ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
בין עלון לעלון - מרץ 2005

 

חיטה

לצערנו הרב אנחנו עומדים, כנראה, בתוך שנת בצורת. היום נערך סיור בצורת ראשון בנגב, בהשתתפות ועדת הבצורת. מזג האוויר בימים האחרונים לא מאיר פנים, ולא נראה כרגע שינוי לטובה באופק. אנחנו, כמובן, מתארגנים לקראת המצב ובהמשך השבוע נסייר עם ועדת הבצורת גם בצפון, באזור בית שאן ועמק יזרעאל המזרחי, גם שם המצב לא מרנין במיוחד.

לעומת זאת, מחירי החיטה ממשיכים להיות גבוהים – בסביבות $200  לטון ונקווה שכך ימשיך עד לקציר. אנחנו, בכל מקרה, ממשיכים לנסות ולשדרג את ההגנות שעשינו על כ- 60,000 טון, לפני כ- 3 חודשים ולמי שרוצה להוסיף ולקנות הגנות על כמות נוספת. כמובן שנמשיך ונעדכן ככל שהמצב יתפתח. בימים האחרונים נכנס המו"מ עם חב' "תבואות" להילוך גבוה, בכדי לסכמו, כפי שנכתב במכרז, עד לסוף חודש זה. נקווה שנעמוד במשימה ונגיע לעונה אחרי שכל ההסכמים חתומים וכל ההסדרים ברורים לכולם.

אני רוצה לחזור ולהדגיש את החשיבות המכרעת שאנו רואים, בטיפול בפשפש הקמה. אלה שלבים קריטיים ועתיד החיטה המקומית, לא פחות, מונח כאן לפנינו. על כל אחד ואחד, בתחומו ובשדהו, לעשות את המקסימום בכדי להדביר את הפשפש. אין להקל ראש. אנו חייבים להביא השנה למשטחי הקבלה, את החיטה נקייה מפשפש הקמה ובאיכות טובה, בכדי שנחזיר את שם החיטה המקומית למקומו הראוי.  

עניין אחרון לנושא החיטה, הוא : הורדת שטחים לשחת. יש להשתדל להוריד מה שפחות, א. מכיוון שמחיר הגרעינים גבוה ובחישוב כלכלי, גרעינים תמיד עדיף על שחת. ב. הורדת שטחים נרחבים תביא להורדת המחירים גם בשחת ובהמשך, גם בקש חיטה. לכן, כל אחד יעשה חישוב טוב טוב ואם אפשר להשאיר לגרעינים – ישאיר. אין לנו בעיה השנה (לצערנו) של חיטה עודפת. 

חימצה

למרות כמות השטח הגדולה שנזרעה השנה, מזג האוויר אינו מאיר פנים גם לגידול זה. השרבים השנה נראים כרבים יותר לעומת שנה שעברה, בנקודת הזמן הזו, וכאשר רוב השטחים נמצאים בתחילת הפריחה. הסיכוי ליבול בתחום הממוצע אינו גבוה במיוחד ולכן, כל מי שיכול ותכנן להוסיף מים לגידול – יעשה זאת. להערכתי, לא יהיה השנה עודף גדול, אם בכלל, בכמויות החימצה שייקצרו. 

חמניות

הזריעות נגמרו בימים אלה. בינתיים נראה שהנביטות יפות וכולי תקווה שהגידול יתפתח וימשיך יפה. רמות המחירים, כפי שכבר ציינו, הן פחות או יותר כמו לפני שנה. 

כותנה

מכירות הפימה נמשכות ונמכרו למעלה מ- 60% מהיבול המתוכנן, ברמות של 95-98 סנט לבושל. האקלה עדיין מדשדשת במקום ועדיין לא נמכר כל היבול של 2005 ונעשים מהלכים למכירתו, וגם התחלת מכירה של יבול  2006למרות שיהיה קטן מאד. סך שטח המזרע יגיע לסביבות 130 אלף דונם – נמוך לעומת הציפיות שלנו, ונקווה לזרוע בשנה הבאה קצת יותר. 

 

ירקות לתעשייה

אפונה - קטיף האפונה החל בימים האחרונים. היבולים, בינתיים, בינוניים. האיכות בסדר ונקווה שככל

שתתקדם העונה, יגדל היבול. בכל מקרה, אנחנו מתילים להתכונן לעונה הבאה בנושא זרעים וכו'.

תירס ועגבניותממשיכים לזרוע ולשתול לפי הסדר ונקווה שהעונה תהיה קלה.

מזרע התירס גדל השנה בלמעלה מ- 40% לעומת שנה שעברה והזמנות המפעלים עומדות על כ- 6,000 טון.

            בעגבניות – הכמות בסביבות 200 טון הזמנות – זו ירידה קלה לעומת 2005 . 

 

תחמיצים ושחתות

אחרי הרבה ויכוחים ומו"מ ארוך, סוכם עם נציגי פורום מרכזי המזון, כי לגבי חלק מהשחתות והתחמיצים, יפורסם מחיר מוסכם, ולגבי החלק שלא הגענו לסיכום – יפורסם המחיר בנפרד.

להלן פירוט המחירים: 

                                                                
 

שחת דגן - 610 ₪ לטון  במתבן   - המלצת הארגון. 

שחת אפונה - 690 ₪ לטון  במתבן   - המלצת הארגון. 

שחת בקיה - 695 ₪ לטון  במתבן       - המלצת הארגון. 

שחת תלתן - 695 ₪ לטון  במתבן       - המלצת הארגון. 

שחת שבולת  - 650 ₪ לטון  במתבן   - המלצת הארגון. 
 

תחמיץ תירס - 565 ₪ לטון  חומר יבש בקמה   - בתיאום עם פורום מרכזי המזון. 

תחמיץ סורגום - 453 ₪ לטון חומר יבש בקמה  -  בתיאום עם פורום מרכזי המזון. 
 

מחיר הקש ייקבע בהמשך. 
 
 

                                                            פיני מהר"מ

                                                            מדור גד"ש

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד