ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
נושא לדיון - אוגוסט 2004

חשיבותו של ענף הכותנה

הקיץ כמעט מאחורינו ואנו באמצע קציר החמניות. נותר לנו רק קטיף הכותנה ואסיף אגא"ד, ושוב, שנה חקלאית חלפה לה וההכנות לשנה החדשה כבר בעיצומן. חקלאי אמיתי אינו מתלבט באם לחדש את המחזור בשנה החדשה, אלא תולה את יהבו בחסדי שמיים ומתפלל בימים הנוראים ובחגים לשנה גשומה ולשפע של ברכה.

ושונה החקלאי של ימינו מהחקלאי של פעם. כי מלבד תפילה לגשם, על החקלאי של היום להתפלל גם לצמיחת הבורסות בעולם, בורסת החיטה בקנזס ובורסת הכותנה בניו יורק. ולעליית הבורסות על כל החקלאים להתפלל, אף אלה שאינם מגדלים כותנה וחיטה. ואגע במאמרי זה בעיקר בגידול הכותנה.

התמזל מזלנו ולאחר שנה טובה מאד בשני גידולים אלה, הבורסה בקנזס הגיעה למחיר של מעל 400 סנט לבושל לחיטה (מחיר למגדל 204 דולר לטון) והבורסה לכותנה בניו יורק הגיעה אשתקד לכ- 80 סנט לפאונד לכותנת אקלה.  המחירים "נפלו" בכותנה לרמה של 45 סנט לפאונד וקיים חשש שמגדלים יעברו לגידולים אחרים מאשר כותנה. וכאן המקום לציין מהי החשיבות הגדולה של גידול הכותנה במערך גידולי השדה:

  1. גידול הכותנה הוא גידול מוטה יצוא מובהק וכמעט 100% מסיבי הכותנה נמכרים ליצוא .
  2. זהו אולי הענף היחידי במשק הישראלי בין גידולי השדה האינטנסיביים, שרק מושפע מהשוק ואינו משפיע על השוק. כך שגם אם נגדיל את היקף הגידול להיקף של שנות ה- 80, לא נשפיע כלל על המחיר. אנו טיפה בים הכותנה העולמי. יש לנו ידע ויכולת לייצר הרבה יותר בלי השקעות משמעותיות נוספות.
  3. בתחרות על מים וקרקע בין גידולי השדה, היקף שטחי כותנה רחבים, מקטין את היקף הגידול של גידולים אחרים כמו: חמניות, תירס לתעשייה, עגבניות לתעשייה, חימצה וירקות אחרים בשטח הפתוח. הקטנה או ויסות של גידולים אלו גורם למחירים מאוזנים שלהם, כך שכל המגדלים נשכרים.
  4. בגידול הכותנה ניתן לצרוך מי קולחין ללא הגבלת איכות כלשהי והוא מהווה יעד עיקרי למים באיכות נמוכה ובעלות מינימאלית.
  5. ניתן לגדל את הכותנה בכל אזורי הארץ והיא מהווה חלק משרשרת גידולים המחזקת את השטחים החקלאיים מפני פולשים למיניהם. לנקודה זו חשיבות רבה מבחינה לאומית וכל המסתובב באזורי הנגב הפריפריאליים רואה זאת.

 

התופעה הזו, שהיקף גידול הכותנה מותנה בבורסה חיצונית לנו, היא נתון שצריך לדעת לחיות אתו וצריך ליצור מנגנון שישמור על רמה מינימאלית של הגידול.

אנו חושבים, שמטלה זו מוטלת על מגדלי הכותנה והממשלה כאחד ולשם כך, יש להקים קרן שתהווה בסיס לרשת בטחון לענף, שתדאג למחירי מינימום לכותנה, בגובה הוצאות הייצור, 65 סנט לפאונד. הכסף בקרן יגיע משני מקורות:

1) מגדלי הכותנה בשנים טובות ורעות כאחוז מהפדיון.

2) ממשלת ישראל, שתשתתף בסכום קטן, יחסית, בקרן זו.

בכסף שיצטבר בקרן ניתן יהיה להשתמש לשתי מטרות:

 - השלמת מחיר לכותנה להוצאות הייצור בשנים קשות.

קניית אופציות הגנה למחיר הכותנה בבורסה.

אנו משוכנעים שעזרה ממשלתית קטנה זו תתרום לענף הכותנה בפרט ולשאר גידולי השדה בכלל, בצורה מאד משמעותית ותגרום לכך שהיקף הכותנה בארץ יישאר בהיקף שבין 150 ל- 200 אלף דונם בשנה.

 

                                                                  שנה טובה.

                                                      שתהיה שנה חקלאית טובה

                                                            ושנת מחירים טובים!

                      גרשון שליסל, 

   מזכיר

 

 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד