ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
בין עלון לעלון- מאי 2007

חיטה

נכון להיום נקצרו כ- 70 אלף טון חיטה באיכות טובה. לפי הצהרות המגדלים אנחנו נקצור כ- 135 אלף טון, בהחלט עונה בינונית מבחינת היבול.

בנגב הוכרזה בצורת, והשדות, בעיקר במזרח הנגב, נפגעו. שדות המדגם נבחרו, ואפרים שלמה נמצא בשטח, רושם את השדות, היבולים, וכו'.

מחיר החיטה. לאחר 5 ימי רביעי במאי, נקבע על $ 230.2 לטון. ב- $ בהחלט מחיר יפה וגבוה, אליה וקוץ בה, שער הדולר נמוך מאד ופוגע בנו קשות. נקווה שלהבא נדע לעשות הגנות מטבע בזמן, ולא ניפגע בצורה קשה כל כך. זוהי עונה שניה שאנחנו נפגעים, ועדיין לא הפנמנו, כנראה.

עד היום נפסלו כ- 400 טון חיטה סה"כ, על גלוטן אינדקס מתחת ל- 40, בעיקר מהזן "גליל". בכל שאר החיטה, האינדקס גלוטן בהחלט גבוה, נקווה שכך יימשך. נראה לי שההחלטה שלנו, להוציא את הזנים ה"חלשים" מהמזרע בהחלט עזרה, ונקווה שהכיוון לא ישתנה.

גם החיטה עם גלוטן אינדקס בין 40-55, מגיעה בכמויות קטנות ונקווה שכך ימשיך.

הקנסות על החלבון יהיו השנה קטנים:

$ 1 - בין 9.5-10.4

$ 0.5 - בין 10.5-11.4

אדיש- בין 11.5-12.4

הפרס: $1 לחיטה מעל 12.5 אחוז חלבון.

מכאן, כי ערבוב לחלבון לא כדאי בשנה זו.

חיטה פסולה נמכרה ב- $ 212 לטון במשטחים. עלות ההובלה מהשטח ועד למכון התערובת על הקונה.

המחסן החדש במנפטת העמק נפתח לקליטת חיטה, ונכון להיום נקלטו בו כ- 15 אלף טון. אני רואה בבניית המחסן במנפטת העמק (ובהמשך אני מקווה שגם במשקי הדרום יבנו מחסן) מהלך אסטרטגי שלנו, המגדלים, לאחסון החיטה שלנו, במחסנים שלנו, באזורים עצמם מהלך הכנה למכרז הבא.

תמיכה: אנחנו פועלים לטפל בנושא התמיכה לשטחים שמתחת לקו הבצורת, ונקווה שבסופו של דבר, נוכל לקבל תמיכה מהמדינה, גם השנה. במקביל, מהלך של ביטוח הכנסה בעזרת הקנט, בתמיכת המדינה, עומד בינינו לבין משרד החקלאות והאוצר, במרכז. מערכת דיונים, ונקווה שלפחות הפעם ייצא מזה משהו.

הכנות לקראת שנת שמיטה, ומכירת החיטה לגורמים שונים שאינם מכוני התערובת, ירדן וכו' - זהו נושא נוסף שבו אנו עוסקים. בימים הקרובים ננסה לשלוח חיטה לירדן, כדי שהירדנים יוכלו לטחון חיטה, לבדוק את טיבה. נקווה שהחיטה תהיה באיכות משביעת רצון מבחינתם, ונוכל ללמוד איך כל המערכת עובדת, הובלה, מעבר בגשר,תעודות בריאות, מכס וכו'.

חומוס

אנחנו ערב הקציר ונקווה שהשרבים החזקים שהיו בסוף אפריל לא עשו נזק גדול מדי, והיבול יהיה סביר ויספיק עד לשנה הבאה. כמות הדונמים הגדולה שנזרעה נותנת תקווה שכם יהיה. המחירים יציבים על 3.2 ₪ לק"ג ואנחנו מתחילים להתארגן לשנת השמיטה.

חמניות

השדות כולם צהובים, פורחים ויפים, ונקווה שהיבול בסוף הגידול יהיה בהתאם. המחירים יציבים, כאן אין השפעה לשנת השמיטה. מזרע של כ- 100 אלף דונם, בהחלט יפה ומספק.

אבטיח גרעינים

נזרעו שטחים גדולים, המחירים בהחלט טובים, כאשר חלק מהיבול מיועד לשנת השמיטה. הגידול הנ"ל בהחלט מושפע מהשמיטה, ונקווה שלפחות בחלקו אפשר יהיה לגדל בשנה הבאה.המחירים בחלק הגבוה של הסקלה ושימשיך כך.

כותנה

נזרעו כ- 110 אלף דונם, בהחלט מזרע קטן יחסית. כ- 85 אלף דונם פימה, כ- 20 אלף דונם אקלפי וקצת אקלה. בינתיים השוק רגוע ונקווה שיתעורר כלפי מעלה בקרוב. גם כאן השפעה גדולה של שער הדולר, המכרסם קשות ברווח לדונם.

ירקות תעשייה

אפונה קטיף האפונה הסתיים, כאשר הושארו בשטח כ- 1,300 דונם, מתוכם נלקחו כ- 650 ד' לזרעים והשאר לא מתאימים לזרעים. אנחנו מתארגנים לקראת סיכום ה"פול", ועדת חריגים, וכו', והתשלום הראשון יהיה ב- 21 ביוני.

נושא שחזר השנה לקטיף האפונה ואסור שיחזור, הוא הקוצים. יותר מדי אפונה נפסלה על מציאת קוצים. נראה לי שהמשמעת בנושא זה התרופפה וחייבים לחזור לתלם, אחרת נסבול קשות בהמשך !

תירס קטיף התירס החל לפני כשבוע, ובינתיים אין מה להוסיף בעניין. כמו בכל שנה, מיכי הוא נציגנו במפעלים, ואפשר וצריך לפנות אליו בכדי לקבל עזרה, הבהרות וכו'.

עגבניות קטיף עגבניות מתחיל השבוע. נציגנו במפעלים הוא דני פארן. גם כאן, כמו בתירס, אל תהססו לפנות ולבקש הסברים הבהרות וטיפול.

מועצת הצמחים כידוע לכולכם, מועצת הצמחים שבה לפעול. הבחירות היו ב- 30 בחודש מאי, ונקווה שהמועצה במתכונתה החדשה תפעל לשביעות רצוננו.

בכל מקרה, נושא תשלומי התירס, לפי החלטת שולחן הירקות, חוזר לעבוד דרך המועצה, שלהזכירכם, גם תיתן מימון לפרי גליל עבור התירס.

שנת השמיטה

כידוע לכולכם תגיע בתחילת ספטמבר השנה, ויש להתכונן אליה. אני חוזר, מדגיש ומבקש מכולם להכין את היתר המכירה לכל השטחים ולכל הגידולים. אל תגידו "אני לא צריך". אני ממליץ לכולם, ביום פקודה, להיות מסודרים עם היתר מכירה, בכדי שלא נמצא עצמנו מבלי יכולת לשווק את התוצרת.

                                    להת' לכולם,

                                          פיני מהר"מ, ר. מדור גד"ש

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד