ארגון עובדי הפלחה
מחירון דיגיטלי
ניר ותלם 3
בין עלון לעלון - ינואר 2005

 

 

חיטה

מצב הגשם בינתיים בסדר. למרות כי בשבועיים האחרונים לא ירד גשם באזור הנגב, עדיין מצב השדות סביר ונקווה שהגשמים יתחדשו ולא ידלגו על הנגב. גם באזור בית שאן לא יורד מספיק גשם ונקווה שגם כאן המצב ישתנה לטובה בקרוב.

מחירי החיטה להספקה לטחנות הקמח - בימים אלה עומדים על כ- 180-200 $ לטון וזאת כבר לאורך זמן. אני תקווה שהמחיר ברמתו הנוכחית יישאר ויחזיק מעמד עד הקציר, ואולי אפילו יעלה.

אנחנו מתחילים להתארגן לקראת הקציר בנושא המשטחים וכו'.

 

חימצה

נזרעו בארץ כ- 60-65 אלף דונם, כ- 20 אלף דונם נזרעו בבעל. מזרע בגודל הנ"ל אמור להספיק לצריכה שנתית

של כ- 12-13 אלף טון שנתי, וזאת בהנחה של יבול ממוצע. מכאן נראה כי כמות הדונמים הזרועים השנה לא גדולה מדי על השוק המקומי ומכאן- כי המחיר כפי שכבר אמרנו, אמור להיות בין 2.7-2.75 ₪ לק"ג מגודל 20 – אין שום סיבה לסגור על מחירים נמוכים מאלה והשמועות על זריעות של 70-80 אלף דונם אינן נכונות. כמובן, שימו לב מאין מגיעות השמועות הנ"ל.

 

חמניות

אנחנו לקראת התחלת הזריעות והשנה מסתמנת מגמה חיובית באיכות הזרעים של חברות הזרעים. נראה שאחוזי הנביטה וההצצה לעונה הקרובה גבוהים משמעותית מעונת 2004. בימים הקרובים נקבל את התוצאות הרשמיות משרות ביקורת הזרעים ונפרסמן. למרות השיפור באחוזי הנביטה, אנו עדיין זקוקים לתת אישור לזריעת זרעים מתחת לתקן, להזכירכם, התקן עומד על 80% נביטה ואנחנו מנסים לקבוע כי גם אם ניתן אישור לזריעה מתחת לתקן, הוא יהיה בגבול של לפחות 70% נביטה ומעלה. נקווה שע"י תהליך כזה נוכל לתרום במשהו לשיפור תוצאות הנביטה של זרעי החמניות.

אני מדגיש שוב: יש לזרוע רק זרעים בעלי פוטנציאל לאורך זרעון של 24-25 מ"מ ומעלה. המצב בו היינו לפני מספר שנים מעטות, בו אורך הזרועים לייצוא הולך ויורד ויכולתנו לשווק גרעיני חמניות בספרד הולכת ופוחתת, הוא מצב שאנו לא מוכנים לחזור אליו. אל תתפתו לזרוע זרעים קצרים, כאשר בצידן הבטחות ליבול גבוה והכנסה לדונם כמו בזרעים הארוכים. הכנסה לדונם בישראל, אין פרושה בהכרח יצוא לספרד !

 

כותנה

המחירים קצת התאוששו בתקופה האחרונה ונקווה שנמשיך לראות שיפור בהמשך, ובכל מקרה, כבר נמסר בכל מקום: היתה זו שנת שיא לכותנה הישראלית, גם ביבול וגם באיכות ונקווה שלקראת השנה הבאה נוכל לחזור על היבולים והאיכויות וגם לשמור על גודל מזרע של לפחות 150 אלף דונם, בעזרת רשת הבטחון.

 

ירקות לתעשייה

עגבניות – אנחנו בימים האחרונים של המו"מ ונקווה שעד שהחוברת תגיע אליכם נוכל לסכם. אנחנו נתקלים בהתנגדות קשה של מפעל מילוטל, לשמור על מחיר העגבניות בעונה המרכזית, כפי שהיה בעונת 2004 – 290 ₪ לטון. המפעל דורש הורדת מחיר, דבר שאיננו יכולים להסכים לו. המו"מ נגרר לשלב שבו יש צורך לזרוע זרעים במשתלות ועוד מספר ימים מצומצם יחסית – להתחיל לשתול באזור בית שאן. הטקס השנתי, בו המפעלים (לפחות חלקם) מנסים לגרור אותנו לתאריכים בהם אנחנו נלחצים ואחריותנו כמגדלים וספקי חומר גלם לא מאפשרת לנו שלא להיערך לעונה בזמן סביר, חייב להפסק ! בשנתיים האחרונות הצלחנו לסגור את המו"מ בזמן – לפני תחילת הזריעות במשתלות. השנה לא הצלחנו וחבל. יש לעמוד איתנים ולא לחתום על חוזים שלא במחיר ששולחן הירקות לתעשייה הסכים עליו עם חלק מהמפעלים.

תירס -  המו"מ לקראת סיכום . אנחנו עומדים על מחירי שנה שעברה, כאשר ההזמנות יורדות ב- 40% לעומת 2004, מצב בו המפעלים אמורים לקבל את התירס רובו בעונות המוקדמות ובפועל, יקבלו את התירס במחיר נמוך לעומת שנה שעברה. גם כאן אין לחתום ולסכם על דונמים לפני שייגמר המו"מ.

 

תחמיצים ושחת

המחיר יפורסם בחוברת הבאה, כאשר בנושא התחמיצים מסתמן כי המחיר יהיה קצת יותר גבוה לעומת 2004. הנושא ייסגר בימים הקרובים וכאמור יפורסם בהמשך.

                                                בברכת המשך גשמים בכל מקום,

 

                                                                         פיני מהר"מ  

                                                                             מדור גד"ש 

                                            

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד