ארגון עובדי הפלחה
ניר ותלם 3
מחירון דיגיטלי
גלבוע טייר סנטר

מורשתו של שייקה קליפלד: אהבת האדמה, האדם והדברת העשבים

27/12/2015

יום עיון לזכרו של ד"ר ישעיהו (שייקה) קליפלד התקיים ב-23 בדצמבר 2015 במכון וולקני. הכנס אורגן על ידי האגודה לעשבים רעים ועמיתיו החוקרים מנוה יער. משתתפי יום העיון קיבלו ספר המאגד מאמרים שכתב קליפלד.

בנו של שייקה, עופר, הודה למארגני יום העיון ולעמיתיו למקצוע, שרובם גם חברים, על הדאגה והתמיכה. "מבחינתנו, המשפחה, אין דרך ראויה יותר להנציח את שייקה מאשר קידום נושאי חקלאות. עיסוקו והתמסרותו של שייקה לחקלאות, חיברו גם אותנו, המשפחה, לנושא".

 


ד"ר שייקה קליפלד ז"ל, 2015-1934

 

עוד סיפר עופר כי אביו היה בראשית דרכו מורה לחקלאות, והגישה של מורה ומחנך אפיינה את כל התנהלותו. הוא אהב להרצות וללמד והיה קל מאד לשכנע אותו להרצות בכנסים. "אבא גם אהב לפתור תשבצים וגם בפתרון בעיות בנושאים חקלאיים, כמו הדברה, פעל כמו שפתר תשבצים, בהסתכלות רב-ממדית. הוא לא רק בחן את השפעת החומר על הצמח, אלא בדק גורמים נוספים כמו טיב ההשקיה, מזג האוויר, גידולים שכנים וכדומה", סיפר עופר וסיכם: "אנחנו, בני המשפחה, מתנחמים בכך שעסק בנושא שאהב עד סוף ימיו".

אורי משלי, יליד איילת השחר וכיום תושב יטבתה ורכז השלחין בקיבוץ, תיאר חוויות מעבודתם המשותפת, ושוקי שינבוים, מנהל המחלקה החקלאית של האחים מילצ'ן (היום אגרו משוב), קרא שיר שחיבר לכבוד שייקה והוקרא לראשונה בעת מסיבת הפרידה ממנו כשפרש מניהול המחלקה בנוה יער, לפני 16 שנה. בין מילות השיר היו שזורים שמות של חומרי הדברה, מחווה למומחיותו של שייקה.

יוסי הירשנהורן, ששייקה קיבל אותו לעבודה בנוה יער, דיבר על תרומתו של ד"ר שייקה קליפלד לחקלאות ישראל. מגובה בגרפים ונתונים להמחשה, ובעזרתו של טיטי בלומנפלד מהארכיון בנוה יער, סיפר הירשנהורן על המאמרים שפרסם שייקה. "גם אני וגם שייקה היינו עובדי מדינה, ולכן אנחנו מחויבים בראש וראשונה למדינת ישראל, לתושביה ולחקלאים. המוטו העיקרי של שייקה היה שירות לחקלאות, ולכן ייחס חשיבות פחותה לפרסום מאמרים באנגלית בז'ורנלים בין-לאומיים ויותר למאמרים בעברית". בהתאם לכך, לדברי הירשנהורן, התרומה המדעית של שייקה מונה 28 מאמרים שפורסמו באנגלית, מעט יחסית לחוקר בסדר גודל כשלו, ומספר עצום של 156 מאמרים בעברית.

 

 

לעומת זאת, את התרומה הממשית, היום-יומית של שייקה לחקלאות קשה לכמת. הירשנהורן: "המדע מורכב מנדבכים, שייקה עבד בשיטתיות והניח שכבה של ידע על שכבה, ולמעשה, הניח את התשתית לכל מדע העשבים הידוע כיום". בסיום דבריו הוסיף הירשנהורן עקיצה לעבר חוקרים צעירים, שיש להם נטייה לראות את המולקולה בלבד, ואיחל להם שהרוח של שייקה תחזור ותשרה עליהם.

בהמשך יום העיון הוקרנה מצגת לצלילי שירת העשבים. שאול גרף, שהנחה את יום העיון, הודיע כי הוחלט לתת מלגה על שם שייקה והשנה קיבל את המלגה עוז בן דוד, כמי שממשיך את חוט המחשבה ואת דרכו של ישעיהו.

חנן איזנברג ברך את עוז ואמר: "שייקה אהב מאד את עוז, שהקים מו"פ במושבי הנגב, והיתרון שהוא לא רק מבצע מחקרים, אלא גם מיישם הלכה למעשה בשדה".

עמי גיבס, מחברת נטפים, שתרמה את סכום המלגה, מסר את המלגה לעוז. בדברי התודה שלו אמר עוז: "קשה לי לדבר על שייקה בלשון עבר. את מורשתו של שייקה: אהבת האדמה, האדם והדברת העשבים, אשא עמי תמיד".

 

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד