ארגון עובדי הפלחה
ניר ותלם 3
מחירון דיגיטלי
מכת עכברי שדה
שלום רב,

בסיורי השבוע בשטחי פלחה באזור עמק לוד מצאתי נזקים קשים בבקיה ובחיטה כתוצאה מהתפרצות נברן השדה (Microtus socialis guentheri). אוכלוסיה גדולה של  נברנים עם נזקים קשים נמצאה בבתי-רשת עם עצבונית (רוסקוס) ואספרגוס מירוקלדיוס הסמוכים לחיטה נגועה בנברנים (מושב יד רמב"ם), שהיא תופעה חדשה. על-מנת לחסוך זמן יקר, ולצמצם נזקים למגדלים, אני מנצל את הנגישות והמהירות של תקשורת הדוא"ל כדי להתייעץ אתכם:
* סביר להניח  שהשנה ישנה התרבות חריגה של נברן השדה במרכז הארץ. האם התמונה המקומית שראיתי אופיינית לכל הגד"ש באדמות הכבדות שבמרכז הארץ? ומה המצב בצפון (בעיקר בעמק יזרעאל, בבקעת בית-נטופה, בגליל העליון המזרחי ובגולן)?
* אוכלוסיות המריון המצוי ועכבר מצוי בנגב הצפוני מתרבות לרוב ללא קשר עם הנעשה במרכז ובצפון באוכלוסיות הנברן, אך בהיסטוריה ידועים מקרים של התפרצויות סינכרוניות של שלושת המינים האלה (למשל בעונת 1949-1950). לכן כדאי לברר גם מה קורה בדרום.
המידע שייאסף יאפשר לנו להתריע למגדלים על סכנת הנזקים לגד"ש (וייתכן שגם לענפים האחרים - ירקות, פרחים ומטעים), ועל הצורך לנקוט באמצעים למניעת הנזקים מוקדם ככל האפשר.
 
יתכן שהשמטתי ברשימת התפוצה את שמו של אדם זה או אחר שיכול לספק לנו מידע חשוב. לכן, במקרה כזה, נא להעביר אליו את המכתב הזה וליידע אותי.
בנוסף, ברצוני להביא לידיעתכם שלאחרונה הוצאנו לאור מהדורה מעודכנת של חוברת ההדרכה "חוליתנים וחלזונות מזיקים בגידולי-שדה ובמטעים" (2005). החוברת ניתנת לרכישה אצלנו.

בברכה ובתודה,

ד"ר שמואל מורן
משרד החקלאות ופיתוח הכפר
השירותים להגנת הצומח ולביקורת
ת"ד 78, בית-דגן 50250
www.ppis.moag.gov.il/ppis
טל. 9681528-03
נייד: 6241759-050 
פקס: 9681582-03
דואר אלקטרוני:
morans@moag.gov.il
---------------------------------------------
הדפסשלח לחברהוסף תגובה
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד