול בארה"ב מעכבים את קציר התירס והסויה (מחר נקבל עדכון לגבי התקדמות הקציר). מחירי הנפט והתחזקות הריאל עשויים להמשיך לתת רוח גבית לתירס והסויה, כשהפוקוס ברבעון הזה עובר לזריעה והתקדמות היבול בדרום אמריקה.

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד