ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
גלבוע טייר סנטר

פתיחת כנס מו"פ ערבה 2016

21/01/2016

כנס הנגב למחקר ופיתוח חקלאי, התקיים באודיטוריום ויידר, בתחנת יאיר במו"פ ערבה. הכנס הוקדש לנושא החקלאות המתחדשת בערבה ומקומה של החקלאות בכלכלה הישראלית, וכלל דיונים והרצאות בנושאים כגון "חדשנות טכנולוגית – אתגר והזדמנות", "מגמות ושינויים בתפיסת הלקוח בעולם החקלאות – איך אנחנו נערכים", "כיווני מחקר חדשים בחקלאות המים" ועוד. במקביל לכנס התקיימו ארועים שונים כמו תערוכה חקלאית, שוק איכרים, חלוקת מלגות ועוד.

מזכ"ל תנועת המושבים ויו"ר התאחדות חקלאי ישראל, מאיר צור, דיבר בפתיחת כנס על מצב החקלאות בישראל תוך התמקדות בערבה ואמר כי קיימת ירידה משמעותית בייצוא החקלאי. "החקלאות הישראלית מפותחת ומתפתחת ומספקת מזון לצרכנים בארץ ובעולם", אמר צור והוסיף: "עם זאת, בשנים האחרונות, החקלאים אינם מתפרנסים בכבוד כפי שהם צריכים להתפרנס. זו בעיה. החקלאות הישראלית מייצרת כ-30.2 מיליארד ש"ח כחומר גולמי במחירים סיטונאיים. זו כמות גדולה ומכובדת". 

צור התייחס לייצוא החקלאי ואמר: "קיימת ירידה משמעותית בייצוא. בשנת 2007 עמד הייצוא החקלאי על כשישה מיליארד שקל, ואילו בשנת 2015 הוא עמד על כארבעה מיליארד וחצי שקל. זה דבר מדאיג. המדינה חייבת להתבסס על ייצוא ויש כאן ירידה משמעותית. חמישה מיליארד שקל זה שליש מהייצוא הביטחוני של המדינה. בהשקעה לא גדולה של המדינה ניתן להכפיל את המספר הזה לייצוא חקלאי".

צור התייחס לענפים החקלאיים ואמר: "רווחיות הרפתנים לאחר מתווה לוקר ירדה, בעיקר המושביים.  מגדלי הפטם עוברים למגדלים גדולים וקיימת סכנה שזה ייצא מהחקלאים ישירות למשווקים. יש לשמר את הענף שיהיה חקלאי. מגדלי הביצים ברובם לולים קטנים. יש פער בין המחירים בארץ לבין המחירים בחו"ל. יש לייצר מעגל שישמור הן על המחירים, הן על הצרכנים והן על זכויות בעלי החיים. בענף הדיג החקלאים במדינה מייצרים כעשרה אחוזין מהדגים ואנחנו לפני רפורמה לא פשוטה. בירקות, עלות הגידול לחקלאי עלתה ועלות העסקת עובדים זרים עלתה אף היא".

צור הדגיש כי משפחה ממוצעת בישראל מוציאה כ-14,500 שקל בחודש, מתוכם רק כ-1,030 שקל מהחקלאות הישראלית, שזה שבעה אחוזים: "אנחנו יכולים לומר באופן ברור שהתועלת של החקלאות הישראלית הרבה יותר גדולה ממה שנחסוך כתוצאה מיבוא, והשימור שלה הרבה יותר משמעותי".

צור התייחס למשא ומתן המתקיים עם המדינה ואמר: "אנחנו יושבים על המדינה למשא ומתן לקידום תכנית אסטרטגית גדולה על עתיד החקלאות בישראל. אנחנו הולכים להסכם ל-15 שנה, שישמור על החקלאות לשנים הבאות". 

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד