ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
בין עלון לעלון - ינואר 2007

 חיטה

נכון להבוקר, אנחנו אחרי שבת גשומה, ולפנינו עוד יומיים של גשם. נקווה שבאמת יתאמתו תחזיות החזאים, והגשם ימשיך לרדת. בשבועות האחרונים הגשם יורד כ- 9-10 מ"מ בשבוע ובאם יימשך הגשם בתפרוסת הנ"ל, עוד נוכל לקצור יבול השנה, אולי אפילו סביר.

בינתיים, אנחנו ממשיכים להתארגן לקראת הקציר הקרוב, מבחינת מקומות אחסון ואתרי קליטה. יש לקבל החלטה לגבי המשטח בצפון, באם להחזיר אותו למנפטה או במקום אחר. לגבי המשטח במשקי הדרום, עוד לא ברור מה בהמשך, האם נמשיך במתכונת של 3 השנים האחרונות, או נשנה. ברור כי משטחי ערבוב יהיו. השאלה באיזה מתכונת.

חברת ההשגחה התחלפה ואנחנו חוזרים לחב' ג'סקו. נקווה שהחזרה לא תהיה קשה ונוכל לעבור עונה קלה, לפחות מבחינת חב' ההשגחה.

תמיכה – אנחנו עדיין מסתובבים סביב עצמנו ולא מצליחים לפרוץ את מחסום חשב משרד החקלאות. נקווה שבימים הקרובים העניין ייפתר, אבל אי אפשר להבטיח כלום, וגם לא מתי.

מחירי החיטה ממשיכים להיות גבוהים. כך גם מחירי חיטת המספוא. נקווה שכך ימשיך ונגיע לקציר עם מחירים גבוהים.

עתירת טחנות הקמח – הדיון בתביעה המתבררת נגדנו בבית המשפט נדחה לאמצע חודש מרץ, וכולנו תקווה שנצא ממנו בשלום.

 

חימצה

נזרעו כ- 120,0000 דונם. כ- 40,000 דונם נזרעו בבעל, רובו של שטח הבעל בנגב. נקווה שהחורף יאיר לנו פנים ונוכל לקצור יבול סביר. מחירי החימצה ממשיכים להיות גבוהים והחיצה נמכרת ברמות של 3.2 ₪ לק"ג, מחיר שהוא בחלק העליון של המחירון. אני מקווה שכולכם חתמתם על חוזים. באם לא, זה הזמן ! אל תחכו לקציר.

 

חמניות

המזרע המתוכנן בארץ עומד על כ- 80,000 דונם. אנחנו רואים בשנים האחרונות יציבות בדונמים ובמחירים. אנו שומעים על חדירה של חמניות מסין לתוך השוק הספרדי, התופסות נתח הולך וגדל של שיוויון במחירים, שהם כ- 50% ממחיר חמניות ישראליות. נכון שבינתיים האורך של החמניות הנ"ל קצר יחסית בהשוואה לחמנית שלנו, אבל אין ספק, שגם באורך כזה, עם מחיר כזה, המצב נעשה קשה יותר ויותר וההתמודדות עם השוק הספרדי נעשית מסובכת.

ושוב, יש להעלות על השולחן את השיווק המאורגן, כמו בכותנה, חיטה ובוטנים, לדעתי שיווק כזה יכול לעזור לשמור אותנו בתמונה לאורך זמן רב יותר. כמה אינני יודע, ברור שריבוי משווקים מישראל על כמות קטנה, בתוספת תחרות מסין, לא עוזרת לנו – בלשון עדינה.

 

אבטיח גרעינים

מזרע של כ- 100,000 דונם מתוכנן להיזרע בארץ. תחילת הזריעות – איפה שהוא בתחילת מרץ. המחירים בהחלט גבוהים (אנחנו בהכנות לשנת השמיטה). אני ממליץ לכולם לחתום על חוזים קודם לתחילת הזריעה ולא לאחר מכן.

 

כותנה

סוף סוף הסתיים הניפוט בכל המנפטות, ואנחנו יכולים לסכם ולהתכונן לעונה הבאה. לפי הנראה, שטח המזרע לא יגדל בהרבה לעומת עונת 2006, וזה חבל. רשתות הבטחון נקבעו, רמת המחירים בשוק נראית בהחלט סבירה ואפשר להגדיל את שטח המזרע. נקווה שבכל זאת, עד תאריך הזריעה, השטח יגדל.

 

תחמיצים ושחתות

מחיר תחמיץ החיטה נקבע כידוע על 457 ₪ לטון חומר יבש. בימים הקרובים נקבע את מחירי השחתות ותחמיצי קיץ. כאשר ייסגר המחיר – נפרסם.

 

תירס גרעינים

הגידול חוזר לשדות הארץ. המחירים גבוהים מאד – 225-230 $ לטון במכון התערובת, כאשר המחיר למגדל כ- 25$ פחות (קציר והובלה). הגידול פשוט יחסית וקל, ויכול לשמש כדו-גידול וכאלטרנטיבה לגידולים אחרים, ולכן יש לשקול ברצינות. כמובן שאפשר להשתמש בכל סוגי המים וגם כאן יתרון. אפשר לקבל פרטים אצלנו בארגון, כמו גם לעשות הגנות דרכנו.

 

  

ירקות תעשייה

עגבניות – המו"מ על הספקת עגבניות הסתיים מבחינתנו לא כל כך טוב, רצינו לסגור הסכם לשנתיים (2007-8), לצערנו חלק מהמפעלים לא הסכים ולכן, חתמנו על הסכם לעונה אחת. התנאים הם אותם תנאים של עונת 2006, ורק בתוספת הצמדה למדד מעל ל- 2 אחוז.

תירס – אנחנו לקראת קו הגמר בנסיונות לברר מה קורה בפרי גליל ולאן העסק הזה מתקדם. אנחנו מתכוונים לאסוף את כל המגדלים בסוף השבוע הקרוב, וזאת בכדי להתעדכן ולהחליט מה ואיך להתקדם.

מועצת הצמחים – עדיין לא ברור מה קורה. נכון להיום, שר החקלאות עדיין לא חתם על צו ההטלים ולא ברור איך העסק יתקדם. מכל מקום, אנחנו מתארגנים להמשך פעילות משותפת בנושאים שחשובים לנו: מחקר, נציגי מגדלים במפעלי, פיקוח על התוצרת וכו', וזאת במקרה ומועצת הצמחים לא "תתרומם".

אנא שימו לב לפרסומים ולבקשות.

 

נ.ב.

עדיין לא סיימנו את הטיפול בנושא כספי ההיטלים לעונת 2006 בעגבניות. בתירס אנחנו פועלים לפי הסיכומים. המגדלים ששילמו את מלוא ההיטל מקבלים החזר דרך משקי בית שאן, ונקווה שנוכל לסכם גם את נושא העגבניות בימים הקרובים.

 

                                     בתקווה להמשך גשמים,

 

                                                      פיני מהר"מ

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד