ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
בין עלון לעלון - יוני 2004

 

 

חיטה

אנחנו לקראת סיום הקציר.

נכון להיום נקצרו כ- 115 אלף טון, מתוכם כ- 5,000 טון פלוס נפסלו על גלוטן אינדקס נמוך. סיפקנו לזכיינים עד היום כ- 108 אלף טון ועד סוף השבוע נגמור לשווק את כל החיטה לזכיינים.

כמובן שסיכומים נעשה בחוברת הבאה.

מחיר החיטה נסגר על 204.02 $ לטון וזאת לאחר הרבה סיבוכים, ויכוחים ופרשנויות שונות.

אנחנו מתארגנים בימים אלו להתחיל בטיפול בהגנות על החיטה לעונת 2005. קבלתם מכתבים ואתם נקראים לבדוק ולהעביר 8 $ לטון, כאשר אנו מדברים על הגנה על מחיר של כ- 180 $ נטו למגדל לאחר ההגנות.

בימים אלו רישום שטחי הבצרות (ע"י אפרים שלמה) הולך ומסתיים גם הוא ומקדמות ראשונות שולמו למגדלים.

 

חימצה

החל קציר החימצה והיבולים כרגע נראים טובים. איכות החימצה גם היא נראית בינתיים טובה ונקווה שימשיך כך. אני חוזר ומזכיר לכולם, שאפשר ורצוי לבדוק את החימצה ולעשות מיון בצורה מסודרת וכדאי שהבדיקה לא תעשה ע"י ואצל סוחר שקנה את החימצה. רצוי שהבדיקה תיעשה במקום ניטרלי, אצל מוטי מחולדה ואני קורא לכולם להעביר את השקים לבדיקה במעבדה בחולדה. בכל מקרה, אני מזכיר לכולם ללוות את המשאיות עם האמבטיות למקום הקבלה, לראות ולהשתתף בלקיחת הדוגמא. זהו חלק קריטי בתוצאות שיתקבלו בהמשך, במיון עצמו.

 

חמניות

השדות אחרי שיא הפריחה ומתחילים להתייבש. נזרעו בארץ השנה כ- 65-70 אלף דונם ועדיין לא הסתיים הויכוח בנושא איכות הזרעים, אחוז נביטה, הצצה וכו' והוא יסתיים בקרוב. לפנינו מציאת פתרון לשנים הבאות ואין יותר מדי אופציות, כאשר השוק בספרד רוצה ודורש זרעונים ארוכים ואילו אנחנו נתקלים באחוזי נביטה והצצה נמוכים מאד. המצב לא משתפר בשנים האחרונות ואנחנו חייבים לקבל החלטות בזמן הקרוב.

 

אבטיח לגרעינים

נזרעו כ- 80 אלף דונם אבטיחים לגרעינים בעונה זו. המחירים נראים במגמת עלייה והם בסדר גודל של 11-12 ₪ לק"ג, לאחר אסיף. זהו מחיר גבוה יחסית ונקווה שכך יישאר. בכל מקרה, יש לשים לב עם מי חותמים ולמי נותנים את גרעיני האבטיח ואיך מקבלים את הכסף.

 

ירקות לתעשייה

תירס – אנחנו אחרי 3 שבועות של קטיף. הפחת נראה בסביבות הממוצע הרב-שנתי, כ- 7.5 אחוז. היבולים נראים כרגע טובים. נכון לנקודת הזמן הזו, אנחנו מספקים כ- 10 אחוז יותר מההזמנה. האיכות גם היא בסה"כ טובה ונקווה שכך יימשך.

עגבניות -  אחרי שבועיים ראשונים של קטיף, מסתמן עודף גדול של עגבניות. היבולים נראים כרגע גבוהים משמעותית מהממוצע המתוכנן ונכון להיום, הקליטה במפעלים היא ברמה של 150 אחוז. אנחנו מנסים בימים אלו להתארגן ולראות איך יוצאים מהעודפים שהולכים ונוצרים. נקווה שנדע כולנו ביחד לתת תשובה סבירה למצב הנ"ל.

בימים אלו הסתיימה הבוררות בין קבוץ מזרע למפעל פריניר (זוכרים? – העברת עגבניות ממפעל למפעל). הבוררות הסתיימה כאשר כל טענות מזרע התקבלו ומפעל פריניר חוייב לשלם ולהחזיר כסף למזרע. תוצאות הבוררות מוכיחות גם לכם, לאחר זמן רב, כי כל המהלכים שנעשו ע"י מזרע נעשו בצורה מסוגרת ובהסכמה.

שעועית – גם כאן, היבולים גבוהים ויש חלקות שננטשות ובהן היבול לא נאסף. אנחנו שומעים על יבולי שיא של 1.6 טון לדונם ויותר. בנושא השעועית עדיין איננו מאורגנים . הנסיון להתארגן בשנה שעברה לא הצליח והיום, כשהמגדלים זקוקים ומבקשים את עזרת השולחן, אין בידינו לעזור. אני קורא לכל מגדלי השעועית לנסות ולהתארגן ביחד, לטובת כולם ולטובת הענף.

אפונה -  התשלום הראשון יוצא לדרך היום או מחר ונקווה שהצ'קים של פרי גליל יחזיקו מים ולא יהיו בעיות בנושא. אנו מתחילים להתארגן לעונה הבאה – הזמנת זרעים, מו"מ וכו'. בימים הקרובים נארגן סיכום לעונה האחרונה וננסה לראות איך ממשיכים.

 

 

                                          בברכת חברים,

                                                               פיני מהר"מ

                                                              ר. מדור גד"ש

                       

      

 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד