ארגון עובדי הפלחה
ניר ותלם 3
מחירון דיגיטלי
נושא לדיון - מרץ 2005

 

ושוב חולפת שנה והחורף לקראת סיום, ולמרות שאנו מצפים ומתפללים לעוד מנה של גשם, האביב כבר בפתחנו ואנו באמצע קציר השחת והכנת תחמיץ הדגן. חודש מרץ נגמר וגם אפריל יעבור ואנו מגיעים לקציר החיטים, ועל אף שכל שנה אנו מגיעים לפרק זה, אין שנה דומה לקודמתה ועלינו להתכונן היטב.

מחיר החיטה

חזרה קטנה -  מחיר החיטה הבסיסי מורכב מארבעה רכיבים:

  1. מחיר החיטה של יולי, שמתפרסם בבורסת קנזס במהלך 4 שבועות של חודש מאי (נכון ליום כתיבת שורות אלו, המחיר הינו 132 $ לטון). מחיר זה התנדנד בחודשים האחרונים בין 110 $ ל- 140 $ לטון.
  2. מחיר הפרמיה בארה"ב, בחודש מאי ויוני (נכון להיום – 27 $ לטון).
  3. מחיר ההובלה הימית בחודש מאי (נכון להיום, על פי הסכם שלנו עם טחנות הקמח, הינו 29 $ לטון. בשנה שעברה המחיר היה 27.6 $ לטון).
  4. הוצאות שחרור החיטה בארץ – כ- 10 $ לטון.

המחיר הבסיסי נכון להיום הינו 148 $ לטון. אבל בורסה, כמו כל בורסה, משתנה במהירות והכל אפשרי ולכן פנינו לכל המגדלים, להגן על מחיר החיטה העיקרי שמתפרסם בבורסת קנזס, דרך קניית אופציות עתידיות, במחיר של כ- 8 $ לטון. ל- 50 אלף טון, ע"פ בקשת מגדלים, קנינו אופציות והמחיר המובטח עבור רכיב זה של מחיר החיטה הינו  128 $ לטון.

ניתן עדיין לקנות אופציות הגנה ומי שמעוניין יכול ליצור קשר אתי או עם פיני לצורך כך.

 

כמות החיטה  

כפי שהדברים נראים כרגע, ואם לא יהיו חמסינים יוצאי דופן, אנו צפויים לקצור השנה כמות חיטים הגדולה משמעותית מהכמות אותה התחייבו הזכיינים לקלוט, לפי ההסכם עם הממשלה, לאחזקת מלאי החירום. אנו צופים כ- 40-50 אלף טון, מעבר לכמות מלאי החירום. אנו מתחילים לגשש אצל הקונים הפוטנציאליים. למזלנו, נכון לעכשיו, המחירים לחיטת מאכל גבוהים ואם מחירי ההובלה יישארו גבוהים, יש סיכוי טוב לקבל מחיר טוב לחיטה זו.

 

התארגנות

נתחיל את העונה עם ארבע תחנות קבלה (כמו אשתקד) ואם הלחץ יגבר מעבר לסביר, נשקול לפתוח תחנות נוספות. ב- 4 תחנות הקבלה יהיו משטחים לטיוב החיטה והבאתה לרמת איכות אמריקאית. התחנות הן: מנפטת העמק - בעמק יזרעאל, מנפטת סיבי הדרום – במסמיה, ביושיביה – אצל ביתן ובמושבי הנגב בנתיבות.

 

חיטה אורגנית

זה מספר שנים  שאנו "אוכלים אותה" עם חיטה זו.

בתחילת אפריל נקיים כנס של מגדלי החיטה האורגנית ונביא לכנס זה הצעות לשינוי השיטה של מכירת חיטה זו. יש כמה רעיונות שעדיין לא התממשו לכלל מעשה או הסכם ואנו פתוחים להצעות מכל המגדלים. הרעיון הכללי הינו:

1)    לקבל הזמנות מהקונים הפוטנציאליים מראש, עד סוף אפריל.

2)  לסכם עם הקונים מחיר לחיטה אורגנית, כאשר עלות האחסון והטיפול בחיטה יהיה על הקונים.

3)  חיטה אורגנית שלא יהיה לה יעד אורגני, תוגדר מראש ותמכר כחיטה קונבנציונלית.

ברגע שיסוכמו הדברים, הם יובאו לידיעת המגדלים האורגניים ויתפרסמו.

 

 

ובתקופה זו, שבין פורים לפסח,

כשריחות האביב מנשבים בשדותינו, אין טוב מלהתבשם בדבריו של רבנו בחיי (הוגה הדעות הראשון של יהדות ספרד במאה ה- 11) :

 

"הַיּוֹם אַתֶּם יצְאִים בְּחֹדֶשׁ הָאָבִיב" (שמות פרק יג, פס' ד)

 

 

  רבינו בחיי  :

שהרי קנה השבלת נקרא אביב מלשון אב כי הוא המוליד גרגירי החטה וידוע כי כל מועדי התורה תלויים בזמנים. חג הפסח בזמן האביב, חג שבועות בזמן הקציר והוא קציר חטים, שנאמר (שמות כג): וחג הקציר בכורי מעשיך. חג הסכות בזמן האסיף, לכך תקנו לנו ז"ל בתפלה ובברכות לומר מקדש ישראל והזמנים ולא המועדים, כלשון הכתוב. לפי שכל המועדים תלוים בזמן. ועוד נקרא ניסן אביב לפי שהוא אב לי"ב חדשים, ובו מזל טלה אב ובכור לי"ב מזלות:

 

 

                                                                                    גרשון שליסל

                                                                                                    מנכ"ל

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד