ארגון עובדי הפלחה
ניר ותלם 3
מחירון דיגיטלי
נושא לדיון - מאי 2005

 

אנו בימי קציר חיטים. אלה ימים בהם אנו רואים את עמלנו נאסף, וזו ההתחלה לשאר הגידולים העיקריים, גידולי התעשייה, החימצה, החמניות והאבטיחים, ועומדת לפנינו תקופה בה, ראשנו ורובנו עסוקים בלמצות את המקסימום מההשקעות וההוצאות בשנה החולפת.

לעיתים, בתקופה זו אין הראש פנוי לדברים שאינם דחופים ביום-יום, ולאותם דברים ברצוני להתייחס הפעם, כי דברים אלה הינם חשובים מאד והם, במידה לא מועטה, עתידנו החקלאי.

 

מערך ההדרכה בחקלאות

זו תקופה ארוכה קיימת שחיקה במערך ההדרכה של שה"מ. מתוך מטרה לחסוך ולהתייעל (מטרה ראויה בפני עצמה), החליטו באוצר, לתת למערך ההדרכה לגווע לאט לאט, ולא להעמיד מחליף למדריכים היוצאים לגמלאות,.

בתחילה, חייבים להודות, היתה בכך התייעלות חיובית והמדריכים הצליחו להפיק מעצמם את המירב, ולא הורגש חוסר ממשי בשטח, אבל, כמו הסיפור עם הסוס והמים, זו תקופה לא קצרה שמורגש מחסור משמעותי.

אנו מגדלים גידולי שדה בשטח הפתוח, למעט ירקות, ב- 1.6 מליון דונם. על היקף זה חולשים רק כ- 15 מדריכים של שה"מ, מהצפון ועד לדרום, וזה כולל מדריכי הגנה"צ ומדריכי שרות שדה וקרקע ומים. נראה לנו, שהסוס מתחיל להראות סימנים של התייבשות מחוסר מים.

ועל חומרת בעיית ההדרכה בגידולים השונים, עולה חומרת המצב בהדרכת המיכון החקלאי בשטח הפתוח: בכל הארץ ישנו מדריך אחד בלבד, הגר בנגב, והוא אינו יכול לתת פתרון ותשובות בכל הארץ, והפגיעה מורגשת וקשה. שלא לדבר על כך שאף מדריך זה אינו ילד ובעוד מספר שנים קטן ייצא לגמלאות ואין קדר מחליף.

מהלך זה יוביל להדרכה פרטית, כאשר החקלאים המנוסים והמצליחים יוכלו לממן ויתחזקו יותר והחלשים – ייחלשו. והרי ההדרכה היא אבן יסוד בחקלאות הציבורית ובתשתית, שעל מדינה לתת לאזרחיה. והתמיכה בהדרכה אף מותרת במסגרת "הקופסה הירוקה".

אנו קוראים למשרד החקלאות לעצור את ההתדרדרות בהדרכה, לפני שיהיה מאוחר.

 

מינהלת ההשקעות

זו השנה הראשונה מזה הרבה שנים, שעד לתאריך כתיבת שורות אלה (20/5/05), לא יצאה חוברת התכנית השנתית של מינהלת ההשקעות במשרד החקלאות. אין אנו יודעים מה יאושר ומה לא, ואם בכלל תהיה תכנית.

חקלאים המעוניינים להשקיע ולפעמים תלויים באותם 24% מענק של משרד החקלאות, ממתינים לתכנית ומנסים למשוך זמן ולא להשקיע לפני שיש תכנית ולפני שניתן להגיש בקשה, כי הרי ידוע לכל בר בי רב, שמי שמשקיע לפני תאריך הבקשה, שם את כספו על קרן הצבי ואינו זכאי למענק השתתפות.

אני קורא למשרד החקלאות למצוא דרך להגדיר מספר נושאים מרכזיים שהם יהיו בוודאי בתכנית ולמצוא טכניקה, שבה, מי שישקיע בהם, יהיה זכאי בעתיד למענק – אחרת אנו עוצרים כל פיתוח טכנולוגי.

 

תמיכה באחזקת שטחים ובגידולי בעל

לאחר שנתיים של דיונים, שהתקדמו בצורה חיובית, והיתה הבנה אצל כל הגורמים – משרד האוצר ומשרד החקלאות, שעל מנת להחזיק את כל השטחים החקלאיים בארץ יש צורך בתמיכה קטנה, כדי לעודד את החקלאים לעבד ולזרוע גם כאשר התחשיבים הכלכליים נראים אחרת, "התבשרנו" השבוע שהאוצר עוצר את כל הפעילות בנושא, מסיבות תקציביות, ואינו מוכן להתחייב למודל רב שנתי לתמיכה, ולמעשה, אנו חוזרים לנקודת ההתחלה.

אנו חושבים שהחלטה זו, שגויה ונעשה כל מאמץ ע"מ לשנותה. המודלים מוכנים, התחשיבים נעשו, הטכניקה ברורה וידועה, ורק החלטה חיובית חסרה. בלי קשר ועם קשר, אנו פועלים להמשיך ולממש השנה, 2005, את המודל הישן של תמיכה אזורית, מותנית במחיר החיטה הסופי ובתחשיב הכדאיות של החיטה. לצערנו, תמיכה זו מוגבלת למעט גידולים ולאזור מאד מוגבל.

 

לסיכום

העליתי כאן 3 נושאים חשובים לנו ואני רואה במאמר זה מעין מכתב גלוי לקברניטי המדינה, לנקוט עמדה חיובית ולשנות את ההחלטות הקיימות, כי בנפשנו הדבר.

 

                                                                          גרשון שליסל

                                                                                 מנכ"ל

 

 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד