ארגון עובדי הפלחה
ניר ותלם 3
מחירון דיגיטלי
גלבוע טייר סנטר

עדכוני מדור מיכון

3/01/2011

1. יאיר גולדשמיט - מפקח חקלאות ארצי במשרד התמ"ת הוציא מכתב למנהלי חברות יבוא, שיווק ויצרנים, לקיום דרישות תקנות הבטיחות בעבודה (תקנות בטיחות מכונות חקלאיות ואכיפתן) שלפי התקנות בישראל, עליהם לספק הוראות בטיחות והפעלה לטרקטורים ומכונות חקלאיות  בעברית. לכן, מי שלא קיבל את ההוראות בעברית מוזמן לפנות ליאיר במייל: pikuah.avoda.manage@moital.gov.il  או בפקס: 02-6662972/3. 

 

2. אנו מזכירים לכל מי שעומד לרכוש טרקטור או ציוד חקלאי חדש (שטרם נמכר בארץ) להתנות את הרכישה בתנאי מעקב ולא להסתפק בהבטחות בעל פה. ניתן לברר במדור מיכון לפני הרכישה לגבי כל טרקטור וכלי, אם יש לחתום על ההסכם. 

 

3. חידשנו את המעקב אחר צמיגים חקלאיים מתוצרת אליאנס. נודה לכל מי שרכש ועובד עם צמיגים תוצרת אליאנס, אם יצור עמנו קשר כדי שנוכל לתאם עמו ביקור, לשמוע ולראות את התוצאות, לטובת העברת המידע לחברי הארגון. 

 

4. היתרי נהיגה למכונות ניידות חקלאיות.  

על פי התקנה החדשה של משרד התחבורה, ב- 6/2012 תקופת המעבר מסתיימת וכל מי שנוהג על מכונה חקלאית ניידת, צריך להיות מצויד בהיתר/רישיון. פנינו למשרד התחבורה וביקשנו לשנות את התקנה למכונות חקלאיות ניידות. הובטח לנו שהנושא יעבור ליועצת המשפטית של משרד התחבורה וקיבלנו תשובה, בינתיים בעל פה, של סירוב. אנחנו נמשיך לבדוק את הנושא בעזרת ייעוץ משפטי. בינתיים מומלץ למי שמעוניין לעשות את הקורס להיתרי נהיגה במכונות חקלאיות ניידות, להתארגן בקבוצות של עשרה אנשים ולעשות מכרז בין בתי הספר שהוסמכו ע"י משרד התחבורה לעשות את הקורסים. מחירי הקורסים תחרותיים.  

 

ביום ג'  28/12/10 התקיימה פגישה עם עו"ד ביוזמה של קבלנים לעבודות חקלאיות, כשהמטרה להגיש בג"צ נגד משרד התחבורה, לביטול הקורס להיתרי נהיגה למכונות חקלאיות ניידות. לאחר דיון והסברים, הוחלט להמתין עד סוף מרץ 2011, כדי לתת סיכוי לארגון לשנות את הגזירות, מאחר והארגון ממשיך לטפל בנושא. בקשת המשתתפים, שאם עד סוף מרץ 2011 לא יהיו שינויים, ניידע אותם כדי שישקלו אם ללכת לבג"צ.  

 

תקופת הביניים בה מותר לנהוג על מכונות חקלאיות ניידות לפי סוג הרישיון החלה כאמור ב- 6/2010 ומסתיימת ב- 6/2012 . לכל מי שברשותו הרישיונות הבאים: 

 

סוג 1, טרקטור  ו- B1         - רשאי לנהוג במכונה ניידת עד 14,000 ק"ג. 

סוג 1 C                         -  "       "          "      "     "  14,999 ק"ג.. 

סוג  C                            -  "       "          "      "     "   ללא הגבלת משקל , ואינו צריך לעבור את הקורס להיתרי נהיגה למכונה חקלאית ניידת, בתנאי שהוציא את הרישיון לפני ה- 6/2010 . 

 

על פי משרד הרישוי, גם לטרקטור עם מספר רישיון שחור, יש צורך לעשות את הקורס הנ"ל, פרט לבעלי רישיון C מלפני 6/2010. זו גזירה שלא דובר עליה במהלך שינוי התקנה. פנינו מספר פעמים למשרד התחבורה ונמשיך לעשות הכל כדי לשנותה. 

 

5. גרירת טרקטורים (מספר שחור) הרשומים בגף צ.מ.ה. עדיין לא שונתה התקנה לגרירת הטרקטורים הנ"ל. אנו ממשיכים לטפל בנושא ונעדכן אתכם בהמשך. 

 

6. הסדר הסולר. 

א. יחידת הסולר ברשות המיסים עורכת ביקורות אצל החקלאים שמקבלים החזרי בלו לסולר. כדי להימנע מאי נעימויות והחזרי כספים, יש להקפיד על הכללים כדלקמן: 

1. רישום פרטני לכל טרקטור ומכונה ניידת של כל תדלוק (כמות הליטרים) ותאריך, כולל בתדלוק ממיכלים ניידים, דרך שעון ליטרים. 

2. יש לדווח על כל מכירת טרקטור וכלי חקלאי נייד תוך 10 ימים מיום המכירה. 

3. אנא בדקו אם רישום מספר השלדה של המכונות החקלאיות הניידות תואם את המספר של הכלי שמדווח לרשות המיסים. מומלץ להקיף את מספר השלדה בצבע בולט. 

4. טרקטורים וציוד צ.מ.ה שנרכשו על ידכם – אתם אמורים לקבל מרשות המיסים טפסים לדיווח צריכת הסולר, אלא שלעיתים יש תקלות ולא מתקבל החזר לכלי, לכן יש לעקוב אחרי הנושא. יש לשים לב אם אתם מקבלים החזר לפי כוח סוס. אנו עומדים לרשותכם לבירורים במקרים של תקלות ותלונות. יש לשלוח לארגון צילום רישיון עם פרטי המקרה ומספר טלפון של איש הקשר.

5. כדי לברר את הפירוט של החזר הבלו לכל כלי בנפרד, יש לפעול באופן הבא: 

יש להיכנס לאתר של שע"מ ברשות המיסים:

א. שאילתה ESLR – בוחרים 300 מצב חשבון. 

ב. דו"ח מסוים מסמנים ולוחצים ENTER לקבלת פירוט הדו"ח. 

ג. בפירות של הדו"ח רואים באופן כללי סכום מדווח, סכום מחושב, מצב התנועה (האם שוחרר ומתי) ולגבי כל מכונה ניידת צריכה בדיווח (ליטר) החזר לליטר, סכום זכאות למכונה.  

ד. או לפנות למוקד הטלפוני, בטלפון : 02-5687800  ולבקש פירוט לפי תקופות דיווח. המידע יישלח בדואר לכתובת הכתובה במע"מ ככתובת להתכתבות, בלבד. מומלץ להעביר את המידע הנ"ל לעוסקים בהנה"ח בטיפול בהחזר הבלו לסולר. 

 

7. קורס למיכון חקלאי במדרשת רופין.   

התנאי לפתיחת הקורס הוא מינימום של 15 משתתפים. השנה נרשמו לקורס רק 10 איש וזאת לאחר לחצים שהפעלנו על המדרשה. בפועל הגיעו לקורס רק 9 משתתפים! הקורס נפתח ביום ה' – 9/12. 

 

8. דו"ח סיור בג'ורג'יה, ארה"ב.   

הסיור התקיים בנובמבר שנה זו, לבדיקת קטפת כותנה לחבילות עגולות J.D. 7760. הדו"ח נמצא ב"ניר ותלם" גיליון מס' 27 – דצמבר 2010 . 

 

9. החזר בלו לסולר.  

מ- 1/1/2011 ועד אפריל 2011, החזר הבלו לליטר סולר הוא 1.39 ₪.  

 

 

לאחר הפרסום קיבלנו תגובה חשובה לסעיף 4, בנושא היתרי נהיגה במכונה ניידת:

 

שלום רב,

 

קראתי בעיון את הכתבה לגבי מכונה ניידת אשר פרסמתם. רציתי להוסיף דבר חשוב מאוד:

מי שקיבל רישיון נהיגה אחרי 22/06/2010 אינו עומד בתקנות המעבר וחייב רישיון נהיגה למכונה ניידת מהיום הראשון ואינו יכול להמתין עד 22/06/2012.

 

לידיעתכם.

בברכה

דמתי גדעון

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד