ארגון עובדי הפלחה
ניר ותלם 3
מחירון דיגיטלי
בין עלון לעלון - ספטמבר 2004

 

חיטה

ההכנות למזרע 2005 בעיצומן, ובתחילת החודש הבא נתחיל לזרוע.

מחירי החיטה ברמות של 190 $ נכון להיום – בהחלט מחיר טוב יחסית ואנו מתקרבים לשלב בו נוכל להגן על מחיר החיטה ברמות של 165-170 $ למגדל, לאחר עלות ההגנות. אני קורא לכולם, למי שעדיין לא העביר כסף, שיעשה זאת בימים הקרובים. רשת הבטחון שאנחנו פורשים חשובה מאד בכדי לדעת, שגם אם המחיר ייפול, עדיין אפשר יהיה לקבל מחיר סביר לחיטה בעונת 2005 .

לפי המידע שבידנו, יש התקדמות בנושא התמיכה לאזור ד', מתחת לקו הבצורת, ואני תקווה שנוכל לבשר בקרוב על אישור סופי של משרד החקלאות לעניין וכמובן, העברת הכסף בהמשך לאישורים.

 

חימצה

לקראת מזרע 2005, צפי המחירים עומד על 2.70-2.75 ₪ לק"ג מגודל 20 , וזאת בהנחת מזרע של כ- 50-55 אלף דונם. העונה האחרונה נגמרה עם יבולים גבוהים ובמקומות מסויימים שמענו וראינו יבולי שיא של למעלה מחצי טון לדונם חומוס, שיא בכל קנה מידה.

 

חמניות

רמות המחירים בעונה הקרובה (2005) אמורים להיות פחות או יותר רמות המחיר של 2004 ב- $, סוג א' – כ- 1,350 $ לטון ו- 350 $ לסוג ב'. אפשר בהחלט להגדיל את המזרע לרמות של כ- 80-90 אלף דונם. בעונת 2004 נזרעו כ- 60,000 דונם – מזרע קטן יחסית.

נושא הזרעים ממשיך להעיק עלינו ועדיין אין פתרון אמיתי לאיכות הזרעים. אחוז נביטה והצצה נמוכים מדי ועדיין לא נמצא פתרון הולם ממשי לבעיה, ובכל זאת, אנחנו במגעים עם חב' "הזרע" להכנסת זן חדש למזרע הקרוב, זן שמבחינת אורך הזרעון ורוחב הכתפיים מתאים להגדרות שלנו לזרעון ארוך, 24 מ"מ ופחות. כושר הנביטה שלו בהחלט ברמה יותר גבוהה מהרמה שאנו מכירים. אנחנו תקווה שחב' "הזרע" תקבל את המלצותינו, ולא תמכור את הזרעים לאחד מהסוחרים ותשווק אותם כמו כל זרע אחר שמשווק על ידה, כשאז, כל מי שירצה יוכל לקנות את הזרעים ולמכור למי שיחפוץ.

 

כותנה

המחירים ממשיכים לדדות בתחתית הסקאלה. אנחנו עסוקים בדיונים עם כל הגורמים הרלוונטיים בכדי לפרוש רשת בטחון, לגידול ברמה רב שנתית. נראה ששנת 2004, לפחות מבחינת האקלה, תסתיים ברמה סבירה של 67-68 סנט לליברה.

בפימה המצב עדיין מעורפל, מכיוון שאין כרגע מכירות והמחירים נמוכים למי שבכל זאת מוכר. נקווה שהמחיר יתאושש ונוכל להגיע למזרע הקרוב ברמות מחיר אחרות לגמרי.

 

ירקות לתעשייה

אנחנו לקראת זריעת האפונה לעונת 2005, כאשר אנו עסוקים בנסיון לקבל את הכסף המגיע לנו על התירס, השעועית והאפונה של עונת 2004. הכוונה היא למפעל פרי-גליל, שם המצב לא ברור וזאת נאמר בעדינות. מה שאפשר להגיד נכון להיום, שאת התשלום הראשון על התירס שסיפקנו במאי, עדיין לא קבלנו ואנו כבר לקראת התשלום הקרוב ב- 10 באוקטובר – תשלום גדול – ועדיין מאבקים בין בעלי השליטה במפעל נמשכים כל הזמן. הכל מופיע בעיתונים הכלכליים למי שמתעניין. בנוסף למערכת הקשרים הלא בדיוק ברורה עם מועצת הצמחים, המצב בהחלט לא סימפטי ואני ממליץ לכולם לא להבטיח שום הבטחות ולא להתחייב על דונמים וכו', עד אשר נודיע שיש בידינו הבטחונות המספיקים להמשך הגידול. צריך לקחת בחשבון אפשרות, כי לא נוכל להמשיך לגדל למפעל פרי-גליל ברמות כאלו או אחרות, וזאת למרות, ואולי מפני, שהמפעל הוא אחד הגדולים מבחירת הכמות שהוא קולט.

שני גידולים חדשים במחזור: יש להתחיל לחשוב ברצינות על הגדלת שטח המזרע של הלפתית והזזת הגידול מהנגב לאזורים יותר גשומים, צפוניים ומערביים. הלפתית הוא גידול שמבחינת שטח הגידול שלו יכול לתפוס כ- מאה אלף דונם בארץ, כאשר כל הייצור הולך לשימוש מקומי, לשמן. איכות הלפתית שאנחנו מגדלים בשנים האחרונות בהחלט טובה ואפשר וצריך להרחיב את הגידול. מדובר על גידול בעל, ללא השקייה, כמובן.

 

 

2

 

גידול נוסף שנראה כרגע שיש לו מקום, הוא התירס לגרעינים. לפי מה שאנו שומעים, יש הזמנה לכ- 20,000 טון גרעיני תירס, במחיר של 120 $ לטון למגדל בשדה (קציר והובלה ע"ח המפעל), בהחלט גידול שיכול לבוא בדו-גידול וכל מגדל יכול וצריך לעשות את חשבונו הוא. פרטים נוספים (חוזים, תנאי תשלום וכו') נמסור כשיהיו.

ומשהו נוסף: ב"גן שדה ומשק" חוברת אוגוסט, פורסמה כתבה בנושא שמירה על זכויות מטפחים ותיקון חוק הזרעים. בטעות נשמט מהמאמר שמה של חב' הזרעים "תערובות הצפון", אשר גם לה יש זכויות בעלות ו/או בלעדיות על זרעי גד"ש. להלן מקצת מזנים אלה:

חיטה – גורן, בר ניר.

חימצה – גיא .

 

*  מחירי שחתות ותחמיצים יפורסמו בחוברת הבאה.

 

 

                                                                                        שנה טובה וברוכת גשמים,

 

                                                                                                פיני מהר"מ

                                                                                                ר. מדור גד"ש

 

 

 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד