ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
גלבוע טייר סנטר

היקף ראשוני של נזקי הסערה לחקלאים: למעלה מ-10 מיליון שקל

27/10/2015

היקף הנזקים הראשוני שגרמה הסערה לחקלאים נאמד ב-10 מיליון שקל. כך עולה מסיכום נתונים ראשוני שערכה קנט, הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות.

 

מהנתונים עולה כי משעות הבוקר אתמול התקבלו בחדר המצב של החברה למעלה מ-300 דיווחים על נזקים, בעיקר בצפון הארץ ובמרכזה. עיקר הדיווחים הם על נזקי הרוחות העזות, שגרמו לנשר פרי ולקריסת בתי צמיחה, לנזקי גשם בכותנה ובבוטנים ולפגיעות של ברד בגידולים. בסך הכל נפגעו מהסערה אלפי דונמים של גידולים. בקנט אומרים כי אמדן הנזקים ראשוני בלבד. בפגיעות מסוג זה ההשלכות ארוכות טווח ולעתים רק לאחר שהפרי נקטף ומגיע לבתי האריזה ניתן לדעת את היקף הפגיעה הסופי.

 

מהנתונים עולה כי כ-50% מהפגיעות נרשמו בגידולי הירקות השונים, בעיקר בשטחים פתוחים: תירס, מלפפונים, עגבניות, ירקות לתעשייה, כרוב וכרובית, ברוקולי, חציל, בטטות ועוד. נזק גדול נוסף נרשם בגידולי האבוקדו ופרי ההדר, כאשר מאות טונות של פרי נשרו ארצה כתוצאה מהרוחות העזות, בעיקר במרכז הארץ. נזקים משמעותיים נוספים נרשמו בגידולי האפרסמון, שנפגעו מהברד בעיקר. פגיעות משמעותיות נוספות נרשמו בגידולי הבוטנים והכותנה, שם נפגעה הן הכותנה שעדיין נמצאת על הצמח וספגה פגיעות קשות מהגשמים והרוחות והן הכותנה שכבר נקטפה אבל הערמות נמצאות עדיין בשדות.

 

בקנט מציינים כי אירוע שכזה מדגיש את החשיבות שבביטוח כנגד נזקי טבע ואסונות טבע וכי כל חקלאים שביטחו את גידוליהם יפוצו.

 

 

 


נזקים לאבוקדו בשפיים. צילום: יאיר עדות, גרנות 

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד