ארגון עובדי הפלחה
ניר ותלם 3
מחירון דיגיטלי
בין עלון לעלון - יולי 2007

 

חיטה

פרס/קנס - לפני כ- 10 ימים נמסר דו"ח פרס/קנס לזכיינים ולנו. הדו"ח מראה כי בממוצע נקבל כ- 5 $ לטון. לפי ההסכם, עד שבועיים מפרסום הדו"ח אנחנו אמורים לקבל את הכסף. כרגע אנחנו נמצאים במחלוקת עם תבואות על כמויות החיטה שסיפקנו השנה, כאשר תבואות תובעים מאתנו לפצות אותם על נזקים שנגרמו, לטענתם, מאי-הספקת חיטה לפי ההתחייבות שלנו. כרגע המצב הוא, שלפני שנפתור את המחלוקת עם תבואות, לא נקבל את הכסף על הפרס/קנס, ואת שני האחוז שנותרו לתשלום. אנחנו עושים מאמצים לקבל את הכסף, שנמצא אצל תבואות, ונקווה שבימים הקרובים נצא מהפלונטר ונוכל להתקדם.

שמיטה - במקביל, אנחנו ממשיכים להתכונן לשמיטה, בנסיונות למכור את החיטה לקונים אחרים, שאינם טחנות הקמח המקומיות (ירדן, פלשתינאים). כל האופציות נבדקות, כאשר לפי הידוע לנו, המדינה תשלים לנו את המחיר לרמה של 235 $ לטון, וזאת בתנאי שמחיר הלינקג' יהיה לפחות 235 $ לטון ואנחנו לא נצליח למכור במחיר זה. לצורך הנושא, תוקצב סכום של 18 מליון ₪, משהו כמו 40$ לטון ל- 100 אלף טון. במידה וההפרש יהיה גבוה יותר, או יהיו יותר טונות, יש אפשרות להגדיל את הסכום בהתאם לצורך.

אני מקווה שנצליח למכור את החיטה במחיר גבוה יותר, וכמובן שמחיר החיטה יישאר ברמתו הנוכחית (280-300 $ לטון).

תמיכה – באופן עקרוני סוכם על תמיכה של 5 מלש"ח, לאזור ה' דרום ולאזור הבצורת. אנחנו מתחילים לאסוף את הנתונים והאישורים, ונקווה שנוכל לקבל את הכסף לפני סוף השנה. במקביל, נתקבלה הסכמה עקרונית לביטוח הכנסה לגידול החיטה, דרך הקנט. ההסכם בו מדובר יהיה ל- 4-5 שנים, ויקיף את כל שטחי החיטה, בכל האזורים. פרטים, ככל שיהיו, והסברים, יימסרו בהמשך.

בצורת – נפגשנו עם אפרים שלמה בכדי לעדכן את הוצאות הייצור ונקודת האיזון. בימים הקרובים נסגור גם את הנושא הזה. בינתיים שולמו מקדמות ע"י אפרים, ובימים הקרובים ישולמו התשלומים.

הגנות חיטה – המחירים גבוהים, ובעיקרון ניתן לעשות הגנות. אנחנו יושבים על המדוכה ומנסים להמליץ המלצות לגבי העונה הקרובה, כאשר יש לקחת בחשבון את שנת השמיטה, והמחיר שאותו תשלים המדינה, במידת הצורך. כאשר יהיו המלצות יותר ברורות, נפרסמן.

 

חימצה

הקציר מסתיים, היבול נמוך יחסית השנה, וכל ההצהרות על הררי החימצה שיכסו אותנו, עוברות כנראה לשנה אחרת. להערכתי, נזקי השרב פגעו בכ- 30% מהיבול הצפוי.

נכון להיום מתחילים לדבר על מחירים  וחוזים לעונת 2008, המחיר 3.1-3.2 ₪ לק"ג. להזכירכם – שנת השמיטה. יש לשים לב כאשר מסכמים עם הסוחרים על היקף הגידול בעונה הבאה, כי הסוחר עמו סוגרים, מודע למצב בו לא יוכל להכניס חומוס מייצור מקומי למחסניו, כאשר יש לו כשרות בד"צ. יש לתכנן מראש, מה ייעשה בחומוס ביום הקציר, חס וחלילה שלא נמצא את עצמנו עם חומוס יפה, הסכם טוב, מחיר נהדר, אבל אין איפה לשפוך את המשאית.

 

חמניות

אנחנו ערב הקציר, נקווה שיהיה קציר טוב, באיכות טובה. נדווח כאשר נדע מה קורה.

 

כותנה

אנחנו תחת הרושם הקשה ביותר שהשאירה בנו הליכתו של גדי פורר ז"ל מאתנו. אין הסברים ואין מלים לתאר איש יקר וטוב לב, איש עבודה, איש הראש הפתוח והמחשבה הרחבה – על כל הנושאים בעולם, בכלל, ועל קידום גידול הכותנה בארץ, בפרט. הכל מתגמד ונעשה תפל, כאשר עומדים מול אסון כזה ואי אפשר להבין למה, ומה קרה פתאום.

 

ירקות תעשייה

אפונה – התשלום האחרון ב- 21 לחודש זה. בתאריך הזה ייסגר הפול ויוחזרו הכספים לכולם. כסף שנלקח בשלב הביניים עד סגירת הפול, להערכתי משהו כמו 0.5 אחוז מערך האפונה, יישאר לתשלומי הפול, לאחר טיפול ואישור של ועדת חריגים.

התחלנו את ההכנות לקראת העונה הקרובה: הזמנת זרעים, קבלת הזמנות מהמפעלים, ובשני נושאים שאנחנו חייבים לטפל:

  1. מו"מ על מחיר האפונה לעונה הקרובה - נתכנס בימים הקרובים ונגבש עמדה לגבי דרישותינו במו"מ.
  2. אחריות הקוטפים ביחד אתנו. אנו מחוייבים לתת דעתנו על נושא זה. נהיה חייבים לתקן את ההסכם או, לחילופין, להוסיף נספח בינינו לבין הקוטפים, על אחריות משותפת, על תאריכים הזריעה והקטיף, כמות הדונמים הנזרעת ואזורי הזריעה. לא נוכל לקבל שתעבור עוד עונה, בה לא משנה מה קורה בשטח – בסוף היום ה"פול" אחראי לכל הנזקים והמגדלים משלמים הכל אחד לשני.

תירס – אנחנו מתקרבים לרבע האחרון של הקטיף, כאשר בתקופה האחרונה נערכת מתקפה רבתי על חב' הדסים. המתקפה כוללת שריפת הציוד, קומביינים ומשאיות, וזריקת רימוני רסס לתוך המוסך והמשרדים. המשטרה עדיין לא שמה ידה על הפושעים, ואנחנו מחזיקים אצבעות שאף אחד לא ייפגע, ונוכל לסיים את הקטיף בצורה סבירה פחות או יותר, ובלי נזקים נוספים.

עגבניות – הקטיף, גם כאן, לקראת סיומו. כולכם קיבלתם את חליפת המכתבים בינינו לבין זנלכל. אנחנו רואים בחומרה רבה את מה שקרה במפעל, בנקודת הבדיקה, ובלא פחות חומרה את ה"טיפול" של המפעל בנושא. נעדכן בהמשך.

 

 

 

                                                                     להת'

                                                                     פיני מהר"מ

 

 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד