ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
בין עלון לעלון - פברואר 2003

 

חיטה

בשדות החיטה בנגב ובאזור בית שאן מתחילה להסתמן פגיעה מפאת מחסור במשקעים. אנחנו עוקבים בדאגה אחרי התחזית, שבינתיים אינה מבשרת טובות ומקווים שבכל זאת ירד גשם בימים הקרובים והנזק לא יהיה גדול.

אנחנו ממשיכים בהכנות לקראת העונה הקרובה, כאשר כפי שכבר אמרנו וכתבנו, כל החיטה תעבור השנה דרך המשטחים שיהיו באחריותנו וטיפולנו, משם החיטה תגיע לזכיינים בצורה מסודרת ומאורגנת.

מחירי החיטה ממשיכים לשמור על יציבות והם עומדים על 190-180 $ למגדל נכון להיום. אין זה אומר שום דבר על המחיר שיהיה בחודש מאי, אז, כזכור, נקבע המחיר. על כן מי שעדיין לא עשה הגנה ולא העביר אלינו כסף – זה הזמן!

נושא נוסף שכדאי מאד להתייחס בתשומת לב אליו הוא עש הקמה, שמתחיל להראות נוכחות בשדה. להזכירכם, עש הקמה הוא הגורם לגלוטן אינדקס נמוך ויש להקפיד ולנטר את המזיק ולטפל בהתאם, לפי המלצות המדריכים. העניין חשוב וחיוני לכולנו להספקת חיטה באיכות טובה, לכן – אל תקלו ראש.

 

חימצה

המצב בשדות בסך הכל בסדר. מחלת האסכוחיטה מתחילה לתפוס תאוצה ויש לשים לב ולא להזניח את הטיפול. כפי שכבר מסרנו, נזרעו בארץ כ- 50,000 דונם, שזהו מזרע קצת נמוך בהתחשב בצריכה המקומית שעומדת על כ- 13-12 טון בשנה. המחירים בהתאם גבוהים ואני ממליץ לכולם:

א.      לא להפר התחייבות להספקה גם אם המחיר שעליו סכמתם היה נמוך לעומת המחיר הנוכחי.

ב.       לשים לב עם מי חותמים ולא להתפתות לכל מני סוחרים שלא מכירים כי בסופו של דבר, על סחורה שתספקו אתם אמורים לקבל כסף, אז עדיף לקבל קצת פחות אולי, אבל לקבל תשלום ולא למצוא את עצמכם רצים אחרי הרוח.

ג.        לא להגזים ברמות המחיר. מחיר גבוה מדי ובליווי מחסור שאולי ייווצר בהמשך עלול להביא עלינו הפחתות מכס ולגרום לירידה מסיבית במחיר בהמשך.

 

חמניות

מזרע החמניות בעיצומו. לפי התכנון, המזרע יעמוד על משהו כמו 80,000 דונם וזהו מזרע סביר. המחירים ברמות של עונת 2003 ובדולרים ונקווה שישארו לפחות ברמה הזו.

 

ירקות לתעשייה

באפונה מתחיל הקטיף בימים אלו. אנחנו רואים בשדות הראשונים פגיעות מאסכוחיטה ונקווה שנזק לא יהיה גדול מדי. נקווה גם שהיבול יהיה סביר ונעמוד בהזמנות מהמפעלים. נציגי המגדלים במפעלים הם:

מיכי – בפרי גליל, יגאל פרס – בסנפרוסט וזנלכל, ושאול – במילוטל. בכל בעייה, אנו פנו אליהם וכמובן, גם אלינו.

עגבניות – השתילות מתקדמות בקצב סביר ונקווה שהקור שהיה בימים לא פגע בשתילים.

תירס – נסגר החוזה לעונה הקרובה ואפשר להתחיל לזרוע. הפרטים המלאים נשלחו אליכם במכתב.

 

תחמיצים ושחת

סוף-סוף, לאחר אלפיים שנות, כמו שנאמר, הצלחנו להגיע להסכמה עם פורום מרכזי המזון על המלצה אחת מוסכמת למחירי תחמיצים ושחת. המחיר המומלץ לתחמיץ חיטה הוא 415 ₪ לטון חומר יבש בקמה. בימים הקרובים נמשיך ונפגש לגבי תחמיצי  הקיץ והשחת לסוגיה השונים. אני יודע שלא כולם מרוצים מהמחיר המומלץ, אבל אין אפשרות להשיג תמיד כל מה שרוצים ומשא ומתן הוא לא רק משא אלא גם מתן. חשבתי בעבר וגם היום אני חושב שמחיר מוסכם הוא עדיף בהרבה על דף ירוק ודף כחול שהויכוחים ביניהם אף פעם לא נגמרים ובשמחה אני מוותר על הדף הירוק.

 

                                                                 בברכת המון גשם,

                                                                           פיני מהר"מ

                                                                               מדור גד"ש

                                                                                                           

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד