ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
בין עלון לעלון - אוגוסט 2004

 

 

חיטה

אנחנו בישורת האחרונה בקבלת הכסף וסגירת החשבון לעונה זו. אני מקווה שעד שהחוברת תגיע אליכם נוכל לברך על המוגמר וכל הכסף יעבור אלינו ונוכל בראש שקט להתחיל להתכונן לעונה הבאה.

אנו ממשיכים לטפל בנושא התמיכה לאזור ד', מתחת לקו הבצורת. כרגע אין עדיין תשובות סופיות בעניין ונקווה שהמשרדים הרלוונטיים יראו את המצב האבסורדי שאליו נקלענו השנה ונוכל, בעזרתם, לפתור אותו.

גם נושא הבצורת הולך ונסגר ונקווה שבקרוב יועברו התשלומים האחרונים.

שימו לב ! בהמשך החוברת מופיע מאמר בנושא זרעים מושבחים בחיטה והתקנות החדשות שנכנסו לתוקף - ופעלו בהתאם .

 

חימצה

הקציר נגמר, היבולים טובים, המחירים ידועים ואין שום סיבה ושום הגיון בנסיון להפחית את המכס על חימצה מייבוא בשלב כל כך מוקדם של העונה. יש מספיק חומוס לכולם, באיכות טובה. נקווה שהפעולות שעשינו עד היום יספיקו וכולם יקנו מכולם ונוכל להכין את העונה הבאה בצורה מסודרת ושקולה.

 

חמניות

הקציר בעיצומו. אנחנו מדווחים על יבולים טובים למדי ובאיכות טובה. נקווה שכך ימשיך ושהשמועות שאנו מתחילים לשמוע על סוחרים שמציעים מחירים נמוכים בספרד, בעקבות קניית חמניות בקונסיגנציה ממגדלים בארץ, אינן נכונות והמחיר שאפשר לצפות על חמניות ישראליות, יישאר ברמתו הנוכחית לטובת כולם.

 

ירקות לתעשייה

שעועית - הבלגן בנושא השעועית נמשך ועדיין לא הצלחנו לפתור את הפלונטר שנוצר בכל המערכת. מגדלים וקוטפים, הלקח שלנו בנושא הוא חד וברור: התארגנות המגדלים ושולחן ירקות לתעשייה הוא הגוף המרכז והמתאם ובמצב שבו השולחן לא נמצא בתמונה, החוזים השונים בין המפעלים והקוטפים, מפרט הקבלה שונה ואנחנו מוצאים את עצמנו פעם אחר פעם "עם הלשון בחוץ" ועם יכולת מאד מוגבלת לפתור בעיות שקורות – והן קורות ! אנו מנסים להתארגן לקראת העונה הבאה ואני קורא מעל דפים אלה, לכל מגדלי השעועית: אנא עזרו לנו לעזור לכם לנהל את הקשר בינינו לבין הקוטפים והמפעלים, בצורה הוגנת, הגיונית ושוויונית ככל האפשר.

אפונה  - אנחנו נמצאים בתוך המו"מ לקראת המזרע הקרוב. ביטוח הקנט נשאר כמו שהיה לפני שנה, אין שינוי בפרמיות ואין שינוי בשיפוי. אנחנו קוראים לכולם לאפשר לצוות המו"מ לנהל אותו בצורה מסודרת והגיונית ולא להבטיח הבטחות לקוטפים ולמפעלים, בעיקר לא לגבי כמות דונמים נזרעים וכו', כאשר מחיר האפונה לעונה הקרובה עדיין לא נסגר ולא הצלחנו להתקדם הרבה בנושא הסיווגים. ברור לכולנו שיש לטפל בנושא המזרעים המוקדמים, כאשר בשנתיים האחרונות, המזרעים הנ"ל נפגעו מאד ממחלות ושרבים והמגדלים לא רוו נחת מהגידול, וזאת בלשון המעטה.  

תירס – הקטיף בתירס נגמר ונקטפו, פחות או יותר, הכמויות המתוכננות ואין כל כך עודף כמו שנראה היה בתחילת הקטיף.

עגבניות – אנחנו לקראת סיום. הכמויות גדולות מהכמות המוזמנת. אין עדיין סיכומים, אבל ברור שחלק מהמפעלים קלט ויקלוט מעל ל- 110 אחוז מהזמנתו. נראה איך מסתדרים בנושא התשלומים ומקבלים אותם ככל שניתן מהר.

 

כותנה

המחירים בשבוע האחרון במגמת עלייה ונקווה שהמגמה תמשך. אנחנו לקראת הקטיף ונקווה שגם בכותנה, כמו בגידולים האחרים, היבולים יהיו טובים ולפחות מבחינה זו, תהיה עונה טובה.

אנו עסוקים בימים אלה בנושא הסיוע לכותנה, לקראת המזרע הקרוב וכמובן, לשנים הבאות, ויחד עם האפשרויות שאסור לוותר עליהן בנושא ההגנות על יבול האקלה, אני כולי תקווה שאפשר יהיה לשמור על היקף מזרע של בין 150-200 אלף דונם בישראל, גם בשנים הבאות.

 

מחירי שחתות ותחמיצים

לקראת העונה הקרובה אנו נפגשים עם פורום מרכזי המזון, בכדי להגיע להסכמות על מחירים לעונה הקרובה ונפרסמם בהקדם.

 

אני רוצה לאחל לכולנו שנה טובה, שנה חקלאית טובה, שנה מבורכת בגשמים, שנת יבולים איכותיים ושלום על הארץ.

 

                                                              שנה טובה,

                                                                    פיני מהר"מ

                                                                  ר. מדור גד"ש

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד