ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
נושא לדיון - יולי 2006

 

הימים הם ימי "בין המיצרים". במקור, ביטוי זה מופיע במגילת איכה, שקוראים בט' באב "גָּלְתָה יְהוּדָה מֵעֹנִי, וּמֵרֹב עֲבֹדָה. הִיא יָשְׁבָה בַגּוֹיִם. לֹא מָצְאָה מָנוֹחַ; כָּל-רֹדְפֶיהָ הִשִּׂיגוּהָ בֵּין הַמְּצָרִים."  (איכה א' ג). תיאור זה נכתב ע"י ירמיהו הנביא כתיאור המצב בעת חורבן הבית הראשון.

גם אנו, בזמננו, בימים אלו,  בהם מופצץ כל הגליל בקטיושות והנגב בקסאמים, מרגישים דומה. אנו מאחלים לכולנו שנעבור תקופה זו בשלום ועם נזק מינימאלי, ונחזור לשיגרה של בעיות המתגמדות מול האירועים הגדולים.

אנו החקלאים, נמצאים רוב ימות השנה "בין המיצרים", מצד אחד נתונים לחסדי שמים – מזג האוויר - גשם, חום, קור ועוד, ומצד שני, הכל בידינו. ביכולתנו לקדם את החקלאות ולהעלותה לגבהים כפי שעשו קודמינו במאה השנים האחרונות, דרך המחקר, הפיתוח והנסיונות ועד ההקפדה של היוגבים בשדה, על כל פרט ופרט, בעזרת ההדרכה הצמודה של המדריכים.

לדעתי, ואני מקווה שלדעת כולנו, עולים לאחרונה על המדוכה מספר נושאים שחשבנו שהם מקודשי החקלאות, והיום מוכנים לכתוש אותם לחלוטין

 

ההדרכה הציבורית

מזה כ- 13 שנה נושא ההדרכה דרך שה"מ עולה לדיון ורפורמות שונות מתגבשות ולאחר מכן נופלות, כאשר המוטו המרכזי הינו צמצום כח האדם בשרות ציבורי חשוב זה. השארת גרעין מרכזי ואת ההדרכה הבסיסית בשטח יעשו חברות הדרכה פרטיות, או מדריכים, באופן ישיר.

מבטיחים לנו, שסך התקציב שתעמיד הממשלה למטרת ההדרכה לא ישתנה ובסופו של דבר נקבל שרות טוב יותר. אך אליה וקוץ בה, שבמהלך השנים איבדנו את האמון בנותני ההבטחות, שאכן כוונתם או יכולתם לקיים את ההבטחות קיימת, ויתכן והבטיחו, אך לא הבטיחו לקיים. וכך שבסופו של דבר, ההדרכה תישחק ומה שיישאר - יעלה כסף רב.

איננו נגד התייעלות והתמקצעות, אנו נגד הפרטת שרות שבכל העולם ניתן כשרות ציבורי, ויש חשש שהפרטתו תעלים אותו.

אנו דורשים שבכל רפורמה, יפנימו שזהו תפקיד של המדינה לספק הדרכה שווה לכל חקלאי.

מועצת הצמחים

שותפי לביטאון זה, מאיר יפרח, מומחה ממני בתחום זה ומקפיד להביע את דעתו ואת דעת מגדלי הירקות בנושא. אנסה לתרום במעט לדיון סביב הגוף הזה.

במהלך כל השנים היה ברור לרוב רובם של המגדלים (ואף פעם לא לכולם), שיש חשיבות לכך שנושאים מרכזיים בתחום החקלאות יישארו באחריות גוף מרכזי ואחראי, שמטרתו לראות את הדברים בזווית רחבה ולדאוג לכל החקלאים. לשם כך הוקמו מועצות הייצור החקלאיות, שבמשך עשרות שנים דאגו לוויסות שוק, למניעת יבוא, לעזרה בשיווק, למו"פ, להדרכה, לפרסום, להון חוזר, ולעוד נושאים חשובים אחרים. לפני שנים אחדות חוברו 4 מועצות ייצור חקלאיות, ירקות, פירות, פרחים והדרים - למועצת הצמחים.

לצערנו, הצליחו גורמים, שבאו מתוך "דאגה" לחקלאים, להרוס בתוך תקופה קצרה בניין שבנו החקלאים במשך עשרות שנים. אותם גורמים באו לכאורה מתוכנו, אך הנזק הוא עצום, וייתכן שדינה של מועצת הצמחים כדינו של כלי חרס שנטמא, שאין לו תקנה אלא בשבירתו.

בשני הנושאים שציינתי, יש לנו או ל"כוחותינו" חלק כלשהו במשבר.

בהדרכהיתכן והיה עלינו לדרוש במועד רפורמה מסוג אחר, רפורמה של התייעלות והשארת המדריכים הטובים בלבד, אולי פחות מדריכים, אך הטובים והמועילים ביותר.

במועצת הצמחיםכוחותינו היו שותפים בכל התעלולים שנעשו, וחלקם אף נהנו מהם.

ולכן:

כמו בימי מצרים אלו, ובהרבה אירועים בחיינו,

מתוך השבר תבוא ההצלה. ובסופו של דבר, מעז ייצא מתוק.

 

                                                            גרשון שליסל

                                                            מנכ"ל

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד