ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
גלבוע טייר סנטר

בין עלון לעלון – ניר ותלם מרץ 2013

חיטה

 

עצירת הגשמים מתחילת פברואר גרמה נזקים גדולים בשטחים נרחבים. הטיפול בנושא הבצורת החל. נקווה שעד שהגיליון יגיע ולפני פסח ירד עוד גשם.

 

ההכנות לקציר החלו. השנה נשפר את היכולת שלנו לטפל בחיטה באחסון הצפוני. עד הקציר יעמוד שם מתקן לניקוי חיטה במידת הצורך.

 

מחיר השחת, כפי שפרסמנו, מתבסס על פי סיכום עם הרפתנים, על 54% ממחיר הגרעינים. מחיר הגרעינים לצורך החישוב, יכול להיקבע בזמן קציר התחמיץ או לפי המחיר שיהיה בקציר הגרעינים – סוף יוני. חשוב, במידת האפשר, לשקול היטב את הקציר לתחמיץ ושחת כדי למנוע הצפה של השוק.

 

תחמיץ חיטה        750 ₪ לטון         חומר יבש בקמה

שחת דגן             830 ₪ לטון         כבוש בשדה

שחת קטניות        870 ₪ לטון         כבוש בשדה

תחמיץ תירס        830 ₪ לטון         חומר יבש בקמה

 

המחירים אינם תקפים בנגב. יש מקום ורצוי לבצע התאמות מקומיות בשיתוף ותיאום עם הרפתנים באזור.

 

חמניות

שטחי המזרע קטנו כמצופה. המגדלים נדרשים לשפר את הטיפול המקצועי בשדות החמניות ולהקפיד על דילול, טיפול במחלות והשקיה טובה עד מילוי הגרעין. בנוסף, עלינו למכור את כל החמניות שלנו לפי מיון ולהקפיד שהדיגום והמיון יתבצע כראוי. רק בפעולה משותפת נוכל לשפר את איכות החמניות, להגדיל את הייצוא ואת שטחי המזרע ולהבטיח את המשך קיומו ופיתוחו של הענף. בהיקף גידול כמו השנה, לא יוכלו להתקיים חברות הזרעים, ייפסק הטיפוח והגידול ימשיך להתדרדר.

 

חימצה

למרות הגדלת שטחי המזרע, אנחנו עדיין רחוקים מלספק את מלוא הצריכה בשוק המקומי. מחיר החימצה למגדל בעונה הקרובה צריך להיות דומה למחיר ב- 2012 . גם בחימצה עלינו להשקיע מאמץ לשיפור איכות המוצר והתאמתו לדרישות הלקוחות השונים בארץ.

 

כותנה

הזריעה בעיצומה. יש ציפייה לשיפור במחירים בחודשים הקרובים.

פרויקט 250 ק"ג – לשיפור הביצועים המקצועיים בענף, ימשיך השנה במתכונת מעט שונה, עליה נעדכן בקרוב.

 

 

ירקות תעשייה

 

עגבניות - השתילות ממשיכות לפי התוכניות. יש הקטנה מסוימת בשטחי הגידול לעומת 2012. אנחנו עוסקים בקידום תכנית מחקר לשיפור איכות העגבניות.

 

אפונה – הקטיף בעיצומו. עצירת הגשמים והאביב המוקדם והחם השפיעו לרעה על יבולי האפונה. עד כה, הקטיף מתנהל כסדרו והיבולים סבירים.

 

תירס – נחתם הסכם לשלוש שנים עם התעשייה. אנחנו עוסקים בהקמת צוות שיעסוק בבדיקת האפשרויות השונות להחזרת הגידול לגידול מסחרי ובטוח, לתועלת כל השותפים בענף.

 

לצערי, בשל חוסר שיתוף פעולה של חלק מהמעורבים בענף, לא הצלחנו לרכז את הטיפול באספקת הזרעים לתירס ולכן מחירי הזרעים נשארו גבוהים מדי.

 

גם השנה נפעיל חוזה ביטוח משותף ומרוכז בקנט, שיוזיל את העלויות וישפר את התנאים.

 

חג פסח שמח,

נקווה לעונה חקלאית טובה,

אברום גלבוע – מרכז מדור גד"ש

הדפסשלח לחבר
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד