ארגון עובדי הפלחה
ניר ותלם 3
מחירון דיגיטלי
גלבוע טייר סנטר

פרויקט פיתוח חקלאי במדבר טורקנה, קניה

4/05/2015

חוות הכשרה מקצועית בקניה מלמדת את המקומיים חקלאות מדברית ומעניקה להם כלים וידע לעסוק בחקלאות, להעשיר את תזונתם ולשפר את תנאי חייהם. 

במקום שכוח אל, מרחק שש שעות נסיעה ברכב ארבע על ארבע, רחוק מהציוויליזציה, בלב המדבר באזור צפון טורקנה בקניה, ממוקמת חוות הכשרה חקלאית המלמדת ומכשירה את תושבי האזור בחקלאות מדברית ומעניקה להם את היכולת לגדל בעצמם גידולים להזנת משפחתם, הקהילה, הכפר ואף למכור ולהרוויח כסף.

תושבי צפון טורקנה מתגוררים בסוכות, מבעירים אש באמצעות גזרי עצים וגללי בעלי חיים, שואבים מים מבורות ורועים עדרי עזים ממש כמו התיאורים בתנ"ך המתארים את החיים בתקופת אברהם אבינו.

הפרויקט הינו יוזמה משותפת של מיסיון הפעיל באזור שנים רבות, המקדם פרויקטים בנושאי חינוך, בריאות, מים, בשיתוף עם הארגון הישראלי "ברית עולם", ומכון ערבה ומו"פ ערבה דרומית.

שיתוף הפעולה בין הארגונים הביא להקמת החווה בה מתקיימים קורסים, הנמשכים חצי שנה, בהם מלמדים את המקומיים תיאוריה ומעשה של חקלאות. התלמידים, הנבחרים על ידי הקהילות שלהם, בדרך כלל חדורי רצון טוב, אך לרובם אין מושג בסיסי בחקלאות, רובם לא למדו בבית ספר ואינם יודעים קרוא וכתוב. עבורם, המפגש עם הנושאים הנלמדים בקורס הוא קפיצה טכנולוגית של שלושת-אלפים שנה.

 


בשבילנו זה בית.
 

 

 

מהפך מושגי ואיכותי

בגמר הקורס התלמידים חוזרים לכפרים שלהם ובסיועם של אנשי המיזם מקימים חווה משפחתית קטנה – על פני כחצי דונם. עם סיום ההכשרה מגיעים הבוגרים לאתר בו פותחה תשתית מים כחלק מן הפרויקט, ומקבלים באשראי מערכת השקיה בטפטוף, זרעים, דשנים וחמרי הדברה ומתחילים לעבד את חלקתם. כל אחד מהבוגרים מעסיק שני עוזרים, שבתום תקופת ההכשרה יקבלו אף הם ציוד ויתחילו לעבד חלקות משלהם. 

בפרופורציות ישראליות חלקה זו בטלה בשישים אך בעבור תושבי דרום טורקנה המהלך הזה הוא מהפך מושגי ואיכותי. מתזונה שמבוססת בעיקר על העז ותוצריה (בשר, חלב ודם), בתוספת אספקת גרעינים מארגוני סיוע בינלאומיים, פתאום יש ירקות, גרעינים, אבטיחים, מלונים ועוד. אפשר גם למכור חלק מן היבול והרווח יכול להגיע עד כ-50 דולר לחודש. בשביל משפחה ישראלית ממוצעת תוספת ירקות על שולחן האוכל ועוד כמה דולרים בחודש לכלכלת המשפחה, אינה מהפך משמעותי, אך בשביל רוב תושבי טורקנה תוספת משמעותית זו יכולה לקיים משפחה במשך חודשיים.

כותב שורות אלו מנהל את החווה מיום הקמתה ואליו מצטרפים עוד שניים-שלושה מתנדבים ישראלים העוסקים בלימוד והדרכה בחווה ובסיורים בחוות הבוגרים על מנת להמשיך וללוות אותם בחוותיהם שלהם.

המיזם הוקם ומלווה בצד המקצועי על ידי מוטי הררי ממו"פ ערבה. על הצד הארגוני אחראי ארגון "ברית עולם", ארגון וולונטרי ישראלי לסיוע בינלאומי באזורי מצוקה.

 


חלקת בוגרים.

 

החקלאות נעשית, כמובן, בעבודה ידנית, אבל מודרנית בידע, באמצעים ובהישגים. ההשקיה נעשית בטפטוף במערכות "עולם שלישי" של נטפים, שמבוססות על מכל של כ-200 ליטר בגובה של כ-1.5 מטר, עם צינורות מחלקים של 25 מילימטר ושלוחות טפטוף של שמונה מילימטרים וטפטפת כל 30 ס"מ. מערכת פשוטה, שעובדת נפלא, למרות הלחץ הנמוך מאוד. בתחזוקה מינימאלית בוגר הקורס מקבל ידע וכלים להפעיל מערכת השקיה מדויקת, וכן אפשרות דישון מדויקת ופשוטה ישירות למכל.

עד כה הסתיימו ארבעה קורסים ואנחנו בעיצומו של הקורס החמישי. למעלה משישים חוות בוגרים הוקמו במרחב צפון טורקנה, הגדול משטח מדינת ישראל, אזור בלי כבישים, בלי חשמל וכמובן בלי מים זורמים לבתים.

הבעיות והכשלים הם חלק אינטגרלי מאורח החיים באזור כזה. חלקות הבוגרים מהוות מעין אי ירוק בודד במרחב המשמש אבן שואבת למזיקים, לארבה, להולכי ארבע ושתיים. המרחק ממרכזים לוגיסטיים מעמיד קשיים לא קלים. לדוגמה, משאבת רוח או משאבה סולארית מתקלקלת (כאמור אין חשמל מרשת), דבר שבארץ נפתר בטלפון אחד, תוך יומיים לכל היותר, כאן עשוי לקחת חודש! כמובן שבינתיים כל הגידולים מתים וצריך לקום מחר בבוקר ולהתחיל מבראשית.

 


לומדים הרכבת מערכת טפטוף.

 

מאושרים ולא מעושרים

להבדיל מתכנית הטלוויזיה הפלצנית "מעושרות", על נשים עם המון כסף והמון אומללות, בוגרי הקורסים של הפרויקט בטורקנה יישארו ודאי עניים גם בסיום הקורס, אבל השיפור בתנאי חייהם, השיפור בתזונה והיכולת לייצר מזונות חדשים בכוחות עצמם, מייצרים סוג של אופטימיות ואולי תקווה לעתיד טוב יותר. נוכחתי בכך כאשר ראיתי את השמחה ואת האור בעיני התלמידים כאשר קטפו את האבטיח הראשון שגידלו בעצמם.

גם אנחנו, הצוות הישראלי בתחום החקלאות ושותפינו והספרדים בשאר התחומים, בהחלט לא מעושרים, אבל מאוד מאושרים מהאתגר, מהנתינה, מהפיתוח ומההצלחות.

 


לומדים הכנת שטח לגידול.

 


הדרכה מעשית בשטח.

 


בוגרת הקורס הרביעי בחווה שלה.

 


אסתטיקה מקומית.

 


גיל קורתי וחברים בטורקנה, קניה.

 

מעוניינים להצטרף?

גיל קורתי מסיים את תפקידו ביולי ומחפשים לו מחליף - התחייבות לשנה לפחות.
מתנדבים לתקופה של ארבעה חודשים לפחות.
פנו לגל שדה מברית עולם או ישירות למוטי הררי
בכתובות:
gal.sade@gmail.com

oti@rd.ardom.co.il
 

 

 

 

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד