ארגון עובדי הפלחה
ניר ותלם 3
מחירון דיגיטלי
בין עלון לעלון - יוני 2007

 

חיטה

הקציר הסתיים והביע הזמן לסיכומים.

נקצרו ועברו דרך המערכת כ- 120 אלף טון, באיכויות הנ"ל: הקטוליטר – 80.8 , לחות – 10% , חלבון – 12.2%, פסולת – 0.6, גלוטן אינדקסס – 85.7. בהחלט איכויות טובות, כאשר גם, ובעיקר, הגלוטן אינדקס ברמה גבוהה יחסית. נראה שההחלטות שהתקבלו בנושא זני החיטה היו נכונות, ואנחנו נמשיך ונבחן את הזנים בבדיקות מדוקדקות, בכדי להמשיך לייצב ולשפר את איכות החיטה המקומית.

בנושא המחיר, מצבנו יחסית טוב, אבל באופן כללי, לעומת מחירי החיטה בעולם, מצבנו מסובך ודורש טיפול. מצאנו עצמנו במצב בו מחיר הבסיס שנקבע על ידי משרד החקלאות, נקבע על 230.22 $ לטון, בעוד שלהביא חיטת מספוא מאירופה בתקופת הקציר, וגם כרגע, עולה כ- 240 $ לטון, ובנקודות זמן מסוימות, אף למעלה מזה. הרבה כבר נאמר על קביעת מחיר החיטה (הובלה ימית, הפרש בין חיטה אמריקאית לאירופאית משנת 2006 ו-2005 ) אבל במצב כזה, בו הפרשי המחיר הם כאלה, אנחנו מוצאים את עצמנו כאשר אין ביכולתנו, כמערכת, לעמוד בהתחייבויות שלנו כלפי הזכיינים. מצב בו אנחנו נדרשים לשלם קנסות ולהיכנס לוויכוחים אין סופיים על פרשנות להסכמים, תוך כדי איבוד אמון מצד משרד החקלאות, ושאלות נוקבות בקשר להחזקת המערכת כולה, לטובת חקלאי ישראל ומלאי החירום. קשה להגן על מצב בו, כאשר מחיר החיטה נמוך, יש עודפים והמדינה נדרשת לעמוד בפרץ ולקבוע מחיר גבוה ולהשלים הפרשי מחיר. במחיר חיטה גבוה, כולם מחפשים את החיטה והיא מגיעה רק לא לאן שהיא צריכה להגיע, למלאי החירום.

להזכירכם, אנחנו לפני שנת שמיטה, ואני תקווה שנוכל לסיים את החשבון ולקבל את שארית הכסף שמגיע לנו מהזכיינים, בלי תביעות גדולות מדי בטווח זמן קצר, ושנוכל להתחיל להתארגן לשנת השמיטה.

בצורת – אפרים שלמה מתחיל להעביר מקדמות, והמצב בשליטה.

תמיכה – שוב אנחנו עומדים כעניים בפתח, לפני משרד החקלאות, בניסיון לארגן תמיכה לשטחים שמדרום לקו הבצורת. נקווה ששוב לא ישיבו את פנינו ריקם, אבל העניין נעשה קשה משנה לשנה, והפתרון המהותי לא נראה כרגע קרוב, למרות כל הדיבורים היפים וההבטחות. נקווה שנצליח  להיפגש עם שר החקלאות בימים הקרובים, להסביר את המצב ולקבל את עזרתו.

 

חימצה

הקציר התחיל בימים אלו. השרב הממושך באפריל פגע בכמויות, ואנו שומעים על יבולים נמוכים יחסית. אני תקווה שלא יותר מדי, ובכל זאת השטחים המושקים יקבלו יבול סביר. המחירים ממשיכים להיות יציבים. נקווה שיימשך כך.

 

חמניות

השדות מתחילים להתייבש. נקווה שכאן השרב לא פגע קשה מדי והתוצאות יהיו סבירות.

 

ירקות לתעשייה

אפונה – התשלום השני על האפונה לפנינו, חשבון הפול הסתיים ואנחנו מתארגנים לעונה הקרובה. נהיה חייבים לנהל מו"מ לגבי המחיר, ונראה איך העניין יתפתח.

תירס – קטיף התירס התחיל ואנחנו מדווחים על יבולים נמוכים בבית שאן, ורגילים – בשאר האזורים,  וכמו כן, על מחסור בתירס לקראת סוף העונה. סוכם כי על תירס שייזרע מה- 25 ביוני, תשולם תוספת של 50 ₪ לטון.

עגבניות – אנחנו באמצע הקטיף, היבולים בינוניים, בריקסים רגילים, בקיצור – עונה בינונית.

 

שמיטה

אני מזכיר לכולם: שנת השמיטה מתחילה ב- 13 בספטמבר שנה זו. על כולם לחתום על היתרי המכירה ! אל תגידו שלא ידעתם, ושלא היה זמן. חייבים לסיים את ההתארגנות.

 

מחיר קש תירס – 370 ₪ במתבן.

 

 

                                                                              להת'

                                                                             פיני מהר"מ

 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד