ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
נושא לדיון - אוקטובר 2005

בעלון חודש ינואר 2005 העליתי במאמרי את הרעיון שמתגלגל הרבה שנים במחוזותינו: לאחד את הגופים הפעילים בענף הגד"ש, ובראש וראשונה, את ארגון עובדי הפלחה עם מועצת הכותנה ואף הצגתי מתווה לגוף הרצוי שלפי עיני רוחי היה צריך לקום.

עשרה חדשים התקיימו דיונים בתוכנו ובתוך מועצת הכותנה, ובצוות משותף, ובסוף חודש זה הוחלט לקבור סופית את הרעיון. באסיפה של מועצת הארגון ובהשתתפות מכובדת של חברים הוחלט לא להתאחד עם מועצת הכותנה. רוב ניכר של החברים מעוניינים להשאר כגוף נפרד, שעוסק במה שעסק עד היום ומשתפר בתחומים אלה.

למרות שהחלטה זו התקבלה בניגוד לעמדתי, אני מקבל אותה כמות שהיא, ומפסיק לעסוק בנושא זה. אני מציע גם לשאר החברים, משני הגופים, שעסקו בכך וחשבו כמוני, לנהוג כך ולעזוב לתקופה ארוכה את רעיון האיחוד, ולהתמקד בעשייה ובפעילות לטובת היוגבים, הכותנאים ושאר המגדלים. תם ולא נשלם, אבל נשלם.

הגשמים הראשונים החלו לרדת וכנראה, לרוב המשקים, תוכניות המזרעים לשנה הקרובה נמצאות כבר במגירות, וזה הזמן להזכיר מספר נקודות כלליות:

 

חיטה

עברנו שנה עתירת יבול ומחירים סבירים, ולמרות שהיו קשיים בסגירת הפינות של ההתחשבנות הסופית, אסור לנו לשקוע באופוריה ויש להקפיד על מספר דברים:

הגנות -   קבלנו בקשות להגן על מעל 60,000 טון ואכן, תפסנו את ההגנות לכמות זו בגובה 360 סנט לבושל, שזה נותן כ- 180 $ לטון (ובהפחתת עלות ההגנה – 172 $).

איכות -   בשנים האחרונות אנו מגיעים לאיכויות חיטה מצויינות והחיטה הישראלית היא ברמה של חיטה אמריקאית איכותית, וטחנות הקמח מעוניינות בחיטה זו. עלינו להמשיך ולהקפיד על גלוטן אינדקס גבוה, חלבון גבוה והומוגניות של החיטה המסופקת לקונים השונים.

אנו לקראת מכרז חיטה חדש וצריך לדאוג שנוכל לעמוד בכל הפרמטרים הנדרשים ע"י הקונים, לשביעות רצונם, וזה יוביל לשביעות רצוננו.

לפתית

גידול קשה ובעייתי, שאנו מנסים להכניס לסל גידולי השדה. הקושי מתבטא בשתי נקודות עיקריות :

א.       היבול נמוך. ואולי ניתן להתגבר על כך ע"י הבאת זנים מתאימים ובחינתם.

ב.       השונות במחיר בהתאם לבורסה בקנדה. במהלך השנים, התמורה היתה בין 220 $ לטון ל- 350 $ לטון, וזה פער שקשה לתכנן איתו. המסחר בגרעיני הלפתית קטן והבורסה בקושי פעילה וקשה לעשות הגנות על כך.

בשנה החולפת, בעזרת משרד החקלאות, המגדלים יקבלו כ- 300 $ לטון. כיום המחיר לקיץ 2006 הינו נמוך מאד.

ולמרות הכל, יש לזכור כי גידול זה תורם תרומה משמעותית לכרב ולגידול שלאחר מכן.

חמניות וחמצה

עברנו שנתיים טובות, עם יבולים טובים ואף ההסכמים המסחריים היו סבירים.

בגידולים אלה, הכל תלוי בהיצע וביקוש. הגדלת המזרעים באופן פרוע תגרום למפולת מחירים, ולכן, על כל מגדל לשקול היטב ולדאוג לסגירת הסכמי המכירה מראש.

ירקות לתעשייה

עקב אכילס של גידולים אלה הוא הסכמי הגידול והמכירה. אני קורא שוב ושוב:

לא לזרוע ולא לשתול בלי שיש הסכמים סגורים וחתומים בין המגדלים והמפעלים, ולדאוג לבטחונות ראויים לכסף.

כותנה

זהו גידול העוגן בגד"ש: כיום, מחירי הפימה טובים ומחירי האקלה מתנדנדים. צריך לשאוף, ברמה הארצית,

להגדיל את מזרעי הכותנה וזאת, ע"מ לשמור על שאר הגידולים, אבל, כל מגדל מכיר את שדותיו ומכיר את

חשבונותיו, ויעשה את הטוב ביותר בשבילו.

 

נשאר לי לאחל לכולנו שנה פורייה, מרובת גשמים, וכמו דברי ישעיהו בפרק ל' כ"ג:

וְנָתַן- מְטַר זַרְעֲךָ אֲשֶׁר-תִּזְרַע אֶת-הָאֲדָמָה וְלֶחֶם תְּבוּאַת הָאֲדָמָה וְהָיָה דָשֵׁן וְשָׁמֵן יִרְעֶה מִקְנֶיךָ בַּיּוֹם הַהוּא כַּר נִרְחָב: 

 

                                                                             גרשון שליסל

                                                                                  מנכ"ל

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד