ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
בין עלון לעלון - נובמבר 2006

חיטה

הגשם פסק ולפי מפות מזג האוויר, לא נראה באופק בעשרת הימים הבאים. אנחנו נמצאים בקו הגמר של זריעות החיטה, ושוב הפסקת גשמים ארוכה ארוכה מדי. נקווה שמזג האוויר ישתנה בקרוב ויבוא גשם גדול, כי הזריעות הראשונות כבר צמאות למים.

מחירי החיטה - ממשיכים להיות גבוהים מאד, ברמות של כ- 260 $ לחודשי המסחר הקרובים. גם לקראת יולי 2007 המחירים גבוהים ומשקפים את המחסור בחיטה, גם למאכל וגם למספוא, כאשר מחיר חיטת המספוא נמצא ברמות של כ- 220 $ לטון. אנו תקווה שהמחיר הנ"ל יישמר עד לקציר, אבל הזמן עדיין ארוך ואין לדעת מה יקרה עד למאי 2007.

תמיכה לפי הידוע לנו, הכסף אושר (5 מיליון ₪) בוועדת הכספים, כתמיכה למזרע שמתחת לקו הבצורת, ונקווה שבקרוב נוכל להעביר את הכסף אליכם מבלי להתקל בעיכובים נוספים מצד חשבות משרד החקלאות. הנתונים כבר מוכנים וערוכים.

מחקרים אנחנו סוגרים בימים אלו את תכניות המחקרים לעונה הקרובה, כאשר במרכזם נסיון נוסף לפתור את בעיית גלוטן האינדקס. אנו מבקשים לקבל מכל טון חיטה שסופק בעונת 2006, 1 ₪, בכדי לתגבר את העבודות והמחקרים בנושא הנ"ל, תוך תקווה למציאת פתרונות.

אנו קוראים לכולם להמשיך לעבוד ולזרוע לפי המלצות צוות הגלוטן, ולא להשתמש בזנים המוגדרים "חלשים". יש מספיק זרעים מהזנים ה"חזקים" ואין פאניקה.

חימצה

הביקוש לחימצה לקראת שנת השמיטה הולך וגדל, ובעקבותיו המחיר, לפחות בהצהרות. לטעמי, מחיר החימצה, טוב לו שיישאר ברמות של 3 ₪ לק"ג, ולא יותר. עליית המחיר תביא עלינו בעיות קשות בתחום המכס וההגנות שהוא נותן לנו. אינני רוצה למצוא את עצמנו נלחמים ונאבקים במקום שלא צריך. אנחנו יכולים להגיע השנה למזרע של כ- 120-130 אלף דונם, תוך שמירה על יציבות מחיר של כ- 3 ₪ - מצב שיאפשר לנו גם בשנת השמיטה לקבל מחיר דומה, במזרע קטן בהרבה.

חמניות

רמות המחירים ממשיכות להיות יציבות ב- $ לטון, וגם כאן חשוב להמשיך ולשמור על יציבות מחירים, כאשר גודל המזרע באזור 90-100 אלף דונם לעונה הקרובה. נקווה שתוצאות הנביטה של השנה שעברה יחזרו על עצמן ונוכל לזרוע בשקט יחסי.

תחמיצים ושחת

מחיר תחמיץ חיטה לעונת 2007 מומלץ בשיתוף עם פורום מרכזי המזון, ונסגר על 457 ₪ לטון חומר יבש בקמה. לשמחתי, אפשר לבשר על מחיר התחמיץ כבר בתאריך מוקדם זה, מה שנותן לכולם את האפשרות לתכנן את המזרע הקרוב בצורה יותר מסודרת ונכונה.

גם מחירי השחתות ותחמיצי הקיץ יפורסמו בקרוב בהחלט חידוש מרענן בהסכמות בינינו לבין מרכזי המזון, כאשר ברור לשני הצדדים כי מועד מוקדם בקביעת המחיר, משמעותו: יציבות והפגת מתחים.

כותנה

כולנו מתכוננים לאירוע היובל למועצה, שייערך בעין שמר ב- 14 לחודש דצמבר, אחה"צ.

מכירות הכותנה לעונת 2007 מתקרבות לרמה של 10,000 טון סיבים פימה, במחירים של כ- 1 $ למגדל לליברה, בהחלט מחיר שאמור להגדיל את המזרע לעונה הקרובה.

תירס גרעינים

הגידול חוזר לשדות הארץ ויכול בהחלט לשמש אלטרנטיבה לגידולי הקיץ במחזור גידול פשוט וקל יחסית. מחירי שיא לקראת העונה הקרובה, בהחלט אפשר לחתום על הסכמים ברמות של כ- 175-180 $ לטון גרעינים בשדה. ברמות מחיר כאלה, בגידול שיכול להשתמש במי-קולחין, בהחלט יש על מה לחשוב. מכוני התערובת מוכנים לעשות הסכמים, וגם גלעם + מענית חוזרים לתמונה.

אפשר לעשות הגנות על מחירי גרעיני תירס ברמה של כ- 170 $ נטו למגדל, בעלות של כ- 5 $ לטון. אפשר לפנות אלינו ונוכל לעזור.

 

ירקות תעשייה

אפונה בימים אלו מתחילות זריעות האפונה, כאשר הזמנות המפעלים עומדות על כ- 12,000 טון בהחלט הזמנה גדולה. המחיר לאפונה עלה ב- 4 אחוז לעומת עונת 2006, לפי ההסכם. לצערנו, חברות הזרעים, אשר אמורות היו להביא את הזרעים לארץ באמצע אוקטובר, לא הצליחו, בשל סיבות שונות, לעמוד בהסכמים שנחתמו בזמן מבחינתנו, ואנו צפויים לבעיות של תזמון הזריעה בזנים המתאימים לתחילת העונה. אנו עושים מאמצים גדולים לזרז את הגעת הזרעים ולהקטין את הבעיה, ויש להתאזר בסבלנות.

אפונה עדינה בנושא זה יש נתק בינינו לבין מפעל "סנפרוסט" ו"יעדים", ובגדול, יש חשש שנמצא את עצמנו עם מגדלים שלא נשמעו להחלטות שלנו עצמנו, וסיכמו בצורה כזו או אחרת עם "סנפרוסט". אנחנו חוזרים ומבהירים, כי אין לחתום ואין לסכם על גידול אפונה עדינה. החוזה שאנחנו צופים גרוע ומסוכן למי שיחתום.

תירס ועגבניות - המו"מ מתחיל להיכנס לתלם, ונקווה שנצליח לסיימו בהקדם. לטובת כולם, עד לסיום המו"מ אין לחתום ואין להתחייב, לא על דונמים וכמובן לא על מחירים. ההזמנות בשני הגידולים גדולות והאלטרנטיבות רבות, ולכן, סבלנות!

מועצת הצמחים

בימים האחרונים התקבלו המלצות הצוות שמונה על ידי שר החקלאות. השר עדיין לא קיבלן. בהנחה שרוב ההמלצות יתקבלו, אנחנו עומדים בפני עידן חדש במועצה. היטלים קטנים בעשרות אחוזים לעומת שנים עברו והרבה פחות שרותים ממה שהורגלנו. אנחנו לומדים את המשמעות של הדברים וברגע שיתקבלו ההמלצות ע"י השר, נוכל להחליט כיצד לנהוג בהמשך הדרך. ברור כי יש פעילויות שחשוב שנמשיך לעשות ביחד, כמו: מחקרים, קנט, פקחי איכות, נציגי מגדלים וכו'.

נהיה חייבים להתארגן בצורה מסודרת וברורה לכולם, כי כידוע לכולכם, כוחנו באחדותנו והליכתנו ביחד.

 

                                 בתקווה שארובות השמיים ייפתחו,  וגשם גדול יבוא עלינו,

                                                                          פיני מהר"מ, מדור גד"ש

 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד