ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
גלבוע טייר סנטר

החקלאים: "ייבוא של 60 אלף טון של ירקות על חשבון החקלאים יגרום לסגירת משקים חקלאיים"

7/01/2016

ביום רביעי, 6 בינואר 2016, פורסמה הודעה של רשות המסים על הוצאת צו המתיר ייבוא של 60 אלף טון ירקות בפטור ממכס. על פי הצו: "ניתן יהיה לייבא במהלך כל השנה תפחי אדמה, בצל, גזר, חזרת, כרוב, חסה, מלפפונים, סלרי, עגבניות, פטרוזיליה ופלפל בפטור מלא ממכס. ייבוא במסגרת מכסה זו יתאפשר בהתאם לתנאי הגידול והצריכה בשוק המקומי במהלך השנה. כמו כן, בתקופת החגים (מ-22.3.16 עד ל- 5.5.16 ומ- 2.9.16 עד ל-2.11.16) יתאפשר ייבוא של גידולים ספציפיים (חסה, מלפפונים, סלרי, עגבניות, פטרוזיליה ופלפל) במסגרת המכסה, ללא קשר לתנאי ההיצע בשוק המקומי".

התאחדות חקלאי ישראל מוחה נגד ההחלטה על הצו. על פי ההתאחדות, המשמעות של החלטה זו הינה סגירת משקים חקלאיים, בעיקר בפריפריה. החלטה זו חמורה עוד יותר לאור העובדה שהחקלאות הישראלית נמצאת במשבר כה גדול ובמקום שהמדינה תתמוך ותשקיע בחקלאים ובחקלאות, היא הולכת לפתרון חד-צדדי במעטפת של ייבוא.

מזכ"ל תנועת המושבים ויו"ר התאחדות חקלאי ישראל, מאיר צור, מוסיף כי "ההחלטה לייבא 60 אלף טון של ירקות אינה מהווה פתרון למצוקת החקלאים, אלא נעשית על חשבון החקלאים. החלטה זו עשויה לגרום לפגיעה אנושה בחקלאים ולסגירת משקים חקלאיים, בעיקר בפריפריות. בסופו של דבר, הייבוא יגרום להעלאה של מחירים, שכן חקלאים רבים ימצאו עצמם סוגרים את משקיהם ולטווח הארוך נסתמך על הייבוא, שיוביל לעליית מחירים לצרכן ולא להורדתם".

יו"ר ארגון מגדלי הירקות, מאיר יפרח, אומר: "בעיית הייבוא תמיד עומדת על הפרק, בעיקר בזמן של חוסר תוצרת בשווקים ומחירים גבוהים בשוק המקומי. צריך לאפשר ייבוא כאשר הוא נעשה בתיאום עם ארגון מגדלי הירקות באופן מידתי, וזאת בכדי שמגדלי הירקות לא ייפגעו באופן דרסטי ולא יורדו מכסים באופן פרוע. הכנסת תוצרת חקלאית באמצעות ייבוא צריכה להיות באופן מבוקר, תוך מניעת הכנסת תוצרת עם מחלות ווירוסים, אשר עלולה לסכן את הענף. ייבוא זה לא הפתרון הזול ועולה למדינה ביוקר".

 


מותרים בייבוא פטור ממכס. עגבניות, מלפפונים, תפוחי אדמה

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד