ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
נושא לדיון - אפריל 2004

 שנה של ניגודים

 

אנו נמצאים בישורת האחרונה לפני תחילת קציר החיטים.

לכאורה, יש בעשייה החקלאית בכלל ובגידולי השדה בפרט, מונוטוניות כללית. היוגב מעבד את שדותיו בקיץ ובסתיו, מדשן וזורע בנובמבר, מתפלל לגשם ושומר ממזיקים כל החורף ומחכה לברכת שמים עם הקציר באביב, וחוזר חלילה. פשוט שגרה משעממת. אך אנו, החקלאים, יודעים שאין שנה דומה לרעותה ובכל שנה יש חידושים שטרם נתקלנו בהם – אם בגידול עצמו ואם באיתני הטבע ואף תנאי הסחר משתנים משנה לשנה. בסיכומו של דבר, אף פעם לא משעמם.

השנה, שנת תשס"ד, מתאפיינת בניגודים הבאים:

שנה משופעת במים בכנרת ושחונה בנגב.

שנה של מחירים גבוהים לחיטה מיובאת והסכם מגביל (בגלל מחיר ההובלה) לחיטה שלנו.

שנה בה החיטה למספוא מקבלת מחיר קרוב לחיטת מאכל.

שנה של בצורת קשה בנגב מתחת לקו הבצורת ואין מובטחת תמיכת ממשלה לזורעים בדמעה, באזור זה.

ולמרות הכל, אנו מצפים בכליון עניים למילוי אסמינו בבר. ואולי צריך לומר: משטחינו. השנה יהיו רק 4 משטחי קליטה לחיטה ואני תקווה שנוכל למלא אותם עד תום.

אי הוודאות הקיימת לגבי מחיר החיטה בשעת כתיבת שורות אלו, עלול לגרום לחלק מיוגבינו להתפתות ולמכור גרעינים שלא בדרך המלך. זה הזמן להזכיר שכמו בדרכים לתחבורה, דרך המלך הינה סלולה וללא מכשולים, ואילו קיצורי הדרך יכולים אמנם לקצר את זמן הנסיעה אך יכולים להיות בהם מכשולים בלתי צפויים שיאריכו את זמן הנסיעה. אף בענייננו זה כך. ניתן למכור גרעינים לכל מיני גורמים המבטיחים מחירים הנראים גבוהים אך יש לזכור שכולנו חתומים על הסכמים עם הזכיינים בתיווך הממשלה ולאחר כל שנה באה שנה נוספת וכמו שציינתי בתחילת הדברים, אין שנה דומה לרעותה.  ומעבר לכך, בכל שנה ישנם כמה יוגבים הנופלים למלכודת "העוקץ" על אף שאמרו לעצמם בתחילת העונה "לי זה לא יקרה" ובכל שנה למישהו זה קורה.

אני קורא לכולנו לגלות סבלנות ונאמנות ולהביא את כל סוגי החיטה למשטחים המסודרים לקליטה. השנה יהיה טיפול במשטחים לכל סוגי החיטה, מתוך מטרה להשיא לכולנו את התמורה ויקויים בנו "הזורעים בדמעה ברינה יקצורו".

 

בשנים האחרונות ישנה תופעה הגורמת לחלק מאתנו לא לקצור ברינה והיא תופעת הגניבות. תופעה זו מתגברת עם העלייה במחיר הגרעינים, השחתות, הקש ושאר התוצרת. לא אחת "נעלמות" אמבטיות עמוסות גרעינים שנשארות בחצר המשק לאחר יום קציר. לפעמים אנו מקבלים "עזרה" בלתי צפויה באסיף חבילות השחת והקש מהשדה, מגורמים לא ידועים. ההפתעה לגלות תופעות אלו גורמת לנו אולי לקצור ברינה אבל לא לאסוף את הכסף אפילו בדמעה. הפתרון לבעיות אלו הוא להשתדל להביא את אמבטיות הגרעינים מהר ככל האפשר למשטחי החיטה ולדאוג לאסוף את כל הבלות מיד לאחר הכיבוש. אין ביטוח לנזקים אלו !

 

וכפי דברי משורר תהילים, הגענו לשלב של: "בא יבא ברנה נשא אלמתיו" – מגיע לנו !

 

 

                                                                                           ב ב ר כ ה,

                                                                                           גרשון שליסל

                                                                                                מזכיר 

   

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד