ארגון עובדי הפלחה
ניר ותלם 3
מחירון דיגיטלי
גלבוע טייר סנטר

גל החום הכבד מסב נזקים לחקלאים

3/08/2015

בחדר המצב של קנט, הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות, התקבלו ביממה האחרונה (2.8.2015) למעלה מ-250 הודעות נזק כתוצאה מהטמפרטורות הגבוהות, שטיפסו ללמעלה מ-40 מעלות צלזיוס. עיקר הנזק הכבד נגרם בצפון הארץ.

 

בנוסף, בחברה התקבלו הודעות רבות על נזקים בענף ירקות, בעיקר לגידולי מקשה פתוחים כגון אבטיחים ומלונים. מדובר במאות רבות של דונמים שנפגעו מהחום הכבד, שגרם להתייבשות ולכוויות באבטיחים ובמלונים. כמו כן דווח על נזק במטעים, בעיקר תפוחי עץ ונקטרינות, בעיקר בגליל העליון. בקנט מציינים כי בשלב זה מרבית פירות הקיץ כבר נקטפו, כך שנמנע נזק גדול יותר.

 

בחברה מעריכים, לאור ניסיון העבר ולאור אופי הנזקים הנגרמים מהחום, אותם ניתן לראות רק לאחר מספר ימים, כי היקף הפניות צפוי לגדול באופן משמעותי וכי בימים הקרובים יתקבלו דיווחים נוספים על נזקים גם בדרום הארץ, באזורים בהם מגדלים ירקות כגון עגבניות, פלפל, כרוב וחצילים.

 

על פי הערכות ראשוניות מדובר בנזקים הנאמדים במיליוני שקלים, אולם, כאמור, היקף הנזק הסופי יתברר בהמשך.

 

 

 


נזקי חום במלונים. צילום: יח"צ קנט

 

 

התייחסות לשטח ניזוק

 

ובתוך כך, בימים אלו מחדשת קנט את ביטוח הירקות לעונת 2016-2015.

 

עד כה שילמה קנט למגדלי הירקות כ-70 מיליון ש"ח בגין נזקי טבע ואסונות טבע שנגרמו לגידולי הירקות בשנה האחרונה. עיקר הנזקים אירעו בעקבות ברד, סערה, מחלות, מזיקים ואירועים אקלימיים אשר פקדו את שטחי הגידול. מרבית הפיצויים שולמו למגדלים במסגרת הביטוח המורחב, המעניק להם כיסוי ביטוחי מקיף יותר.

 

כמדי שנה, רכש ענף הירקות במועצת הצמחים ביטוח נזקי טבע ואסונות טבע בסיסי לכלל מגדלי הירקות אשר רשומים במועצה כחוק. השנה, סכום הפיצוי המרבי בביטוח הבסיסי, בכל הגידולים, יהיה נמוך ב-5% מהשנה הקודמת. לכן, על מנת לתת הגנה טובה יותר למגדלים, קנט מציעה לרכוש ביטוח מורחב ישירות דרכה, ולקבל, בעת הצורך, שסכומי פיצוי גבוהים יותר וההשתתפות עצמית נמוכה יותר. כדי להקל על רכישת הביטוח המורחב, המועצה משתתפת בדמי הביטוח של המגדלים המבוטחים.

 

ביטוח נזקי הטבע וביטוח אסונות הטבע המורחבים שקנט מציעה מעניקים למגדלים כיסוי ביטוחי מקיף יותר, המכסה את הוצאות הייצור. בקנט מציינים כי ביטוח גידולי הירקות אינו כולל את ביטוח בתי הצמיחה ובתי הרשת, אותם ניתן לרכוש בנפרד.

 

במסגרת חידוש ביטוח אסונות טבע שיפרה השנה קנט את ההתייחסות לשטח הניזוק. הנזק יוערך בנפרד לפי 15% מכלל השטח המבוטח או 50 דונם בשטח פתוח (10 דונם בבתי צמיחה) – לפי הנמוך מביניהם.

 

ולבסוף, בקנט גאים לבשר על השקתו של ערוץ היוטיוב החדש של החברה. הערוץ יכלול תכנים הקשורים לפעילותה של קנט לאורך השנה: כנס הלקוחות השנתי, תחרות "הגלריה החקלאית", סיורים בשטח ומידע נוסף ללקוחות החברה.

 

 

 


נזקי חום באבטיחים. צילום: יח"צ קנט

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד