ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
בין עלון לעלון - מרץ 2005

 

חיטה

הגשם שירד לפני כשבוע, בעיקר ברחבי הנגב – בין 30-40 מ"מ אומר, שאם לא יקרה שום דבר חריג עד לקציר, נוכל לקצור יבול יפה ואני תקווה שגם איכותי.

אנחנו עסוקים בימים אלה בהכנות לעונה: איתור מקומות אחסון, הכנת משטחי הקליטה וכו'.

נכון להיום, כל ההגנות תפסו, כאשר הממוצע הוא משהו כמו 345 סנט לבושל. הגנו על כ- 55,000 טון. זו הכמות שעליה הועבר אלינו כסף. השוק בשבועיים האחרונים במגמת עליה, כאשר מחירי ההובלה הימית שומרים על מחיר גבוה. תקוותנו, שמצב זה יימשך ונוכל לקבל מחיר סביר בקציר הקרוב. שער הדולר, כפי שכולכם רואים, נמוך מאד – מה שלא עושה לנו הרבה טוב. נקווה שגם שער המטבע יהיה גבוה יותר בזמן הקציר, מה שמזכיר שוב את עניין הגנות המטבע, נושא שאנחנו בהקפדה כבר כמה שנים נמנעים מלטפל בו וזו כבר שנה שנייה ששער הדולר בזמן הקציר נמוך יחסית וגורם לנו נזקים. נקווה שלקראת פורים נזכה לעוד גשם אחד לפחות, והפעם גם בצפון.

 

חימצה

בחודש האחרון איפשר משרד החקלאות להכניס חומוס לארץ במכס מופחת, הכמות מוגבלת והזמן מוגבל ואין סיבה שהכמות שאמורה לסגור את הפער בין הצריכה בפועל לבין הכמות שיוצרה בייצור מקומי, תשפיע על המחיר והמחיר עומד על 2.75-2.80 ש"ח לק"ג. כרגע השדות נראים יפה ונקווה שכך ימשיכו עד לקציר.

 

חמניות

שדות החמניות מתחילים להציץ וכרגע המצב נראה בסדר. אין לנו עדיין סיכומים לגבי גודל המזרע. כאשר יהיו נפרסמם ובכל מקרה, נראה שכמות המחירים שמקבלים הזרעונים הארוכים עומד על כ- 1,350-,1400 $ לסוג א' ו- 350 $ לסוג ב'.

 

אבטיח לגרעינים

נראה שלפי עומק ההרטבה, יזרעו כ- 100,000 דונם , כאשר רמות המחיר עומדות על כ- 10 ₪ לק"ג, לאחר הוצאות דייש. נקווה שרמות המחירים הנ"ל יישמרו בהמשך.

 

תירס לגרעינים

הגידול משתרע השנה על פני כ- 15,000 דונם, כאשר מחירי הגרעינים נעים בין 135-140 $ לטון בשדה. זהו גידול שיכול, בתנאים מסויימים, לשמש כאלטרנטיבה לגידולים אחרים, אבל ללא פריצת דרך בכמות יבול הגרעינים לדונם, הגידול יהיה נתון לתנודות חריפות בעקבות התנודות שיהיו ברמות מחירי הגרעינים בעולם, ובכל מקרה, זהו גידול שאפשר, כמו בחיטה, להגן עליו בבורסה ויש לשקול ברצינות באיזה כמות באיזה מחיר לעשות הגנות, ולצאת לדרך – המנגנון קיים ורצוי לעשות בו שימוש !

 

כותנה

בשבועיים האחרונים עלה שוק האקלה בכ- 10 סנט לליברה וכל מי שעדיין יכול לזרוע כותנה טוב יעשה. נראה כרגע, בזהירות המתחייבת, כי נוכל לגדל השנה כותנה מבלי להיזקק לרשת הבטחון ואפשר יהיה להתחיל לשים כסף בקרן רשת הבטחון, כפי שהוחלט. מחירי הזרעים – אנחנו שומעים, שלעומת מחיר מחיר זרעי האקלה שנשאר ברמתו כבר שנה שלישית, הרי שמחיר זרעי הפימה הולך ועולה והפער, נכון להיום, עומד על למעלה מ- 10 ₪ לק"ג. אין לנו שום יכולת לנהל מו"מ עם חברת "זרעי ישראל", הם היחידים שמוכרים זרעי פימה בארץ, דבר המאפשר להם להתנהג כאילו אין מחר. אנחנו גם שומעים שמועות על מגדלים שמקבלים זרעי פימה במחרים נמוכים מהמחיר שהוצהר ע"י "זרעי ישראל" – מצב שהוא בלתי נסבל מבחינתנו. כאשר נדע יותר פרטים, נפרסמם ובכל מקרה, יש לנסות ולהוריד את מחיר הזרעים. אין שום הצדקה לשלם למעלה מ- 31 ₪ לק"ג זרעים.

 

ירקות לתעשייה

 

אפונה בימים אלה מתחיל הקטיף. כרגע נראה שהיבולים בסדר גמור וגם איכות האפונה בסדר. נציגי המגדלים במפעלים, כפי שכבר פרסמנו, הם: יגאל פרס – ב"פרי גליל"; מיכי בדוח ב"סנפרוסט" ו"זנלכל"; שאול ב"מילוטל". בכל בעיה שמתעוררת אל תהססו לפנות אליהם בכדי שנוכל לעזור ולפתור בעיות.

תירס  -  לאחר שנסגר ההסכם מתחילות הזריעות בשטח. נקווה שנוכל למצוא פתרון למגדלי עונה ג' האחרונים, אנו עושים מאמצים בכיוון ונקווה שישאו פרי, אבל תמיד תזכרו: בסופו של דבר, כל מגדל עושה את חשבונו הוא ובאם נראה למי מכם שאין באפשרותכם לגדל בתאריך שלדעתכם הוא מאוחר מדי, יש אלטרנטיבות אחרות שאפשר לבדוק (חמניות, תירס גרעינים, כותנה).

עגבניות -  השתילות ממשיכות לפי התכנון, כך שעדיין ההסכם עם מפעל "מילוז" ו"גן שמואל" לא נסגר ונחתם. מפעל "צ'אם" חתם על ההסכם כפי שסוכם והמכתב נמצא אצלנו חתום. נקווה שהמפעלים האחרים יתעשתו ויחתמו גם הם לפי התנאים שסוכמו עם "צ'אם" ו"פרי ניר".

 

מועצת הצמחים

התקציב לעונת 2005 טרם אושר על ידי שולחן הירקות ואנו מקווים לאישורו בימים הקרובים. מסתמן מצב שבו גובה ההיטל יישאר כמו בשנת 2004, כאשר המועצה תמשיך לספק את כל השרותים שהיא סיפקה עד היום. בנוסף, אנו בודקים את האפשרות להעביר את כספי התירס - שעד היום עברו דרך המועצה,  ששימשה צינור בין המפעלים למגדלים - דרך ארגוני הקניות ולא דרך המועצה. כאשר נקבל החלטות ואישורים מתאימים, נודיעכם כמובן.

 

שחת ותחמיצים

מחירי הקש יפורסמו בקרוב. עדיין לא נקבע המחיר ועל פניו נראה שהוא יהיה לפחות ברמת העונה שעברה, עם מגמת עליה.

 

 

                                                                    בתקווה לעוד קצת גשם,

 

                                                                             פיני מהר"מ

                                                                           ר. מדור גד"ש

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד