ארגון עובדי הפלחה
ניר ותלם 3
מחירון דיגיטלי
בין עלון לעלון - יולי 2004

 

 

חיטה

הגיעה עת הסיכומים. אני תקווה שעד שהחוברת תגיע אליכם נהיה כבר אחרי סוף החשבון וכולנו נראה את הכסף בחשבונות.

נקצרו השנה ועברו דרך המערכת כ- 120,000 טון חיטה, מהם : קצת יותר מ- 113,000 טון סופקו לזכיינים, כ- 2,000 טון חיטה אורגנית וכ- 5,500 טון של חיטה עם גלוטן אינדקס נמוך שנשלחה למכוני תערובת, עוד כ- 12,000 טון נקצרו לזרעים ולהערכתנו, עוד כ- 8,000 טון נמכרו מחוץ למערכת לסוחרים שונים.

ולאיכויות:  הקטוליטר -  הממוצע עומד על    82 , לחות-  10.7 , פסולת -  0.7  אחוז.

כ- 74,000 טון חיטה עם חלבון    12 אחוז ומעלה.

כ- 8,000   "     "      "    "       10.5-11 אחוז.

כ- 7,500   "     "      "    "    9.5-10.5   אחוז.

כ- 4,000   "     "      "    "    11.5-   11 אחוז, במסגרת חלבון אדיש.

כך שבסה"כ, ניתן לומר כי איכות החיטה בהחלט טובה השנה, למרות שכמות החיטה עם חלבון נמוך לא קטנה, כאשר הקנס שנקבע על חלבון נמוך מ- 10.5 עומד על 7.5 $ לטון וקנס לחיטה בין 10.5 ל- 11 עומד על 2.5 $ לטון.

הפרס על חלבון השנה עומד על 1.01 $ לטון לחיטה בין 11.5-12 ו- 2.39 $ לטון לחיטה עם חלבון מעל 12 אחוז.

ניתן לומר, כי שני משטחי הביניים שעבדו השנה עבדו בצורה טובה ומסודרת והפתרון הנ"ל הוא הפתרון הנכון לארגון לקציר בשנים הבאות, שיאפשר חסכון בהובלה, קבלת כל החיטה במקום אחד מרוכז, טיפול בצורה מרוכזת ומסודרת ובהתאם משלוח לזכיינים בהמשך, מה שיביא שקט למערכת ואפשרות לעבוד בצורה מסודרת ורגועה.

עדיין אין בידינו סיכומים של כל משטח. על פניו נראה שבמשטח מנפטת העמק יישאר סכום מסויים לחלוקה למגדלים לאחר תשלום להוצאות המשטח.

נושא גלוטן אינדקס ממשיך להכות בנו חזק וכמו שנכתב לעיל, כ- 5,500 טון נפסלו על גלוטן אינדקס נמוך, מתוכם כ- 3,500 טון באזור משקי הדרום. זה אומר, כ- 25-30 אחוז מהחיטה שנקצרה במשקי הדרום נפסלה על גלוטן אינדקס נמוך, מצב שהוא בלתי נסבל לכל הדעות. למזלנו, השנה קבלנו מחיר של חיטה בסיסית לחיטת מספוא, אך זהו מצב חד-פעמי שאי אפשר לבנות עליו. בדרך כלל, מחיר חיטת מספוא נמוך בעשרות דולרים לטון וההפסד בגין אי-טיפול בשדות יכול להיות גבוה ביותר. מעבר לכך, האזור מתחיל להיות מסומן כאזור שהחיטה אשר מגיעה מנו היא חיטה באיכות נחותה לעומת שאר חלקי הארץ וגם כאן, באם לא נדע לשפר את המצב, הקושי במכירת החיטה לטחנות ולזכיינים יילך ויגדל.

לכן, לקראת העונה הבאה יש לעשות מאמץ גדול ומרוכז, בעזרת המדריכים, לטפל בשדות בזמן ולמנוע את הנזק.

גם בעניין החיטה האורגנית חייבים לעשות חשיבה מחודשת. נוצר מצב בו טחנות הקמח בארץ קונים כמות שבין 1,000-1,500 טון חיטה אורגנית בשנה. לכל שאר החיטה אין דורש באופן כללי, כאשר הייצור עולה על הכמות הנ"ל אנחנו נמצאים במצב של אי-יכולת למכור במחיר סביר, זאת בתוספת להוצאות הולכות וגדלות במקום האחסון, מפאת הצורך להפיץ את החיטה בין המגדלים, אחסון של חיטה בשקי ענק, אי-יכולת לערבב את החיטה לפי איכות ועלות של כל התהליך, שעשויה להגיע עד ל- 100 ₪ לטון. כל אלה יוצרים מצב בו המחיר שאנו מקבלים על חיטה אורגנית מתקרב למחיר של חיטה רגילה ואז נשאלת השאלה – ומה הלאה?

נושא נוסף שבו אני רוצה לגעת, הוא נושא החיטה ש"זולגת" החוצה מהמערכת ומביאה אותנו לעימותים חוזרים ונשנים עם הזכיינים וטחנות הקמח. המצב בו כ- 10 אחוז מהחיטה הנקצרת נמכרת בכל מני צמתים ברחבי הארץ, מקשה מאד על כל המערכת לעמוד ולהחזיק את השיווק המאורגן, שצד אחד שלו הוא אנחנו, החקלאים, ומצדו השני עומדים הזכיינים, טחנות הקמח והמדינה, שאמורים לדאוג לנו, החקלאים, לאפשרות למכור את החיטה במחיר הוגן ובר-הגנה, גם בימים של מחירים טובים, אך בעיקר בימים של מחירים נמוכים. לכן, ככל שכמות החיטה שנמכרת החוצה תרד, כך ייקל על כל המערכת לעמוד בהתחייבויות ההדדיות בין גורמיה.

תמיכה אזורית – נוצר השנה מצב בו מחיר החיטה במכפלת היבול הנורמטיבי מביאה גם את אזור ד' אל מחוץ לנוסחת המחיר ואז כל השטחים שמתחת לקו-הבצורת, שהיבול בהם היה בין 50-80 ק"ג לדונם, לא מקבלים שום כיסוי להוצאות, לעומת השטחים שמעל הקו, שעליהם כידוע הוכרזה בצורת.

אנו פועלים ביחד עם משרד החקלאות לנסות ולהקטין את הנזקים שנגרמו למגדלים שמתחת לקו, בכדי שאפשר יהיה להמשיך להחזיק ולעבד את השטחים הללו ולא לאבדם לגורמים לא רצויים.

 

חימצה

הקציר הסתיים. היבולי השנה טובים ונמצאים מעל לממוצע. גם מחירי החימצה שנסגרו הרבה לפני הקציר, עמדו על

2.75-2.8 ₪ לק"ג. משום מה נוצרו בשטח כל מני שמועות על מחסור והמחיר למי שלא מכר את החימצה מגיע לכ- 3 ₪ לק"ג, אבל אליה וקוץ בה – מפעלי הסלטים או לפחות חלקם, מגיעים כבר בימים אלה למשרד החקלאות ומבקשים להפחית את המכס על חימצה, מכיוון שהסוחרים מבקשים מחיר גבוה מדי לטעמם, לחימצה מיבול מקומי חדש. אנו מנסים לברר

 

 

2

 

את פשר המצב החדש הנ"ל ונעשה הכל כדי להסביר כי יש מספיק חימצה בארץ בשלב זה ואין שום צורך ואף לא הגיון להפחית את המכס על היבוא ולשבור את מי שקנה מהחקלאים חימצה וימצא עצמו עם כמויות גדולות ובלי יכולת לשלם לנו.

 

חמניות

אנחנו ערב הקציר ונקווה שלמרות הכל היבולים, בסופו של דבר, יהיו סבירים ובאיכות טובה.

בימים האחרונים סיכמנו את נושא זרעי החמניות של שער העמקים. אתם וודאי זוכרים את המצב אליו נקלענו בנושא איכות הזרעים. הסיכום עם שער העמקים אומר כדלהלן: כל מגדל יקבל החזר כספי של חצי דולר לק"ג עבור הזרעים שרכש לעונת 2004. מגדלים עם בעיות מיוחדות וקשות יותר טופלו באופן פרטני ולכל אחד נמצא פתרון הולם. ברצוני לציין את חברת שער העמקים, שעמלה יחד אתנו בנסיון כנה ואמיתי, לפתור את הבעיות שנוצרו ועם הרבה רצון טוב הגענו להסכמות, שלדעתי הן הוגנות והגונות לשני הצדדים. שמחתי להיות בחברת אנשים שאפשר לדבר אתם ולהתגבר על חילוקי דעות, למרות קשיים שעלו בשיחה ובשכנוע, ובסופו של דבר להגיע להסכמה.

 

ירקות לתעשייה

תירס     - העונה לקראת סיומה ונכון להיום, למרות שפה ושם התירס מגיע באיכות לא מי יודע מה, עדיין, בגדול ,   

  מתגברים על העודפים ונקווה שהמצב ישתפר עד לסוף העונה.

עגבניות - גם כאן, העודף נראה יחסית גבוה, אבל עד היום לא ננטשו שדות וכל היבול נאסף. בהמשך נהיה חייבים לטפל  

  בנושא התשלום, פריסה, כמות וכו'.

שעועית - למרות שהקטיף נגמר, סוגיית הטיפול בנושא הנטישות עדיין לא הסתיים ואנחנו מנסים למצוא פתרון הולם והוגן  

  למצב שנוצר, שמצד אחד ננטשו כ- 650 ד' ומצד שני, המפעלים קבלו פחות או יותר את ההזמנות שהזמינו. אנו   

  חושבים ש:

א.      התארגנות מוקדמת של המגדלים דרך ובעזרת שולחן הירקות היתה יכולה לעזור לכולנו לא להכנס למצב שבו אנו נמצאים כיום.

ב.       המצב בו החוזים בין המפעלים למגדלים הם חוזים שונים בכמויות ובתנאים, יוצר מצב כמעט בלתי אפשרי לארגון פול בין המגדלים.

ג.        חתימה של מגדלים על כל מני ניירות לאחר ותוך כדי העונה גם היא לא תורמת למצב המסובך ממילא.

מכל זה אנו מנסים לצאת בכמה שפחות נזק ונקווה שבימים הקרובים נוכל למצוא את הפתרון הסביר, כאשר גם  קבלני הקטיף משתתפים בחגיגה ועוזרים למציאת פתרון הולם ל - כ ו ל ם.

 

                              להשתמע בחוברת הבאה

                                                         פיני מהר"מ

                                                            ר. מדור גד"ש

 

 

 

מחירי שחתות ותחמיצים – יולי 2004

קש תירס -  385 ₪ לטון במתבן

קש חיטה -  310 ₪ לטון במתבן

תחמיץ סורגום -  470 ₪ לטון חומר יבש בקמה

תחמיץ תירס -  540 ₪ לטון חומר יבש בקמה

 

 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד